تبیان، دستیار زندگی
در قسمت قبل به مطلب اپیدمی ایدز پرداختیم . اینک در ادامه می خوانیم... دكتر مسعود پزشكیان، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، گروه‌های پرخطر را شامل زنان روسپی، معتادان، جوانان با رفتارهای كنترل‌ نشده، ساكنان پادگان‌ها، رانندگ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ایدز و رفتارهای پرخطر

در قسمت قبل به مطلب اپیدمی ایدز  پرداختیم . اینک در ادامه می خوانیم...

دكتر مسعود پزشكیان، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، گروه‌های پرخطر را شامل زنان روسپی، معتادان، جوانان با رفتارهای كنترل‌ نشده، ساكنان پادگان‌ها، رانندگان ترانزیت و افراد بیكار می‌داند و می‌گوید: «شناسایی این افراد یكی از محورهای استراتژی وزارت بهداشت در كنترل بیماری ایدز است. برای رسیدن به این هدف، سازمان جهانی بهداشت، طی پنج سال، 15 میلیون دلار برای پیشبرد مراحل این برنامه به وزارت بهداشت پرداخت خواهد كرد.»

اولین مورد ابتلا به بیماری ایدز در 1364 گزارش شد. كودك 6 ساله هموفیلی با استفاده از فرآورده‌های خونی آلوده وارداتی سازمان انتقال خون به این بیماری مبتلا شده بود. مدتی بعد، در زندان‌های كرمان و جیرفت، همزمان ایدز شایع و به زندان‌های شهرهای دیگر هم كشیده شد. پس از آن، ایدز در میان معتادان تزریقی، زنان خیابانی و تعدادی از پرسنل مراكز درمانی گسترش یافت.

قالَ علیٌ علیهِ السَّلامُ : غـَلـَبـَةُ الشَّهوَةِ تـُبطِلُ العِصمَـةَ وَ تورِدُ الهـَلـَکَ.

علی علیه السلام فرموده است: غلبه و فرمانروائی شهوت، مصونیت اخلاقی را از میان می برد و آدمی را به وادی هلاکت و تباهی می کشاند

استفاده از یك سرنگ برای چند معتاد و انجام اعمال جنسی ناسالم و خلاف عرف دو عامل اصلی شیوع ایدز در میان زندانیان است. جرم‌هایی كه افراد زندانی مرتكب شده‌اند اغلب همان رفتارهای پرخطری است كه فرد را در معرض ابتلا به بیماری‌هایی نظیر ایدز و هپاتیت قرار می ‌دهد. از سویی دیگر، محیط زندان برای بسیاری از افراد نخستین فرصت زندگی برای آشنایی با اعمال خلافی نظیر اعتیاد و بی ‌بندوباری جنسی است. به‌ هرحال، با وجود تمام ممنوعیت‌ها و مراقبت‌ها، رفتارهای پرخطری چون استفاده از سرنگ مشترك در معتادان تزریقی، خالكوبی، روابط جنسی ناسالم و نامتعارف، در میان زندانیان بسیار شایع است. زندانیان معتاد در اثر پیامدهای روانی استفاده از مواد مخدر یا در ازای دریافت پول یا دارو تن به روابط جنسی نامشروع می‌دهند. از سویی دیگر، در دسترس نبودن وسیله مناسب برای تزریق مواد مخدر معتادان را مجبور می‌ كند از هر وسیله و شیوه‌ای برای رساندن مواد به بدن خود استفاده كنند. در برخی از زندان‌ها، استفاده 15 تا 20 معتاد از یك سرنگ آلوده مشترك گزارش شده است، حتی استفاده از وسایلی نظیر مغز خودكار و سر سرم نیز برای تزریق شایع است.

اما دیوار بلند زندان نمی‌ تواند برای مدتی طولانی زندانیان را جدا از جامعه نگه دارد. بسیاری از زندانیان دوره‌های حبس كوتاه‌مدت دارند و برخی دیگر در دوران مرخصی یا پس از آزادی به جامعه برمی‌ گردند. براساس تحقیقی كه در كشور آمریكا انجام شده است، 51 % از زندانیان در 12 ساعت اول پس از آزادی یك رابطه جنسی داشته‌ اند و 11 % از آنان در نخستین روز آزادی به تزریق مواد مخدر روی آورده‌اند.

دكتر پرویز افشار، مدیر كل بهداشت و درمان زندان‌های كشور، در مصاحبه‌ ای مطبوعاتی در اواخر سال گذشته اعلام كرده است: «پس از اثبات بیماری ایدز در فرد زندانی، وی همانند سایر زندانیان در بندهای عمومی زندان نگهداری می‌شود و هیچ‌ گونه جداسازی صورت نمی‌ گیرد. به‌علاوه، آماری در خصوص تعداد مبتلایان به ایدز در زندان‌ها وجود ندارد.»

اما دكتر مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی، آمارهای موجود درباره میزان شیوع ایدز در میان گروه‌های پرخطر را مشكوك می ‌داند و می ‌گوید: «ما به افرادی كه از طریق تماس جنسی ایدز می‌ گیرند دسترسی نداریم و این افراد در جامعه پخش ‌اند. آنها وجود دارند و ما وجودشان را انكار نمی‌ كنیم. اكثر افرادی كه ما كشف كرده‌ایم معتادان زندانی بوده‌اند، اما برخی شواهد نشان می‌ دهد كه میزان ابتلا به بیماری ایدز ناشی از تماس‌های جنسی در كشور ما در حال افزایش است. امكان انتقال بیماری ایدز از طریق سرنگ مشترك در افراد معتاد نزدیك به صددرصد است، درحالی‌كه در تماس جنسی امكان انتقال یك‌دهم یا یك درصد در هر بار است. اما وقتی این عمل زیاد تكرار شود، امكان ابتلا هم بیشتر می‌شود. بنابراین آنچه براساس آمارهای ثبت‌شده به‌ دست می ‌آید، غالب بودن انتقال بیماری از طریق استفاده از سرنگ مشترك در میان معتادان است.»

به ‌جا آوردن آداب سنتی‌ ای نظیر خالكوبی‌ های ویژه، برادرخواندگی از طریق انتقال خون، ختنه سنتی، بریدن بند ناف به طریق سنتی و حجامت سنتی به‌ طور غیربهداشتی، و نیز تعدد زوجات، بزهكاری، بارداری زودهنگام، روابط نامشروع، خشونت با زنان و دختران از جمله رفتارهای پرخطر در گسترش بیماری ایدز است.

متأسفانه رفتارهایی نظیر خالكوبی و حجامت مورد علاقه برخی از معتادان تزریقی است و انجام غیربهداشتی این قبیل اقدامات سرعت انتقال و گسترش ویروس HIV را افزایش می‌ دهد.

دكتر رضا ملك‌زاده، وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، درباره انجام غیربهداشتی این اقدامات هشدار می‌دهد و می‌ گوید: «نباید ادعای هر شخص یا مركزی را مبنی بر انجام حجامت بهداشتی پذیرفت، مگر اینكه مورد تأیید وزارت بهداشت و معاونت سلامت باشد.»

آمار مبتلایان به بیماری ایدز به تفكیك استان در وزارت بهداشت محرمانه تلقی می‌شود. زیرا این ارقام ممكن است باعث ایجاد وحشت كاذب در استان‌هایی كه این بیماری در آنها بسیار شایع است و نیز اطمینان كاذب در بقیه مناطق شود. اما مردم هنوز هشداری را كه مسئولان استان سیستان و بلوچستان در مورد شیوع بالای HIV در این استان داده‌اند از یاد نبرده‌اند. بسیاری از مردان ساكن این استان‌ها برای پیدا كردن كار به كشورهای اطراف مهاجرت كرده‌اند و در بازگشت، ویروس HIV را برای همسران خود به سوغات آورده‌اند. به‌ علت طولانی بودن زمان دوری شخص مهاجر از خانواده، امكان اقدام به رفتارهای پرخطر وجود دارد. بنابراین در تمام نقاط دنیا جمعیت‌های مهاجر جمعیت‌های پرخطری از نظر ابتلا به ایدز تلقی می‌ شوند.

در مرزهای شمالی ایران نیز ورود هفتگی نزدیك به یك هزار دختر و زن روسی، به منظور فروش و عرضه كالا در 35 كیلومتری آستارا، در انتقال ویروس بی ‌تأثیر نیست. در بقیه بندرهای تجاری استان گلستان هم این خطر وجود دارد.

به گفته دكتر بهرام یگانه، وزارت بهداشت برای جلوگیری از انتقال ایدز از مرزهای شمالی، كیف‌ های بهداشتی تهیه كرد. در داخل این كیف‌ها صابون، مسواك، خمیر دندان، نخ دندان، و كاندوم به همراه راهنمای استفاده قرار داد. كیف‌های بهداشتی در میان افرادی كه در مرز ایران و جمهوری‌های تازه استقلال ‌یافته شمالی تردد می‌كردند رایگان توزیع شد. اما هنوز برنامه مدون و سازمان‌ یافته‌ای برای جلوگیری از گسترش ویروس ایدز در میان زنان روسپی و مشتریان آنها وجود ندارد. دكتر مسعود پزشكیان می‌ گوید: «ما به‌ دلیل مسائل اعتقادی و فرهنگی نمی ‌توانیم در این مورد به‌ طور رسمی و علنی فعالیت كنیم. درحال‌حاضر همكاران دانشگاه‌های علوم پزشكی در حال شناسایی گروه‌های با رفتار پرخطر هستند تا بتوانیم نسبت به آگاهی، آموزش، پیشگیری و درمان آنها اقدام كنیم. وزارت بهداشت با تأمین داروی رایگان، وسایل پیشگیری و توسعه بحث آموزش، از گروه‌های دانشگاهی حمایت می‌كند.»

منبع: WWW.ZANAN.CO.IR

مطالب مرتبط

تاریخچه ظهور ایدز

ایدز، سرماخوردگی تا مرگ

راه های انتقال ، در هاله ای از ابهام و شرم

همه چیز درباره ایدز ، علائم، مراحل و راههای پیشگیری

پرسش از پزشک تبیان

پرسش ها و پاسخ هایی درباره ایدز

روبان قرمز چطور به نشان ایدز تبدیل شد

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.