تبیان، دستیار زندگی
در 1981، 8 مورد وخیم ابتلا به بیماری ساركوم كاپوسی (KAPOSI’S SARCOMA) كه نوعی سرطان بدخیم عروقی است، در میان مردان همجنس‌ گرای نیویورك گزارش شد. این نوع سرطان نادر است و معمولا ً سالمندان را گرفتار می‌ كند. همزمان با این روی...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تاریخچه ظهور ایدز

در 1981، 8 مورد وخیم ابتلا به بیماری ساركوم كاپوسی (KAPOSI’S SARCOMA) كه نوعی سرطان بدخیم عروقی است، در میان مردان همجنس‌ گرای نیویورك گزارش شد. این نوع سرطان نادر است و معمولا ً سالمندان را گرفتار می‌ كند. همزمان با این رویداد، شمار مبتلایان به ‌نوعی عفونت نادر ریوی نیز در نیویورك و كالیفرنیا افزایش یافت. مسئولان بهداشت و درمان آمریكا در آن زمان علت شیوع ناگهانی این دو بیماری را نمی‌ دانستند؛ اما امروزه این دو واقعه پزشكی مصادف با تولد بیماری ایدز در زندگی بشری در نظر گرفته می ‌شود. طی یك سال، این بیماری ناشناخته گسترش یافت و در 1982، AIDS (ACQUIRED IMMUNE DEFICIENCY SYNDROME) به ‌معنی «سندروم نقص ایمنی اكتسابی» نام گرفت. رفته‌رفته، این بیماری نه تنها همجنس‌گرایان، بلكه گروه‌های مختلفی از مردم را مبتلا كرد. بیماران هموفیلی و معتادان گروه‌های بعدی بودند.

در این سال‌ها، بیماری جدیدی در فقیرترین قاره جهان به معضلی جدی تبدیل شد. این بیماری را آفریقایی‌ها در زبان بومی اسلیم (SLIM) به‌ معنی مرگ در نتیجه تحلیل تدریجی بدن می‌ نامیدند، به دنبال تحقیقات بیشتر مشخص شد كه این بیماری همان ایدز است .در 1984، تلاش دانشمندان و محققان برای كشف علت بیماری كشنده ایدز به نتیجه رسید. گروهی تحقیقاتی به سرپرستی رابرت گالو ادعا كرد كه عامل این بیماری را شناسایی كرده‌ است. البته این گفته به‌ شدت با اعتراض محققان فرانسوی كه ماه‌ها قبل ویروس HIV را شناسایی كرده بودند رو به‌ رو شد.

براساس آخرین تحقیقات بر روی ویژگی‌های ژنتیكی ویروس HIV، این ویروس از تركیب دو ویروس مختلف در شامپانزه به ‌وجود آمده است. ویروس HIV از دیدگاه علم ویروس ‌شناسی به گروهی از ویروس‌ها تعلق دارد كه در میمون‌ها بیماری‌زا هستند. یافته ژنتیكی مذكور این نظریه را كه ایدز طی یك قرن گذشته در جنگل‌های غرب آفریقا ظهور كرده است، تأیید می‌ كند. به اعتقاد دانشمندان، انسان برای اولین بار در نیمه اول قرن گذشته در نتیجه شكار و تغذیه گوشت شامپانزه، سنتی كه هنوز در آفریقا ادامه دارد، به این ویروس آلوده شده است. بسیاری از دانشمندان بر این باورند كه انتقال ویروس بیش از یك بار اتفاق افتاده است، زیرا انواع متفاوتی از این ویروس باعث بروز بیماری ایدز در انسان می ‌شود.

جالب آنكه هرچند نخستین مورد ابتلا به ایدز در 1981در آمریكا گزارش شده ، شواهد نشان می‌دهد كه اولین قربانی ایدز در این كشور یك جوان سیاه ‌پوست بوده كه در 1969درگذشته است.

در توجیه كشف همزمان این بیماری در دو نقطه جغرافیایی گفته می ‌شود كه افزایش تعداد سفرهای بین‌المللی پس از دهه 1960، به گسترش ویروس HIV در نقاط مختلف جهان كمك كرده است.

ادوارد هوپر، خبرنگار انگلیسی، در كتاب خود با عنوان رودخانه نظریه جالبی را درباره نحوه انتقال این ویروس از شامپانزه به انسان مطرح كرده است. به ادعای هوپر، در اواخر دهه 1950، برای تولید نخستین نمونه‌های واكسن خوراكی فلج اطفال، 400 شامپانزه شكار شده‌اند و استفاده از كلیه شامپانزه‌های آلوده به ویروس HIV برای تولید واكسن، ویروس را به دست‌كم یك میلیون نفر از اهالی كنگو، روندا و بوروندی منتقل كرده است. براساس شواهد موجود، محل‌های 28پروژه تولید واكسن با مكان‌هایی كه اولین موارد آلودگی به ویروس HIV ثبت ‌شده همپوشانی داشته است.

منبع : HTTP://WWW.ZANAN.CO.IR

مطالب مرتبط

کلینک های مثلثی در ایران

برای اولین بار انسانی بر ویروس اچ. آی. وی. فائق آمد!

وحشتی به نام ایدز

پرسش از پزشک تبیان

پرسش ها و پاسخ هایی درباره ایدز

روبان قرمز چطور به نشان ایدز تبدیل شد

ایدز بلای قرن بیستم ( قسمت اول ) ، ( قسمت دوم ) ، ( قسمت سوم )

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.