سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سخت‌ترین پلان مختارنامه، واقعه کربلا به خصوص نماز ظهر عاشورا و همچنین زمانی است که حضرت ابوالفضل(ع) لب رودخانه علقمه می‌آید. هر وقت به پلان کربلا فکر می‌کردم، دوست نداشتم آن را بگیرم و فکر می‌کردم که هنوز آماده نیستم.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سخت‌ترین پلان "مختارنامه" واقعه کربلا بود

مختارنامه

کارگردان مجموعه تلویزیونی «مختارنامه» گفت: سخت‌ترین پلان "مختارنامه"، واقعه کربلا به خصوص نماز ظهر عاشورا و همچنین زمانی است که حضرت ابوالفضل(ع) لب رودخانه علقمه می‌آید. هر وقت به پلان کربلا فکر می‌کردم، دوست نداشتم آن را بگیرم و فکر می‌کردم که هنوز آماده نیستم.به گزارش شبکه ایران، داوود میرباقری در گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره انتخاب شخصیت مختار برای ساخت سریال گفت: انتخاب مختارنامه با من نبود و من خود را برای تولید سریال سلمان فارسی آماده می کردم که از سوی تلویزیون ساخت این سریال به من پیشنهاد شد. به همین منظور مدتی برای پژوهش روی شخصیت مختار وقت خواستم و در طول پژوهش به شخصیت مختار گره خوردیم و مختار مثل یک طوفان ما را با خود برد و هشت سال درگیر کرد.

نیتم این بود چیزی که به درد تاریخ امروز ما نیز می‌خورد، به تصویر بکشم

میرباقری اظهارداشت: بررسی پرونده و تشکیل حکومت این نهضت و آسیب‌هایی که بعد از این تشکیل منجر به شکست می‌شود، مواردی بود که گمان کردم می‌تواند برای این دوره تاریخی مفید و موثر باشد، به همین دلیل نیتم این بود چیزی که به درد تاریخ امروز ما نیز می‌خورد، به تصویر بکشم. البته من هیچ وقت در زندگی باور نمی‌کردم که روزی بخواهم به قیام مختار بپردازم اما الان به وجود حسن نیتی در آن رسیده‌ام و امیدوارم در طول هشت سالی که این مجموعه ما را درگیر خود کرد به آن اهداف معین شده رسیده باشم.

وی در توضیح بیشتر پیرامون شخصیت مختار عنوان داشت: مختار شخصی است که شخصیت چهار امام (ع) را درک کرد و وقایع بزرگی از جمله وقایع کربلا در آن دوران اتفاق افتاد. هرچند پرداختن به عاشورا به عنوان موضوعی مستقل کار بسیار سختی است، اما شاید به عنوان حاشیه در کاری که قبل و بعد آن را در بر می‌گیرد، مفید باشد. ما در این مجموعه در پی آن بودیم که شخصیتی محوری و همچنین وقایع تاریخی را که در زمان این شخصیت به وقوع می‌پیوندد برای مخاطب بازگو کنیم. البته هنر نمایش اقتضاء می‌کرد که این قصه را حول یک شخصیت بنا کنیم اما از عمده حوادث تاریخی زمان مختار غافل نبودیم.

سریال «مختارنامه» حرف و روایت مختار نیست. بررسی این دیدگاه‌ها، بافت فرهنگی، اجتماعی و عقدتی است. عراق در آن سال‌ها وضعیت فرهنگی عجیبی داشته است و ما سعی کرده این این مسائل را نشان بدهیم و نهادهای فرهنگی را بررسی کنیم.

در سریال توانستیم 50 دقیقه به موضوع حادثه عاشورا بپردازیم

کارگردان مجموعه تلویزیونی امام علی(ع) ادامه داد: در سریال مختار، ما توانستیم 50 دقیقه به موضوع حادثه عاشورا بپردازیم، آن هم در سه مقطع مختلف از جمله داستان حضرت عباس(ع)، وهب و زهیر بن قین و با توجه به ارتباط شخصیت مختار با حادثه کربلا تلاش کردیم که سری نیز به داستان قاتلین امام حسین(ع) بزنیم و خوشحالیم از اینکه مختارنامه به واقعه کربلا متبرک شد. نگاه و کار کردن درباره حادثه عاشورا بسیار دشوار است و واقعاً جرأت و جسارت می‌خواهد که درباره این موضوع مستقیم، بشود اقدامی صورت داد.

میرباقری درباره شیوه تعلیق این سریال برای نگه‌داشتن مخاطب نیز گفت: مشکلات سریال «مختارنامه»، نسبت به مجموعه امام علی(ع) کمتر بود و ما در مجموعه امام علی(ع) مشکلات بیانی فراوانی داشتیم اما این محدودیت‌ها در «مختارنامه» وجود نداشت و در آن منعی برای شخصیت محوری کار نداشتم به همین دلیل تعلیق‌ها خیلی قوی‌تر از مجموعه امام علی(ع) است. من خیلی نگران تعلیق‌ها نیستم و نگرانی من بیشتر به لایه‌هایی از کارم برمی‌گردد که بتواند خوب به بیننده منتقل شود.

مختارنامه؛ تقابل دین با دین است

وی ادامه داد: «مختارنامه» دوره‌ای را به تصویر می‌کشد که همه روی هم شمشیر می‌کشند. چرا این اتفاق می‌افتد و خواص کجا هستند؟ این‌ها نکاتی است که به نظر من به سریال مختار وزن می‌دهد. این سریال تقابل دین با دین است. هرکس در آن دوره تأویل و تعریفی از دین دارد و ما تنها یک قرائت صحیح داریم که قرائت اهل بیت است. اینها لایه‌هایی است که باید رویش مکث شود و امیدوارم فضایی به‌وجود بیاید که این لایه‌ها هدر نروند. یک بخش هنر ماست که باید کار را جذاب ساخته باشیم و بخش دیگر فضایی است که این بحث را مطرح می‌کند و اهمیت پرداختن به این مقوله را فراهم می‌کند.

سریال «مختارنامه» حرف و روایت مختار نیست

میرباقری تصریح کرد: سریال «مختارنامه» حرف و روایت مختار نیست. بررسی این دیدگاه‌ها، بافت فرهنگی، اجتماعی و عقدتی است. عراق در آن سال‌ها وضعیت فرهنگی عجیبی داشته است و ما سعی کرده این این مسائل را نشان بدهیم و نهادهای فرهنگی را بررسی کنیم.

60بازیگر اصلی و 200 الی 300 هنرپیشه فرعی در سریال "مختارنامه"

کارگردان مجموعه تلویزیونی «مختارنامه» درباره روند تولید این سریال نیز گفت: تولید سریال به طور مستمر 7 سال طول کشید و 2 سال هم خودم درگیر آن بودم. در کل حدود 9 سال طول کشید. ظرفیت عظیمی از بازیگران سینما و تلویزیون هم در آن حضور دارند و 60 بازیگر اصلی و 200 الی 300 هنرپیشه فرعی نیز در آن ایفای نقش کرده‌اند. کار در نهایت بالای 2 هزار دقیقه شده و در 40 قسمت بالای 50 دقیقه بسته شده است.

 این پروژه خیلی برای تلویزیون گران در نیامده است

وی ادامه داد: ما برای ساخت این سریال لوکیشن‌های متنوعی داشته‌ایم و از اقلیم‌های گوناگونی از جنوب، ‌کویر، ‌کوهستان تا دکورهای وسیع و همچنین ساخت کعبه در احمدآباد مستوفی داشته‌ایم و با توجه به ابعاد سنگین و گسترده مختارنامه این پروژه خیلی برای تلویزیون گران در نیامده است و این را می‌توان از تصاویر تشخیص داد. فکر می‌کنم این سریال در قالب تصویر می‌تواند از خودش دفاع کند.

مجموعه مختارنامه معادل 20 فیلم سینمایی تاریخی است

میرباقری تصریح کرد: ایم سریال با توجه به ابعاد گسترده اش، خیلی زود جمع شد. مجموعه مختارنامه معادل 20 فیلم سینمایی تاریخی است که در دل این سریال ساخته شده است.

 سخت‌ترین پلان مختارنامه واقعه کربلا بود

وی درباره سخت‌ترین پلانی که در این مجموعه داشته، نیز تصریح کرد: سخت‌ترین پلان "مختارنامه"، واقعه کربلا بود. هر وقت به پلان کربلا فکر می‌کردم، دوست نداشتم آن را بگیرم و فکر می‌کردم که هنوز آماده نیستم. خدا، خدا می‌کردم که این بخش دیر شود و همین اتفاق افتاد تا اینکه خودش به سراغم آمد و احساس کردم دیگر وقتش است که به سراغ کربلا بروم. مهمترین پلان نیز واقعه کربلا و زمانی است که حضرت ابوالفضل(ع) لب رودخانه علقمه می‌آید. سخت‌ترین بخش کار بود و من روی این تصویر حدود 4 ساعت کار کردم و آن را طول می‌دادم تا شرایط روحی‌ام مساعد شود. پلان نماز ظهر عاشورای امام حسین (ع) نیز یکی از سخت‌ترین کارها بود و اینکه من بتوانم بیننده را به یک باوری برسانم تا آن شرایط را حس کند و کار را قبول کند، بسیار سخت و دشوار بود.

شخصیت‌های منفی سریال پخمه و احمق نیستند

وی در پایان سخنان خود درباره شخصیت های منفی این سریال نیز گفت: شخصیت‌های منفی سریال پخمه و احمق نیستند و آنها شخصیت‌هایی زیرک، مدیر و مدبر هستند و تحلیل و فکر و برنامه دارند.

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین