تبیان، دستیار زندگی
این کتاب ضمن مروری بر رخدادهای زندگی اجتماعی آیت الله حاج شیخ علی عراقچی، از آشنایی ایشان با حضرت امام خمینی(ره) در مقام یک طلبه و نیز وقایعی از انقلاب اسلامی سخن گفته است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

خاطرات شیخ علی عراقچی

موسسه‌ی تنظیم و نشر آثار امام خمینی

کتاب خاطرات آیت الله حاج شیخ علی عراقچی با عنوان "پرتو آفتاب" منتشر شد. این کتاب که توسط بخش خاطرات موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) دفتر قم انجام یافته، سی‌امین اثر از مجموعه‌ی یادهاست که به بیان خاطرات یاران و نزدیکان حضرت امام(ره) می پردازد.

به گزارش تبیان، کتاب پرتو آفتاب با تدوین عبدالرحیم اباذری و کوشش گروه تاریخ معاونت پژوهشی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) به بازار نشر عرضه شده است.

این کتاب ضمن مروری بر رخدادهای زندگی اجتماعی آیت الله حاج شیخ علی عراقچی، از آشنایی ایشان با حضرت امام خمینی(ره) در مقام یک طلبه و نیز وقایعی از انقلاب اسلامی سخن گفته است.

ایشان علاوه بر بازگویی گوشه هایی از تاریخ فعالیت های علمی، دینی و سیاسی روحانیت معاصر، نکته هایی را بر زبان رانده که اختصاصی اوست و در جای دیگری نمی توان یافت.

شنیدن و مطالعه تاریخ از زبان و قلم تاریخ‌سازان چنان شیرینی و لذتی دارد که در انواع دیگر تاریخ نگاری ها کمتر می توان آن را تجربه کرد

فصل اول این اثر که به زندگی نامه ایشان اختصاص دارد خانواده، تحصیلات، اساتید ایشان در قم، تالیفات و سفرهای تبلیغی وی را مدنظر قرار داده است. در فصل دوم نیز تاریخ حوزه، علمای همدان و فضای سیاسی اجتماعی این شهر در دوران رضاخان معرفی شده است.

در فصل سوم با عنوان دوران زعامت آیت الله بروجردی به مواردی نظیر هجرت آیت الله بروجردی به قم، حمایت همه بزرگان، تحول در حوزه قم، فعالیت های تقریبی، آیت الله بروجردی و درس فلسفه، علامه و تدریس فلسفه، آیت الله بروجردی و فدائیان اسلام پرداخته است.

فصل چهارم نیز با عنوان در محضر حضرت امام خمینی(ره) به اولین آشنایی ایشان با امام و ویژگی های فقهی، فلسفی، اخلاقی و برخی وقایع مهم پیش از تبعید حضرت امام(ره) می پردازد.

فصل پنجم با عنوان دوران مبارزه با رژیم ستمشاهی به وقایع سال 41تا 43 و تبعید وی اختصاص دارد و در فصل ششم نیز با عنوان آئینه های عبرت فضای فرهنگی آن ایام، استقلال مبارزاتی امام، مسأله دکتر شریعتی، انجمن حجتیه، دارالتبلیغ اسلامی و افکار آقای شریعتمداری اختصاص دارد. و در فصل هفتم که درباره‌ی دوران پیروزی انقلاب اسلامی است، از برهه شهادت حاج آقا مصطفی تا ریاست جمهوری بنی صدر را در بر می گیرد.

در مقدمه‌ی این کتاب آمده است: شنیدن و مطالعه تاریخ از زبان و قلم تاریخ‌سازان چنان شیرینی و لذتی دارد که در انواع دیگر تاریخ نگاری ها کمتر می توان آن را تجربه کرد. گروه تاریخ موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) با اعتقاد به پایه گذاری تاریخ نویسی انقلاب اسلامی بر دیده ها و شنیده های واقعی حاضران و ناظرانی که بار عظیم انقلاب را بر دوش کشیدند و دشواری ها و ناملایمات جانفرسایی را در راه پیروزی آن بر جان خریدند، ضبط و ثبت خاطرات این تاریخ سازان را در شمار برنامه های اصلی خود قرارداده است.


گروه کتاب تبیان - محمد بیگدلی