سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
کتاب داستان وداع یک مرد از زبان مادر، همسر، همرزمان و دوستان شهید محمد تقی رضوی نوشته شده است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

داستان وداع یک مرد

وداع یک مرد

روایت داستانی زندگی و جنگ مهندس شهید، سید محمدتقی رضوی در قالب كتاب "وداع یك مرد" به قلم شمسی خسروی، منتشر شده است.

به گزارش ایبنا، این اثر در 12 فصل و از زبان مادر، همسر، همرزمان و دوستان شهید محمد تقی رضوی نوشته شده است. در بخشی از كتاب "وداع یك مرد" و به نقل از این شهید آمده است: "همه فرماندهان نظامی، سپاهی و جهاد به همین كار [ساخت جاده‌ای در تنگه چزابه و ارتفاعات الله‌اكبر برای عملیات طریق‌القدس] امید بسته‌اند تا بتوانند یك عملیات موفق را انجام بدهند. نباید زود خسته بشویم و جا بزنیم.

من خودم پشت بلدوزر می‌نشینم و پا به پایتان كار می‌كنم كه بدانید اگر صد بار هم كار تكراری بكنیم، سرانجام باید جاده را بسازیم. جریان مورچه در ملك سلیمان یادتان هست؟ ما یك هدف داریم و آن هدف برایمان مقدس و ارزشمند است. هر قطره عرق ما كه الان و موقع كار ریخته می‌شود، یك قطره خون رزمنده‌ها در حین عملیات، كمتر ریخته می‌شود و از جان آن‌ها محافظت می‌كند، با این انگیزه دوباره شروع به كار می‌كنیم."

شهید سیدمحمد تقی رضوی در سال 1334 در مشهد مقدس بدنیا آمد. او برای درس و تحصیل وارد انستیتو مشهد شد و پس از فارغ التحصیل شدن، به سربازی اعزام ‌گردید. سربازی وی، با اوج‌گیری انقلاب مصادف می‌شود و او به روشنگری دیگر سربازان در پادگان می‌پردازد .

رضوی در عملیات «طریق القدس» جاده‌ای ابتكاری از پشت تپه‌های «الله اكبر» احداث می‌كند كه نیروهای رزمنده با استفاده از آن جاده، دشمن را دورزده و با تصرف توپخانه دشمن، به پیروزی عظیمی دست می یابند

به دنبال فرمان حضرت امام خمینی (ره) مبنی بر ترك پادگانها توسط سربازان، او نیز پادگان را ترك كرد. وی از روزهای نخستین جنگ، خود را به جبهه‌‌ها رسانده و با عضویت در ستاد جنگهای نامنظم شهید چمران به دفاع از انقلاب و اسلام می‌پردازد. پس از آن پس به جهاد خراسان می‌پیوندد و در آن‌جا به عنوان «مسئول ستاد پشتیبانی جنگ جهاد خراسان » مشغول انجام وظیفه می‌شود و نقش بسزایی در سازماندهی و گسترش ستاد پشتیبانی ایفا می‌كند كه با تلاش و پیگیری او ستاد مركزی پشتیبانی جنگ و جهاد در جنوب شكل می‌گیرد .

رضوی به رغم داشتن مسؤولیت بالا، هر جا كه احساس نیاز می‌كند، فوراً وارد عمل می‌شود. وی در عملیات «طریق القدس» جاده‌ای ابتكاری از پشت تپه‌های «الله اكبر» احداث می‌كند كه نیروهای رزمنده با استفاده از آن جاده، دشمن را دور زده و با تصرف توپخانه دشمن، به پیروزی عظیمی دست می یابند.

شهید رضوی با پشتكار و ابتكار فراوانی كه در عملیاتهای گوناگون از خود نشان می‌دهد، توجه مسؤولان و فرماندهان جنگ را جلب می‌نماید و پس از ماهها خدمت در مسئولیت فرماندهی مهندسی جهادسازندگی، به عنوان «مسؤول ستاد كربلا» و «فرماندهی مهندسی جنگ جهادسازندگی » و نیز «معاونت فرماندهی قرارگاه مهندسی رزمی قرارگاه خاتم‌الانبیاء منصوب شده و به هدایت مهندسی – رزمی جنگ می‌پردازند .

او سرانجام روز سوم خرداد ماه سال 1366 در عملیات كربلای 10 به شهادت رسید.

چاپ نخست كتاب "وداع یك مرد" در قطع رقعی و 194 صفحه،‌ با شمارگان 3000 نسخه و بهای 25.000 هزار ریال منتشر و روانه بازار كتاب شده است.


گروه کتاب تبیان - محمد بیگدلی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین