سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
کندلوس که را باید در دامنه‌های سبز البرز که به دره زانوس منتهی می شوند، ببینید. جایی در منطقه کجور مازندران که یکی از تاریخی ترین نواحی این استان به شمار می رود و این روزها با نام میخ ساز شناخته می شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سفر به کندلوس

کندلوس

کندلوس را باید در دامنه‌های سبز البرز که به دره زانوس منتهی می شوند، ببینید. جایی در منطقه کجور مازندران که یکی از تاریخی ترین نواحی این استان به شمار می رود و این روزها با نام میخ ساز شناخته می شود. باستان شناسانی که کندلوس را بررسی کرده اند، معتقدند که این منطقه یكى از قدیمى ترین سكونت گاه هاى انسانى منطقه كجور است و نشانه‌هایی از تمدن پیش از میلاد، تمدن ایران پیش از اسلام و تمدن ایران اسلامی در این منطقه وجود داشته است.

 

 

چطور برسیم؟

کیلومتر 70جاده چالوس وکرج، 5کیلومتری مرزن آباد، سمت راست به طرف روستا با طی مسافت 42کیلومتر تمام آسفالت... این سرراست ترین آدرسی است که شما را به کندلوس می رساند.

کندلوس

اما اگر جزئیات بیشتری می خواهید، باید بدانید که بعد از گذشتن از «مرزن آباد» در جاده چالوس، به یک سه راهی می‌رسید که «‌دو آب کجور» ‌نام دارد‌. یعنی جایی در 42 کیلومتری کندلوس. اگر از اینجا به سمت راست حرکت کنید، وارد جاده «دشت نظیر» می‌شوید و از اینجا به بعد جاده پر از پیچ‌وخم‌های سرسبز می شود.

کندلوس

این جاده که به رویان (علمده) منتهی می‌شود، بعد از عبور از دشت نظیر در بخشی به نام «هنی سک» باجاده‌ای فرعی به سمت راست، شما را به ارتفاعاتی می‌برد که در نهایت به کندلوس منتهی می شوند.

کندلوس

کسب و کار

در میخ ساز می توانید چهار دهکده را به نام‌های پیده، گیل کلا، میرکلا و کندلوس ببینید که کار و پیشه تمام آن ها از قدیم، تهیه و تولید چوب و زغال در زمستان و کشاورزی در تابستان بوده است.

کندلوس

با این حال این روزها جمعیت خیاط و نجار و سازندگان صنایع دستی در این منطقه روز به روز بیشتر می شود. اما از همه این ها مهم تر، پرورش گیاهان دارویی در کندلوس است که رونق اقتصادی چشمگیری به این منطقه می دهد.

کندلوس

یک سفر پر و پیمان

اگر گذارتان به کندلوس افتاد، می توانید سری به پارک معروف کندلوس بزنید که دسترسی به آن از طریق جاده ای که به بخش بالایی روستا و پارک منتهی می‌شود امکان پذیر است.

کندلوس

 کمی بالاتر از پارک، موزه کندلوس قرار دارد که از آنجا می توانید کل روستا را در چشم اندازتان ببینید و با یک تیر دو نشان زده باشید! هم بازدید از موزه مردم‌شناسی و هم استراحت روی سر دهکده!

کندلوس

بناى اصلى موزه 2 طبقه است كه در هر طبقه 3 اتاق قرار دارد و در آنها اسناد تاریخی مربوط به کندلوس، آثار و اشیای تاریخی، ابزارهای زیستی و ظروف سفالی، نقاشی و نقاشی قهوه‌خانه‌ای‌، لباس‌ها و پوشاک تاریخی و کهن و... نگهداری می شود. در کنار این موزه هم مهمانسرای کندلوس قرار دارد که می تواند اقامتگاه چند روزه شما در کندلوس باشد.

کندلوس

موزه گیاهان دارویى مجتمع كشاورزى كندلوس هم در سال 1365 افتتاح شد تا كشت، پرورش، تولید و بسته بندى گیاهان اصلى دارویى و معطر و البته تولید اسانس ها و روغن هاى گیاهى را در این منطقه رونق دهد.

 


گروه گردشگری تبیان- رستم زاد

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین