سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
سوال این است كه چرا برای ادعاهای خود نهادهای قانونی نظام مثل شورای نگهبان و نیز نهاد فیصله‌بخش منازعات و مناقشات یعنی ولایت‌‏فقیه را به عنوان راه‌های قانونی برنتافتند و در مقابل كسانی كه اردوكشی خیابانی، خشونت و خونریزی را انتخاب كردند، موضع نگرفتند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جلسه اصولگرایان با احمدی نژاد

 ڈاکٹر محمود احمدی نژاد

بخش سیاسی- اصولگرایان همیشه مورد خطاب مقام ‌معظم ‌رهبری در حفظ وحدت ملی و انسجام اسلامی هستند. نخستین مرحله وحدت ملی آن است كه خود اصولگرایان با هم متحد باشند. لذا نشستی كه پنجشنبه شب گذشته به همت دكتر محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور محترم و پیشنهاد برخی از دوستان از جمله بنده برگزار شد یك فرصت خوب برای گفت‌وگو برای سامان‌دادن وحدت بین اصولگرایان بود.

با 81 سال سن همچنان برای مباحث سیاسی و كار تشكیلاتی آمادگی بسیار دارد و شاید خودش به تنهایی یك حزب باشد.

حبیب‌الله عسگراولادی اگرچه سال‌هاست مستقیما در قدرت سیاسی كشور حضور ندارد و بیشتر وقت خود را علاوه بر كار تشكیلاتی در كمیته امداد امام‌خمینی‌(ره) می‌گذراند ولی هر جا كه لازم باشد به عنوان یك پیشكسوت سیاسی هشدارهای لازم را به مسوولان می‌دهد به گونه‌یی كه طی یكسال اخیر 2 نامه به محمود احمدی‌نژاد نوشت و گلایه‌هایی را مطرح كرد.

عسگراولادی البته ید طولایی هم در نامه‌نگاری دارد.

در دوران موسوم به اصلاحات هم در كسوت دبیركل موتلفه اسلامی نامه‌های زیادی به برادر رییس‌جمهور وقت كه دبیركل یكی از احزاب اصلاح‌طلب بود نوشت.

تعبیر عسگراولادی از اصولگرایی همسان جریان و جناحی است كه در دوره و مقابل اصلاح‌طلبی در كشور پدید آمد و البته وی و حزب متبوعش در شكل‌گیری آن نقش عمده ایفا كرده‌اند

اكنون دبیركل جبهه پیروان خط امام و رهبری درصدد وحدت میان اصولگرایان است و به همین دلیل هفته گذشته جمعی از اصولگرایان با محوریت او به نهاد ریاست‌جمهوری رفتند تا زمینه وحدت را در میان اصولگرایان فراهم كنند.

آنگونه كه عسگراولادی در این مصاحبه می‌گوید، كسانی كه بخواهند با سهم‌خواهی یا زیاده‌خواهی یا از روی غفلت این ضرورت عقلی (وحدت میان اصولگرایان) را منكر شوند جایی در میان اصولگرایان ندارند.

تعبیر عسگراولادی از اصولگرایی همسان جریان و جناحی است كه در دوره و مقابل اصلاح‌طلبی در كشور پدید آمد و البته وی و حزب متبوعش در شكل‌گیری آن نقش عمده ایفا كرده‌اند.

او البته در این گفت‌وگو خطاب به اصلاح‌طلبان معتقد به اصول و مبانی می‌گوید كه اگر بخواهند به عرصه سیاسی برگردند باید ضمن اثبات پایبندی به نظام، سوالات مردم را درباره حوادث تلخ فتنه سال گذشته پاسخ دهند.

حبیب الله عسگراولادی

در سال‌های اخیر مطالب متنوعی درباره اصولگرایی در رسانه‌ها و فضای سیاسی كشور شنیده می‌شود، تحلیل شما چیست و اصولا ویژگی‌های یك اصولگرا را چه می‌دانید؟

اصولگرایی یك رویكرد گفتمانی در سپهر سیاست ایران است كه به نظر من بیشتر بعد از رویداد تلخ 18 تیر سال 78 پدید آمد. مبتكر طرح آن هم مقام‌ معظم‌ رهبری بودند كه همه رجال سیاسی و مذهبی، جناح‌های سیاسی و شخصیت‌ها را جمع كردند و آنها را به حفظ اصول انقلاب و پیروی از خط امام و صیانت از آرمان‌های اسلام فراخواندند.

اكنون ما بحمدالله دهه‌چهارم انقلاب را پشت سر می‌گذاریم. به فرموده مقام‌معظم‌رهبری دهه چهارم دهه گفتمان، پیشرفت، خدمت به مردم و بسط عدالت نبوی علوی در جامعه است. مردم ما این گفتمان را درك می‌كنند، به‌‌همین دلیل دولت و مجلس و نخبگان عمدتا دنبال پیشرفت كشور و جبران عقب‌ماندگی‌ها هستند و مسوولان كشور هر روز خدمت خود را به مردم بیشتر می‌كنند و مسابقه در این امر گذاشته‌اند.

همه به تحقق عدالت در جامعه می‌اندیشند و این فضای بسیار خوب و مطبوعی است كه می‌شود پاك‌ترین هوای سیاسی را در آن استنشاق كرد. اگر عده‌یی می‌خواستند یا بخواهند با گفتمان آشوب، براندازی و فتنه‌گری این هوا را آلوده كنند، ملت و دولت و در راس آن رهبری معظم انقلاب اسلامی با بصیرت اوضاع را مدیریت خواهند كرد. با مدد خداوند اكنون ما در اوج اقتدار ملی هستیم. سرمایه اجتماعی دولت به‌قدری است كه كارهای بزرگ را دارد انجام می‌دهد. همین طرح هدفمندكردن یارانه‌ها كه یك جراحی بزرگ اقتصادی است، دولت با اتكا به رهبری انقلاب و نظام و سرمایه اجتماعی مردم خوبمان و اعتبار سیاسی خود دارد آن را به پیش می‌برد و ان‌شاءالله موفق هم خواهد شد.

مقام معظم رهبری حداقل 20 شاخصه برای اصولگرایی نام بردند. هر رجل سیاسی و مذهبی و هر حزب و گروه سیاسی كه خود را با این شاخصه‌ها و ویژگی‌ها نزدیك كند، اصولگراست و می‌تواند در طیف وسیع اصولگرایی درخدمت گفتمان پیشرفت، خدمت و عدالت قرار گیرد.

با تمام این اوصاف ویژگی‌های اصولگرایی را در چه مواردی می‌دانید؟ آیا به وجود گرایش‌های مختلف در این طیف قایل هستید؟

مقام معظم رهبری حداقل 20 شاخصه برای اصولگرایی نام بردند. هر رجل سیاسی و مذهبی و هر حزب و گروه سیاسی كه خود را با این شاخصه‌ها و ویژگی‌ها نزدیك كند، اصولگراست و می‌تواند در طیف وسیع اصولگرایی درخدمت گفتمان پیشرفت، خدمت و عدالت قرار گیرد.

عدالت‌خواهی، فساد‌ستیزی، اعتقاد به اسلام، ساده‌زیستی مردم‌خواهی و مردم دوستی، تواضع و منحرف نشدن در وادی غرور و لجاجت و خودخواهی، خردگرایی و تدبیر و حكمت، مسوولیت‌پذیری و پاسخگویی، اهتمام به علم، سعه‌صدر و تحمل مخالف، اجتناب از هوای نفس، شایسته‌سالاری، نظارت بر عملكرد زیر‌مجموعه‌ها، تلاش بی‌وقفه برای خدمت به مردم، قانونگرایی، شجاعت و قاطعیت در بیان حق، انس با خدا و قرآن، استكبار ستیزی و ظلم‌ستیزی و اهتمام به وحدت ملی و انسجام اسلامی و... از جمله ویژگی‌ها و شاخصه‌های اصولگرایی در جامعه امروز ما است. ما باید در فضای سیاسی كشور از این كلید‌واژه‌ها برای برقراری ارتباط و گفت‌وگو استفاده کرده و ادبیات سیاسی كشور را روی همین فرهنگ تنظیم و مدیریت کنیم.

برخی از بزرگان جریان اصولگرا از خطر انحراف در این جریان احساس نگرانی كرده بودند، راهكارهای اصولی برای جلوگیری از انحراف در جریان اصولگرایی با توجه به نگرانی برخی چهره‌های دلسوز این جریان به نظر شما چیست؟

هر جریان سیاسی ممكن است به دلیل تنبلی، غفلت یا جهل به سمت خواست دشمن منحرف شود و هر تفكر سیاسی ممكن است با فاصله گرفتن از اصول عقلای انقلاب، خود دچار آفت شود، جریان اصولگرا هم از این قاعده مستثنی نیست. بنده امروز یك هوشمندی و عقلانیت در سران اصولگرا می‌بینم كه حریم اسلام، انقلاب، امام و رهبری را رعایت می‌كنند و این خود سرمایه بزرگی است كه همیشه ما را از انحراف مصون می‌دارد.

احمدی نژاد عسگر اولادی

بنا بر اخبار برخی رسانه‌ها، جنابعالی پنجشنبه هفته گذشته به همراه جمعی از اصولگرایان دیداری با رییس‌جمهور محترم داشتید. محورهای این دیدار چه بوده و آیا صحبتی برای تشكیل جبهه فراگیر اصولگرایان به میان آمده است؟

اصولگرایان همیشه مورد خطاب مقام ‌معظم ‌رهبری در حفظ وحدت ملی و انسجام اسلامی هستند. نخستین مرحله وحدت ملی آن است كه خود اصولگرایان با هم متحد باشند. لذا نشستی كه پنجشنبه شب گذشته به همت دكتر محمود احمدی‌نژاد، رییس‌جمهور محترم و پیشنهاد برخی از دوستان از جمله بنده برگزار شد یك فرصت خوب برای گفت‌وگو برای سامان‌دادن وحدت بین اصولگرایان بود. اصولگرایان برای «كارآمدی» نظام و بسط «ید» رهبری در اداره انقلاب و نیز تداوم گفتمان اصولگرایی در كشور ناگزیر هستند كه با هم وحدت داشته باشند، این یك امر اجتناب‌ناپذیر است. كسانی كه بخواهند با سهم‌خواهی یا زیاده‌خواهی یا از روی غفلت این ضرورت عقلی را منكر شوند جایی در میان اصولگرایان ندارند.

چه مسائل و مباحثی در این نشست مطرح شد؟

فضای گفت‌وگو در آن نشست بسیار صمیمی‌ و گرم بود و همه از این رویكرد استقبال كردند و قرار شد جلسات تداوم داشته باشد. امیدواریم با لطف و عنایتی كه خداوند متعال به جمع مخلص دارد، آنها بتوانند در جهت تعمیق وحدت و همگرایی در میان اصولگرایان تلاش‌های مثمرثمری داشته باشند تا در مسیر وحدت ملی فراگیر صدای رهبری را لبیك‌گو باشند.

یك نخبه سیاسی از هر فرصت برای یاری مردم و نظام و حركت در مسیر منافع ملی استفاده می‌كند. حاشیه‌نشینی هیچ كمكی به انجام این وظیفه نمی‌كند. ما نباید انتظار داشته باشیم حتما بیایند از ما خواهش كنند تا حضور سیاسی پیدا كنیم

حاج آقا به نظر شما حاشیه‌نشینی نخبگان سیاسی چه تبعاتی برای كشور دارد و چرا اكنون برخی از نخبگان حاشیه‌نشینی را بر‌حضور فعال در كشور ترجیح داده‌اند؟

نخبه سیاسی كسی است كه در متن گفتمان مسلط جامعه حضور می‌یابد و حرف و منطق خود را پیش می‌برد. كسی كه حاشیه‌نشینی را به حضور در متن ترجیح داده نمی‌تواند یك نخبه سیاسی قابل قبول باشد.

یك نخبه سیاسی از هر فرصت برای یاری مردم و نظام و حركت در مسیر منافع ملی استفاده می‌كند. حاشیه‌نشینی هیچ كمكی به انجام این وظیفه نمی‌كند. ما نباید انتظار داشته باشیم حتما بیایند از ما خواهش كنند تا حضور سیاسی پیدا كنیم.

به‌خواست خداوند مردم ما پاك و بی‌آلایش با هوشمندی و بصیرت در متن مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی فعال هستند گوش آنها به دهان و زبان رهبری معظم انقلاب است كه یك لحظه را برای حضور در صحنه فراموش نمی‌كنند. در سفر مقام معظم رهبری به قم واقعا دیدیم مردم چه قیامتی برپا كردند و زیباترین صحنه پیوند امت و امامت را به تصویر كشیدند. باید مثل مردم در متن باشیم و از حاشیه‌نشینی و قهر‌كردن و چهره عبوس‌كردن پرهیز کنیم كه دشمن حداقل چیزی را كه می‌خواهد كناره‌گیری و قهر و چهره عبوس‌كردن است.

به نظر شما چه كسانی می‌توانند در جهت جذب حداكثری كه مورد تاكید رهبر‌معظم انقلاب هستند حركت درستی انجام ندهند؟

كسی با جذب حداكثری و دفع حداقلی مخالف نیست و در میان اصولگرایان ما با این اصل كسی را مخالف نداریم این از رهنمودهای رهبری است. ممكن است برخی همتشان در اجرای این سیاست كمتر و برخی بیشتر باشد.

حاج‌آقا به نظر شما اگر اصلاح‌طلبان بخواهند مجددا به عرصه برگردند چگونه می‌توانند به عرصه برگردند و باید جوابگوی چه سوالاتی باشند؟

اصلاح‌طلبان معتقد به اصول و مبانی، اگر بخواهند به عرصه سیاسی برگردند باید ضمن اثبات پایبندی به نظام، سوالات مردم را درباره حوادث تلخ فتنه سال گذشته پاسخ دهند. نخستین سوال این است كه چرا كسانی كه با دشمن همگرایی كردند و اجازه دادند امریكا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در رقابت‌های سیاسی انتخابات دهمین دوره ریاست‌جمهوری اخلال كنند حساب كار خودشان را از آنها جدا نكردند؟

آنها باید به مردم بگویند وزیر ارشاد دولت اصلاحات و روزنامه‌نگاران زنجیره‌یی دوره اصلاحات در رادیو بی‌بی‌سی، رادیو امریكا و رسانه‌های غرب چه می‌كنند؟! چرا زبان دشمن را علیه ملت تیز می‌كنند و شما هم با آنها برخورد نمی‌كنید؟! دومین سوال این است كه چرا حرمت رای مردم را پاس نداشته و به جمهوریت نظام جفا كردید.

سومین سوال این است كه چرا برای ادعاهای خود نهادهای قانونی نظام مثل شورای نگهبان و نیز نهاد فیصله‌بخش منازعات و مناقشات یعنی ولایت‌‏فقیه را به عنوان راه‌های قانونی برنتافتند و در مقابل كسانی كه اردوكشی خیابانی، خشونت و خونریزی را انتخاب كردند، موضع نگرفتند.

چهارمین سوال این است که چرا اقتدار ملی را در برابر گردنكشان جهانی تضعیف كرده و دشمن را تشویق و تحریك كردید تا با قطعنامه‌های شورای امنیت پای در وادی تحریم و تهدید بگذارند. سوال دیگر این است كه چرا آنان كه در روز 13 آبان، 16 آذر، روز قدس و روز عاشورا به اسلام و امام و انقلاب جفا كردند و همه آرمان‌ها و اهداف انقلاب را مورد هجوم قرار دادند، حتی به عكس امام‌(ره) جسارت كرده و به دسته‌های عزاداری امام حسین‌(ع) حمله كردند را مورد اعتراض قرار ندادید. سوالاتی از این قبیل بسیار است، چرا آنها كه باید دست از لجاجت و عناد بردارند اینقدر جفا به نظام و انقلاب و رهبری كرده و می‌كنند و هنوز این جفا‌كردن‌ها ادامه دارد و چرا جفاكاران را از خود طرد نمی‌كنند.

منبع:تابناک

تنظیم:سعید آقازاده

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین