سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
امام خمینی در این سه جلسه٬ این قوای سه گانه یعنی قوه وهم و قوه غضب و قوه شهوت را توضیح می دهند.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قیافه برزخیت چه شکلی است 

(113j bh'j 3g ¯'fg (91a'f 1h- 'ddg 7)

 

در ميان مباحث گذشته و با توجه به موضوع بحث که بررسي راهکارهاي سير و سلوک از منظر امام خميني بود٬ در اين مقاله به بررسي قواي سه گانه البته مختصر و مفيد خواهيم پرداخت. امام خميني در اين سه جلسه٬ اين قواي سه گانه يعني قوه وهم و قوه غضب و قوه شهوت را توضيح مي دهند.

اینکه بعضی از اهل معنا باطن بعضی از انسان ها را به صورت حیوانات می بینند نتیجه غلبه شهوت و غضب و وهم است بر قوه عاقله که سبب میشود انسان به مرتبه کالانعام بل هم ازل سقوط کند

 

 

بدان كه خداوند تبارك و تعالى به يد قدرت و حكمتش در عالم غيب و باطن نفس قوايى خلق فرموده داراى منافع بيشمار و آنچه مورد بحث ما است در اين مورد سه قوّه است و آن «واهمه» و «غضبيه» و «شهويه» است.

و آنچه لازم است در اين مقام تنبه دهم آن است كه اين سه قوّه سر چشمه تمام ملكات حسنه و سيّئه و منشأ تمام صور غيبيه ملكوتيه است.

 

و آنچه لازم است در اين مقام تنبه دهم آن است كه اين سه قوّه سر چشمه تمام ملكات حسنه و سيّئه و منشأ تمام صور غيبيه ملكوتيه است.

 

انسان اگر خلق باطن و ملكه و سريره‏اش انسانى باشد، صورت ملكوتى او نيز صورت انسانى است. ولى اگر ملكاتش غير ملكات انسانى باشد، صورتش انسانى نيست و تابع آن سريره و ملكه است. مثلا اگر ملكه شهوت و بهيميت بر باطن او غلبه كند و حكم مملكت باطن حكم بهيمه شود، انسان صورت ملكوتيش صورت يكى از بهائم است مناسب با آن خلق.

 از پيغمبر خدا، صلّى اللّه عليه و آله، نقل شده كه بعضى مردم در قيامت محشور مى‏شوند به صورتهايى كه نيكوست پيش آنها ميمون [ها] و انترها [1].

 

در وقت خروج از بدن با هر ملكه‏اى از دنيا رفت با آن ملكه صورت آخرتى مى‏گيرد، و چشم ملكوتى برزخى او را مى‏بيند، و خود او هم وقت گشودن چشم برزخى خود را به هر صورتى هست مى‏بيند، اگر چشم داشته باشد.

 تو گمان مى‏كنى كه عالم غيب و باطن، كه عالم كشف سراير و ظهور ملكات است، مثل عالم ظاهر و دنيا است كه اختلاط و اشتباه در كار باشد: چشم و گوش و دست و پا و ساير اعضايت - همه با زبانهاى ملكوتى، بلكه به قول بعضى با صورتهاى ملكوتى، شهادت به هر چه كردى مى‏دهند.

 

انسان اگر خلق باطن و ملكه و سريره‏اش انسانى باشد، صورت ملكوتى او نيز صورت انسانى است

مبادا گمان كنى اين‏ها موعظه و خطابه است، اين‏ها همه نتيجه برهان حكمى حكماى عظام و كشف اصحاب رياضت و اخبار صادقين و معصومين است، در اين اوراق بناى اقامه برهان و نقل اخبار و آثار زياد نيست‏.

 

و اين نيز پوشيده نماند كه هيچ يك از انبياء عظام، عليهم السلام، جلو شهوت و غضب و وهم را به طور كلى نگرفته‏اند، و هيچ داعى إلى اللّه تا كنون نگفته است بايد شهوت را بكلى كشت و نائره غضب را بكلى خاموش كرد و تدبير «وهم» را از دست داد، بلكه فرموده‏اند بايد جلو آنها را گرفت كه در تحت ميزان عقلى و قانون الهى انجام وظيفه دهند، زيرا اين قوا هر يك مى‏خواهند كار خود را انجام دهند و به مقصود خويش نايل شوند اگر چه مستلزم فساد و هرج و مرج هم شود.


منابع:

1. يحشر بعض النّاس على صور تحسن عندها القردة و الخنازير.علم اليقين، ج 2، ص 901.

چهل حديث امام خميني.

تهيه و فرآوري: محمد حسين امين - گروه حوزه علميه تبيان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین