تبیان، دستیار زندگی
: با اجرای سیستم‌هایی چون ایران كد و شبنم به راحتی می‌توان بر ورود كالاهای قاچاق به كشور نظارت و پیگیری داشت و با آنها مقابله كرد....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تجارت ایران و بازارهای جهانی

تجارت جهانی

بخش اقتصاد- سید فرهاد عدل امینی دبیر هیات مشاوران اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان این مطلب كه سیستم‌های كنترلی وزارت بازرگانی برای مبارزه با قاچاق كالا می‌تواند منجر به جلوگیری از ورود كالاهای غیر قانونی به كشور شود گفت: سیستم‌هایی چون شبنم و ایران كد اگر به طور كامل اجرا شوند می‌توانند به طریق اولی از قاچاق محصولات قاچاق به كشور جلوگیری كنند.

وی افزود: با اجرای سیستم‌هایی چون ایران كد و شبنم به راحتی می‌توان بر ورود كالاهای قاچاق به كشور نظارت و پیگیری داشت و با آنها مقابله كرد.

دبیر هیات مشاوران اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان كرد: طرح هایی چون ایران كد و شبنم یكی از برنامه‌های وزارت بازرگانی برای مبارزه با قاچاق كالا بود كه به راحتی پیاده شد و اجرای آن نیز با توفیقاتی همراه بود.

دبیر هیات مشاوران اتاق بازرگانی ایران گفت: باید با رفع تنگناهای حوزه تجارت مقررات دست و پا گیر را اصلاح كنیم و بازاریابی خوبی برای شناخت بازارهای هدف كالاهایمان در مقیاس‌های جهانی داشته باشیم.

وی با اشاره به مشكلاتی كه چندی پیش برای برخی از تجار محصولات لبنی كشور نسبت به صادرات كالاهایشان به كشورهای حوزه خلیج فارس به وجود آمده بود گفت: به دلیل یكسان نبودن باركدهای ایران با مقیاس جهانی محصولات لبنی مشكلی برای برخی از تجار به وجود آمده بود كه خوشبختانه با سیاستی كه وزارت بازرگانی پیاده كرد این مشكل حل شد.

به گفته امینی در صورتی كه كالاهای ایرانی بتوانند از روشی كه محصولات جهانی در بازارهای هدف پیگیری می‌كنند تبعیت داشته باشند ما می‌توانیم حضور پرقدرتی در بازار دیگر كشورها داشته باشیم.

وی ادامه داد: به اعتقاد بنده اگر هر كالایی پارامترهایی چون كیفیت و قیمت مناسب را داشته باشد می‌تواند در بازارهای جهانی حرف اول را بزند.

دبیر هیات مشاوران اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: با وجود تحریم‌هایی كه علیه جمهوری اسلامی ایران در سطح جهان وضع شده است در صورتی كه ما بتوانیم با رعایت استانداردهای جهانی قیمت محصولات خود را كاهش دهیم در بازارهای هدف موفق‌تر هستیم.

وی ادامه داد: البته شكی نیست كه ما در گشودن خطوط LCD، حمل‌ونقل محصولات خود، بیمه‌های بین‌المللی و بحث صادرات با مشكلاتی مواجه بوده‌ایم اما باید توجه داشت كه گذر از این موانع می‌تواند منجر به افزایش حضور كالاهای ایرانی در بازارهای جهانی شود.

امینی ادامه داد: تجار ایرانی بازارهای خوبی برای ارائه كالاهای خود دارند به طور مثال بازار بزرگ عراق برای حضور محصولات ایرانی بسیار مناسب است اما متاسفانه مشاهده می‌كنیم كشوری چون تركیه كه به لحاظ مسافت نیز با عراق فاصله دارد توانسته از غفلت حضور تجار ایرانی استفاده كند و حضور خود را در بازارهای این كشور افزایش دهد.

این عضو اتاق بازرگانی ایران متذكر شد: محصولات غذای ایرانی از تنوع بیشتری نسبت به محصولات ترك برخوردار است و قیمت آن نیز مناسب‌تر است اما ما بازار كشور عراق را با برخی سیاست‌های نادرست به ترك‌ها سپرده‌ایم.

ایران کد

وی با‌عنوان این مطلب كه نباید تنها هدف خود را بر حضور در بازارهای دور دست متمركز كنیم گفت: كشورهای حاشیه خلیج فارس نیز بازارهای بسیار مناسبی برای ارائه میوه‌جات و سبزیجات ایرانی است.

امینی خاطرنشان كرد: برخی مقررات دست و پا گیر مانع از حضور كالاهای ایرانی در بازار كشورهای دیگر شده است كه باید نسبت به اصلاح آنها اقدام كرد.

خبرگزاری کار

تکمله: درباره ایران کد

نظام ملی شماره گذاری كالا و خدمات ایران امروز به اختصار ایران كد نامیده می شود. این نظام ملی با تهیه و تصویب آیین نامه قانونی توسط هیات وزیران به طور جدی كار خود را در قالب مركز ملی شماره گذاری كالا و خدمات ایران به عنوان یكی از زیر مجموعه های وزارت بازرگانی و معاونت امور اقتصادی این وزارتخانه از آذر ماه 85 آغاز كرد.اركان تشكیل دهنده این نظام ملی به دو دسته تقسیم می شوند:

1) كد ملی كالا: شاید معروف ‌ترین محصول ایران‌كد را بتوان كد 16 رقمی محصولات دانست. این كد از سه بخش تشكیل شده است: بخش اول هفت رقم است و بیان می‌كند كه محصول مورد نظر از چه ‌نوعی است و به چه گروهی از انواع محصولات در نظام طبقه ‌بندی ملی كالا تعلق دارد. بخش دوم آن پنج رقم است و بیان می‌كند كه این محصول را چه كسی عرضه می‌كند. بخش سوم    چهار رقم است و مشخصات مورد نظر عرضه‌كننده برای توصیف و نام‌گذاری محصول را بیان می‌كند كه براساس الگوهای استاندارد برای توصیف محصول صورت می‌پذیرد. در واقع ایران‌كد یك استاندارد شناسایی، توصیف و نام‌گذاری كالا را در سطح ملی ایجاد می كند و توسعه می‌دهد.

2) پرتال ملی كالا: پرتال ملی كالا یك پرتال مجازی و الكترونیكی جامع است كه كلیه كالا و خدمات موجود در كشور به تدریج روی آن قابل مشاهده خواهد بود. در واقع تمام كالاهایی كه كد ملی كالا(ایران كد) را دریافت می كنند روی پرتال ملی كالا نیز یك غرفه الكترونیك دریافت می كنند كه می توانند كالاهای خود را روی آن نمایش دهند. هر نوع كالا به تناسب اینگه چه باشد به گروههای اصلی و زیرگروههای تخصصی تقسیم می شود كه كاربر با توجه به نیازی كه به یك نوع كالا – هر قدر ریز و تخصصی – هم كه باشد ، از طریق دالان هایی كه در پرتال تعبیه شده ، می تواند به آن كالا دسترسی یابد. در این حالت وی می تواند كلیه تولیدكنندگان یا عرضه كنندگان مثلا یك پیچ را كه در سطح كشور محصول مورد نظر را عرضه می كنند به طور یكجا مشاهده كند ،‌ قیمت ، كیفیت ، پراكندگی جغرافیایی و سایر پارامترهای مورد نظر خود را مقایسه كرده و در نهایت با صرف كمترین وقت و هزینه با عرضه كنندگان كالا ارتباط برقرار نماید.

تنظیم برای تبیان: حمیدی فر