سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
می خوام یک لباس بپوشم که چشم همه خیره بشه با یک دنباله ی سه متری و سنگ هایی که از دور برق بزنه
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

قیمت نجومی برای لباس یکبار مصرف


عروس و داماد

لباس عروس لباسی است که عروس در میهمانی عروسی یا در پای سفره عقد به تن می‌کند. رنگ و مدل لباس عروس به فرهنگ رسوم قومیتی بستگی دارد.لباس عروس همواره در طول تاریخ اهمیت فراوانی داشته‌است. همه عروس‌ها، مایل بودند زیباتر به نظر برسند. گاهی جواهرات نصب شده بر لباس عروس از لباس وی پر اهمیت تر بوده‌است و لباس عروس چنان با جواهرات پوشیده می‌شد، که فقط جواهرات به چشم می‌آمد. رسم پوشیدن لباس عروس به رنگ سفید، به انگلستان در دوره ملکه ویکتوریا باز می‌گردد. با وجود فراگیر شدن رنگ سفید در برخی از کشورها، عروس‌های هندی، چینی، ویتنامی و ژاپنی همچنان از رنگ‌های ملی خود برای لباس عروس استفاده می‌کنند.

 

 


  

اینجا بزرگترین بورس لباس عروس تهران است ، چهارراه امیراكرم ، سر كه می چرخانی ، سپیدی لباس ها دوره ات می كنند و تو ناخودآگاه احساس خوشبختی می كنی ، این احساس تا قبل از اینكه وارد مغازه ها شوی ، دوام می آورد.

حساب و كتاب ها پایه و اساسی ندارد. هر مغازه قیمت خودش را دارد. همه حرف ها مشخص است . برای گران تر بودن یك لباس از مغازه قبل طبیعتا آنهایی كه هیچ سرشته از پارچه و سنگ های تزیینی ندارند حتما متوجه حرف های مزون داران نمی شوند.

وارد مغازه یی می شوم ، لباس عروسی ساده با كار دست كم و محدود و سنگ هایی ارزان قیمت (به گفته مغازه داران ) كنار در ورودی قرار دارد. قیمتش را می پرسم . خانمی كه مسوول فروش است و همزمان دارد لباس عروسی را در جعبه می گذارد كه به عروس و داماد تحویل دهد، با بی حوصلگی جوابم را می دهد.

500 هزارتومان . می گویم می خواهم اجاره كنم ، می گوید برای اجاره 400 هزارتومان و در توضیح می گوید البته اگر لباس تن مانكن اندازه های تان باشد 200 هزارتومان می شود.

سپیدی لباس ها دوره ات می كنند و تو ناخودآگاه احساس خوشبختی می كنی ، این احساس تا قبل از اینكه وارد مغازه ها شوی ، دوام می آورد.

لباس كهنه و چروك به نظر می رسد. می گویم این لباس را كسی قبل از من پوشیده است .

نگاهی از سربی حوصلگی به من می اندازد. انگار كه می فهمد قصد خرید ندارم همانطور كه طرف یك مشتری دیگر می رود می گوید نه خیر.

چون تن مانكن بوده احتیاجی ندارد كه دوباره برای شما بدوزیم پس بنابراین هزینه پارچه و خیاط نداریم و خیلی با احترام كارت مغازه اش را به سمت من دراز می كند و می گوید تصمیم كه گرفتید تشریف بیاورید در خدمت تان هستم .

بیرون می آیم و وارد مغازه خلوتی می شوم . اكثر لباس ها مشابه هم اند. بقیه شان در اندازه آستین و گاهی یقه لباس است .

می پرسم ، می شه بگید مد برای لباس عروس چیه ؟

خانمی از پشت میز كارش بیرون می آید و می گوید. برای لباس عروس مد خاصی نیست ، در حال حاضر بخاطر اینكه آرایش موی شلوغ ، مد شده است ، معمولا از دامن های شلوغ هم استفاده می كنند، اما باز هم سلیقه یی است شاید به یك كسی این مدل نیاید یا این مدل را نپسندد. به لباس ها نگاه می كنم اكثرا دامن های پف دار و شلوغ دارند. قیمت ها نیز متفاوت اند. اینجا اما هر لباس در هر شرایط برای اجاره مقداری ارزان تر از خرید آن است .

البته نباید فراموش كنیم كه داشتن كارت شناسایی برای اجاره الزامی است . هرچند كه اكثر مزون داران بر این عقیده اند كه بعضی وقت ها حتی مشتریان با دادن كارت شناسایی لباس ها را بر نمی گردانند.

آنها نیز سراغی از مشتری یا لباس نمی گیرند و می گویند، ارزشی ندارد زمان زیادی باید صرف كنیم ، پس بهتر است دنبال طرح شكایت و غیره نباشیم .

از گران ترین لباس عروس این مزون می پرسم . می گوید: اینجا در مغازه لباس آماده نداریم . اگر بخواهید باید سفارش دهید.

 البته اگر برای سفارش لباس عروس چند مدل را با هم ادغام كنید. قیمت بالاتر می رود. هرچه كار روی لباس نیز بیشتر باشد بر قیمت آن می افزاید. می گویند كار دست است . من كه هرچه دیدم كار چسب بود!!

 

خیلی از خریداران از مزون میرداماد به اینجا آمده اند. یكی از آنها می گوید: اینجا همان لباس را می توان ارزان تر تهیه كرد. او اضافه می كند، مزون داران میرداماد در جواب تفاوت قیمت خود با اینجا نوع پارچه مصرفی خود را بهتر و كار خود را تمیزتر و شیك تر البته اجاره مغازه شان هم بیشتر است . در چهار راه امیراكرم می توانی لباسی را به قیمت 400 هزار تومان پیدا كنی ، اگر كوتاه بیایی و كمی از خواسته ات چشم بپوشی شاید بتوانی لباسی به قیمت 300 هزار تومان نیز تهیه كنی .

عروسی

وقتی به یكی از مزون داران می گویم اگر لباس ارزان قیمت بگیریم آن وقت به میهمانان مجلسم چه بگویم ؟ می خندد و می گوید دختر جان تو بگو 800 هزار تومان كسی نمی فهمد كه .

اما در بورس دوم لباس عروس تهران اوضاع جور دیگری است . در میرداماد از ویترین مغازه ها گرفته تا فروشندگان آنها رنگ و لعاب بهتری دارند.

 اینجا البته به شلوغی امیراكرم نیست كه برای راه رفتن حتما باید مواظب باشی تا به عروس و دامادهای جوان تنه نزنی .

پایه قیمت های اینجا از 200 هزار تومان شروع می شود و گاهی به 800 هزار تومان یا بیشتر نیز می رسد. با یكی از مزون داران كه صحبت می كنم می گوید: فروش لباس عروس برای ما سود زیادی !! ندارد.

ما در بعضی فصل ها و در مناسبت های خاص بیشترین فروش خود را داریم . او اضافه می كند: در بعضی مواقع از سال ، ما حتی یك مشتری هم نداریم . پس سود كارمان را در همان اعیاد و... برداشت می كنیم .

خانم جوانی وارد می شود او هم در صحبت ما شركت می كند او كه خود صاحب یك مزون لباس عروس است ، می گوید: مقدار پارچه نیز بسیار مهم است . بعضی از دامن ها بیشتر از 5 متر پارچه مصرف می كنند بنابراین قیمت این لباس بالاتر از آن لباسی است كه 3 متر پارچه احتیاج دارد.

وی در ادامه می گوید: قیمت لباس عروس از سال پیش تفاوت چندانی نكرده است . بعضی وقت ها پیش می آید كه پارچه یی گران شود یا سنگ تزیینی روی لباس كمیاب شود، در این صورت لباس عروس نیز گران می شود. و در جواب سوالی كه می پرسم اگر سنگ دوباره در بازار به وفور یافت شود آیا این لباس ها قیمتش كاهش پیدا می كند می گوید: نه ؛ معمولا همان مقدار می ماند.

     

بادبزن

بادبزن های عروس با جنسی از تور به همراه پر 20 هزار تومان قیمت دارد. اگر مایلید در گرمای مجلس عروسیتان خود را باد بزنید می توانید از این نوع بادبزن ها استفاده كنید.

عروسی

دسته گل

این نوع گل های مصنوعی نیز بین 100 هزار تومان قیمت دارد. این دسته گل ها را می توانید به تنهایی یا همراه گل های طبیعی در لابه لایش استفاده كنید هر چند كه این دسته گل ها جلوه بصری زیاد زیبایی ندارند اما می توانید مطمئن باشید كه سال ها به عنوان یادگاری از مجلس عروسیتان دوام می آورند.

 

 چتر عروس

اگر طالب عكس هایی با فیگورهای مختلف و متفاوت هستید حتما چتر را نیز در خرید خود بگنجانید.

چتری سفید كه رویه یی توری دارد. قیمت این چترها برای خرید 30 هزار تومان و برای اجاره از 20 هزار تومان است كه بسته به نوع تزیین آن با پر یا سنگ تزیینی یا نوع پارچه استفاده شده از آن گاهی به بیشتر از این مقدار نیز می رسد.البته این را نیز متذكر می شویم كه در مزون های میرداماد این نوع چترها بسیار كمتر است و شاید حتی به ندرت به آن بربخورید.

 

دستكش عروس

دستكش ساده عروس بلند و كوتاه با جنسی از ساتن 25 هزار تومان برای خرید است . البته در فصل گرما عروسان زیاد تمایل به استفاده از دستكش برای لباسشان ندارند. اما گاهی برای آتلیه عكاسی خود آن را تهیه می كنند.

 

   

نویسنده : هما شعبانی -  روزنامه اعتماد

گروه خانواده و زندگی تبیان - تنظیم : ندا داودی

 

مشاوره
مشاوره
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین