وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
وب سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان
سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
جدول 22 گروه کالایی که دولت افزایش قیمت آنها تا اطلاع ثانوی را ممنوع کرده است، منتشر شد.....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

این 22 کالا نباید گران شود

گرانی

بخش اقتصاد- جدول 22 گروه کالایی که دولت افزایش قیمت آنها تا اطلاع ثانوی را ممنوع کرده است، منتشر شد. به گزارش خبرنگار مهر، روزها برای آغاز اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها در کشور به شماره افتاده و قرار است تحولی بزرگ در اقتصاد ایران رخ دهد و آن را از رخوت و سستی فعلی به سمت رقابت و جنب و جوش بکشاند.

بازار نیز در تب و تاب به سر می‌برد و می خواهد خود را با این موج همراه کند، غافل از اینکه تدابیری اندیشیده شده است که تا زمان اجرای قطعی طرح، هرگونه افزایش قیمتی را به خود نبیند.

بر این اساس، دولت اعلام کرده است که هرگونه افزایش قیمتی به خصوص در 22 قلم کالای حساس و تاثیرگذار در سبد مصرفی خانوارها، ممنوع است و به شدت با آن برخورد می کند. جرایم افزایش یافته و مردم نیز باید مشاهده هر گونه تخلفی را با شماره تلفن 124 در میان بگذارند تا بازرسان در کمتر از 30 دقیقه در محل حاضر شده و موارد تخلف را بررسی و در صورت ضرورت، پرونده را تعزیراتی کنند.

البته دکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری در گفتگوی شنبه شب خود با شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران که میلیونها بیننده تلویزیونی داشت، برای محتکران خط و نشان کشید و در نهایت خطاب به آنان گفت:"شما نمی دانید ما چه زمانی می خواهیم اصلاح قیمتها را آغاز کنیم و حالا حالا باید هزینه انبارداری بدهید؛ بدین ترتیب قطعا از این اقدام متضرر خواهید شد."

در این میان، به گفته مسئولان سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، محدوده کار بازرسی ها برای جلوگیری از افزایش قیمت، فراتر از این 22 قلم کالا است و دولت قصد دارد تا کنترل بازار را به دست گیرد.

از سوی دیگر، دولت نیز مصوبه ای داشته است که براساس آن، تمامی وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی و غیردولتی، همچنین واردکنندگان، شرکتهای پخش، اصناف، واحدهای تولیدی، بنکداران، مالکان انبارها و سردخانه ها موظف به اعلام موجودی، ارایه اطلاعات و مستندات مربوط در خصوص 22 گروه کالایی شده اند.

 

جدول کالاهای حساس و ضروری    

ردیف

گروه کالایی

اقلام کالایی

1

برنج

ـــ

2

روغن نباتی

ـــ

3

قند و شکر

ـــ

4

گوشت قرمز

ـــ

5

گوشت مرغ

ـــ

6

تخم مرغ

__

7

نان

__

8

لبنیات 

شیر، ماست، کره، پنیر 

9

ماکارونی

__

10

حبوبات

عدس، انواع لوبیا، لپه نخود

11

 چای

__

12

خرما 

ـــ

13

سیب زمینی

ـــ

14

 پیاز

ـــ

15

گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی

ـــ

16

میوه و مرکبات

سیب، موز، نارنگی و پرتقال

17

نهاده های دامی

جو، ذرت، کنجاله سویا

18

پودر شوینده

دستی، ماشینی 

19

فولاد

فولاد خام، تیرآهن، میلگرد و ورق 

20

سیمان خاکستری

ـــ

21

کاغذ

روزنامه، چاپ و تحریر 

22

لاستیک

خودرو  سواری، باری و اتوبوس 

براساس مصوبه دولت، افزایش قیمت این 22 گروه کالایی، ممنوع اعلام شده است

 

این مسئله به این علت قابل توجه است که:

مسئولان معتقدند که ‌اگر در مقطع فعلی و قبل از اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها اجازه دهند انتظار تورمی شکل گیرد و پیشرفت کند، کشور با مارپیچ تورمی مواجه خواهد شد که در آن، هر فرد به تبعیت از فرد دیگر، قیمتها را افزایش می‌دهد؛ بنابراین ضمانت اجرای این طرح، آن است که اجازه داده نشود در مقطع فعلی، افزایش قیمتی صورت گیرد.

البته در این میان، نباید افزایش قیمت برخی از کالاها در دنیا را نیز نادیده گرفت که دیر یا زود، موج آن به ایران هم می رسد؛ اگرچه به گفته مسئولان وزارت بازرگانی، دولت اجازه نمی دهد برخی به این بهانه، سوء استفاده کرده و با ایجاد تقاضای بیشتر، تورم ایجاد کنند.

به هرحال، اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها در کشور به زودی کلید می خورد و ضروری به نظر می رسد که مردم نیز در مقابل سودجویان و سوداگران بایستند و اگر در مقطعی قصد افزایش قیمت کالا را داشتند، با برخوردهای منطقی خود، اجازه ندهند آنها به اهداف خود برسند، اگرچه ضروری است کنترلها و نظارت ها بر بازار نیز بیش از گذشته باشد که این کار نیز هم اکنون، برنامه ریزی شده است

خبرگزاری مهر

 

تنظیم برای تبیان: حمیدی فر

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین