سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دلت را به خدا بده؛ درس های اخلاقی کوتاه از آیت الله محمود امجد
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دلت را به خدا بده

امجد

بسم الله الرحمن الرحیم

قرآن کریم

اثیروا القرآن فان فیه علوم الاولین والاخرین: در قرآن کند و کاو کنید.همانا فقط قرآن است که علوم اولین و آخرین در آن وجود دارد. با این کتاب، می خواهند ما را "بهترین" سازند.

 

 

با امام زمان (علیه السلام)

همانطور که با رفیق  و برادرت صحبت می کنی، با امام زمان (علیه السلام)هم همانطور، صحبت کن.

 

دعا برای حجّاج

بنده می دانم  خیلی ها  که از حجّ برمی گردند،  بدتر می شوند! لذا از وقتی که حاجی ها می روند تابرمی گردند دعامی کنم تا سرتاپانور و سرور،  با اعمال مقبول،  سعی مشکور و دعای مستجاب برگردند.

 

تو بهتر می دانی

وقتی خداوند از حضرت موسی (علی نبینا وآله و علیه السلام) پرسید:وما تلک بیمینک یا موسی: در دست تو چیست ؟ایشان جواب دادند:هی عصای اتوکوا علیها و اهش بها علی غنمی ولی فیها مئارب اخری: این عصای من است که بر آن تکیه می کنم و با آن (برگ درختان را) برگوسفندم فرو می آورم و در آن (عصا) برای من نیاز های دیگری [نیز] هست.

خدای تعالی به اوفرمود:القها یاموسی: آن را بیافکن. فالقیها فاذا هی حیة تسعی: ناگهان تبدیل به مار شد که به جنب وجوش افتاد. یعنی ای موسی! تو در جواب سوال من می بایست بگویی: "خدایا! تو بهتر می دانی این چیست ". هر چند حضرت موسی (علیه السلام )در مقام عشق بازی با خدا بود و در توضیح اینکه در دست من چیست سخن را به درازا کشید اما سزاوار تر بود "توحید"و استناد همه چیز به اراده مطلقه خداوند و "استقلال نداشتن موجودات "و"بطلان همه چیز جز خدا "را مطرح کند.

 

ترجمه نهج البلاغه

ترجمه نهج البلاغه به قلم مرحوم ملا فتح الله کاشانی،  بسیار عالی است.

 

خوف

انبیاء (علیهم السلام) از غیر خدا خوف ندارند و استعمال خوف درباره آنها به معنای احتراز و احتیاط کردن ایشان است. الا ان اولیا الله لا خوف علیهم ولا هم یحزنون.

 

قرآن کریم

تمام معجزات صدوبیست و چهار هزارپیغمبر (علیهم السلام) نسبت به قرآن کریم،  قطره ایست در برابر دنیا و تمام آن معجزات در قرآن است.

 

حفظ

شخصی که فرزندانش حافظ قرآن کریم هستند می گفت: نگویید بچه هایم حافظ قرآنند؛ بگویید قرآن حافظ بچه های من است.

 

وقت

بعضی از بزرگان، برای استفاده از وقت در حین رفتن از این مدرسه تا آن مدرسه قرآن حفظ می کنند.

 

یک پاپ

یک پاپ قرآن را حفظ کرده بود!

 

خدای قدیر

شخصی در هجده  روز، کل قرآن کریم را حفظ کرد! وشخصی دیگر با یکبار خواندن،  کل قرآن کریم را حفظ کرد! وکربلایی کاظم (رحمة الله علیه) که سواد خواندن و نوشتن نداشت،  به خاطر رعایت تقوا، در یک لحظه کل قرآن کریم را حفظ شد."ان الله علی کل شیءقدیر ".

 

دفع مار و عقرب

برای دفع خطر مار و عقرب و مانند آن این چند آیه سوره مبارکه طارق را بخوانید: "انهم یکیدون کیدا و اکید کیدا فمهل الکافرین امهلهم ". ولی کلمه آخر آن را (رویدا) نخوانید:آنها (کفار) پیوسته حیله می کنند و من هم دو برابرآنها چاره می کنم سپس به کافران مهلت ده. (طارق /15،16،17)

 

حلوای طنطنانی

 از حضرت آقای بهجت (رضوان الله تعالی علیه) پرسیدم فرشتگان چگونه جنازه را تشییع می کنند، فرمودند:" حلوای طنطنانی" (تا نخوری ندانی ).

 

عادتکم الاحسان

ما با همه  اشکالاتمان، باید رفیق امام زمان(علیه السلام) شویم.حضرت (علیه السلام) مظهر"رفیق" است ما کاری با خودمان نداریم ما با تفضلات ایشان کار داریم "عادتکم علی الاحسان ".به کرم و احسان عادت دارند.برای توضیح بیشتر، یعنی معتاد به کرم و احسان اند و شخص معتاد،دنبال ماده اعتیاد است.حضرات (علیهم السلام) دنبال احسان و کرم اند.

 

کلمه عشق

مرحوم آیت الله آقا میرزا جواد تهرانی خیلی با کلمه عشق مخالف بودند (چون زمان سابق این کلمه را بیشتر در ابتذال به کار می بردند) حتی ایشان می گفتند:"غلط می کند کسی بگوید:خدا معشوق من است ".ایشان در هنگام احتضار که پزشک ها داشتند ابراز نگرانی می کردند فرمودند:چه می گویید ؟! سالهاست عاشقش بودم و سرانجام با کلمه "عشق"جان داد.

 

من از شما جدا نشوم

خطاب به حضرت (علیه السلام) نگویید: تو را به جان مادرت فاطمه زهرا (علیها السلام) من مجتهد شوم، یا سخنران شوم یا به فلان حاجت مادی برسم، و امثالهم بلکه این جمله حساس را فقط بگذارید برای این درخواست: "من از شما جدا نشوم".

 

فاصله

چگونه ما ادعا می کنیم شیعه علی (علیه السلام) هستیم ؟! علی (علیه السلام) در مناجات شعبانیه اش خطاب به خداوند متعال عرضه می دارد:"ان ادخلتنی النار اعلمت اهلها انی احبک".یعنی در وسط آتش جهنم هم کوران بلا و مصیبت است دم از محبت و دوستی تو می زنم.ولی ما اگر مختصری مشکل داشته باشیم حاضر نیستیم یک الحمد الله از ته دل بگوییم.

 

اگر عنایت نکنید

یا صاحب الزمان! شما با ما باشید تا ما با شما باشیم. اگر خودتان لطف و عنایت نکنید،کاری از ما ساخته نیست.

 

نیفتی

عالمی به بچه ای که مشرف به افتادن از بلندی بود، گفت: نیفتی. بچه گفت: شما نیفتی که دیگران هم می افتند!

 

عشق

عاشق شو ار نه روزی کار جهان سر آید/ ناخوانده  نقش مقصود از کارگاه هستی

 

اگر کسی بدون رعایت نقشه،  قالی ببافد، برای کار او ارزشی قائل نیستند و مذمتش می کنند. نقشه این جهان «عشق»است.یعنی ما باید طبق این نقشه بار بیاییم و شخصیت خود ر ا شکل دهیم.

 

دعا برای دیگران

دعا برای دیگران، برای خود انسان هم مفید است.

 

مدار حق

«علیّ مع الحقّ والحقّ مع علیّ» شاید بزرگترین فضیلت حضرت امیر (علیه السلام) همین باشد. از این جمله نورانی و کلیدی می شود همه امور را سنجید و حقانیت یا بطلانشان را به دست آورد.... در زمینه عقائد، مثلاً:سقیفه باطل است چون علی (علیه السلام ) آنجا نبود. در زمینه اخلاق، مثلاً:مجلس گناه، باطل است.چون علی (علیه السلام ) آنجا نیست.

و در سایر زمینه ها...

 

خالق علی (علیه السلام)

علی علیه السلام بی نهایت فضائل و کمالات است و خداوند علیّ أعلی،  خالق علی (علیه السلام) است.

 

وهّابیت

آدم اگر بی دین  شود بهتر از وهابی شدن است وهابی می گوید:ضریح  را مبوس، شرک است.به او بگو: آیا تو فرزنت را نمی بوسی؟! وهّابی! با اشاره به مضجع شریف حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) جسورانه می گوید: والله ما فیه عظم (به خداقسم، حتّی یک استخوان در این قبر نیست و کاملاً پوسیده است و هیچ اثری نمانده است و دیگر چه لزومی دارد به این قبر توجه و احترام شود و چه لزومی دارد این بقعه باقی و پابرجا باشد!!) و اگر خوف از یک میلیارد و نیم مسلمان نبود قطعاً آنجا را هم مثل بقیع ویران می کردند! این است سطح فکر و معرفتشان!

 

داد و قال

خداوند داد و قال نمی خواهد این گونه نباشید که اگر «امن یجیب» را بلند نگویید به او نچسبد و ناراحت باشد. نباید اسیر عادت بود.

 

دلت را به خدا بده

مقیّد باش به اینکه دلت را به خدا بدهی نه اینکه حتما رو به قبله بنشینی.البته بهترین حالت نوشتن «استقبال القبله» [رو به قبله بودن] است ولی نباید این مسأله شما را به شرک بکشاند که فکر خدا فقط در همان جهت قبلا است! «اینما تولوا فثمّ وجه الله» (بقره /115). اگر حال انسان در هنگام دعا، موقعی که پشت به قبله است با حال او هنگامی که رو به قبله است تفاوت کند، مشرک است.

 

تحقیق گناه

رفتم به درخدای خود توبه کنم /  ور هرگنه و خطای خود توبه کنم

تحقیق کناه می نمودم دیدم  /   باید ز ثوابهای خود توبه کنم!

                                          

هوای نفس

مردِ مردکسی است که در حال اوج روضه اش و گرم شدن مجلس، اگر دید هوای نفس است، قطع کند!

 

وظیفه

اگر وسط ذکر مصیبت، برای کسی احساس خطر کردیم (بیهوش شدن یا سر خود را به دیوار کوبیدن و...) فوری قطع کن و جلوی خطر را بگیر.

 

هزار سال

هزار سال بدون اخلاص کار کردن،  یک جو نمی ارزد!

 

کدام مجلس

به مجالسی بروید که به شما «معرفت» بیاموزد نه «داد و قال و حال »؛ «حال»دیگرچیست؟ کدام یک از انبیاء (علیهم السلام) دعوت به «حال»کرده اند؟


منبع: وبلاگ استاد امجد

تنظیم: گروه حوزه علمیه تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین