تبیان، دستیار زندگی
برد ریور پلاته مثل این است که مادرت صبح تو را با یک بوسه از خواب بیدار کند، دلنشین و شیرین
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

13جمله معروف دن دیگو

دن دیگو ( مارادونا )

بخش ورزشی- دیگو آرماندو مارادونا، چه در دوران بازیکنی و چه در دوران مربیگری‌، در درون و خارج از زمین چمن، یکی از سوژه‌های مطرح خبرنگاران بوده است.

او هیچ وقت در تمام طول این مدت زبان به دهان نمی‌گرفت و هرگز در مقابل انتقادات یا صحبت‌هایی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم خطاب به او انجام می‌شد، ساکت نمی‌ماند.

مارادونا همیشه بدون ترس و وحشت از عواقب صحبت‌هایش دهان باز می‌کرد. این دن دیگوی محبوب است؛ صاف و صادق و شفاف و پراحساس که صادقانه حرفهایش را مطرح می‌کرد. می‌توان صدها صفحه از صحبت‌های به یادماندنی و پر خاطره مارادونا نوشت. مارادونا در حالی پنجاهمین سالگرد تولد خود را جشن می‌گیرد که از دو چیز به دور است: فوتبال و عامه مردم. بهترین بازیکن تاریخ فوتبال آرژانتین که پس از ناکامی ‌در رقابت‌های جام‌جهانی 2010 از سمت خود برکنار شد، هنوز امیدوار است که دوباره هدایت تیم ملی کشورش را در دست بگیرد.مارادونا گفت: می‌دانم که بالاخره روزی به تیم ملی برمی‌گردم. این‌، تقدیر من است. منتظر می‌مانم.

آلفردو دی‌استفانو، رییس افتخاری رئال مادرید؛ مارادونا هموطن خود را فردی بزرگ، اسطوره‌ای و حتی عظیم‌تر از نام خودش توصیف می‌کند. وی كه به خاطر بی‌مهری مقامات وقت فدراسیون آرژانتین، برای درمان بیماری همسرش راهی اسپانیا شده و تابعیت این كشور را نیز پذیرفته است، عنوان كرد: اول تولد او را صمیمانه تبریك می‌گویم. او یگانه اسطوره فوتبال آرژانتین است. هرگز خود را در مقامی نمی‌بینم كه بخواهم مقایسه‌ای با او داشته باشم. مارادونا آنقدر بزرگ است كه مواردی مثل الكل، مواد مخدر، برخی رسوایی‌های اخلاقی و چاقی مفرط نمی‌تواند از عظمتش در نگاه مردم آرژانتین كم كند. او حتی از نام خودش هم بزرگ‌تر است.

برد ریور پلاته مثل این است که مادرت صبح تو را با یک بوسه از خواب بیدار کند، دلنشین و شیرین

ولی ما برای یادبود جشن تولد او که دیروز در شهر ناپل ایتالیا که بهترین خاطرات ورزشی‌اش متعلق به آنجاست، 13 جمله خاطره انگیزش را برایتان می‌آوریم.

1- پاهایم را بریدند (پس از اطلاع از محرومیتش به دلیل مثبت بودن نتیجه آزمایش دوپینگ در جام جهانی 1994)

2- من یک برتری نسبت به سیاستمداران دارم: آنها عمومی‌و معروف هستند و من محبوبم ( سال 1996، کتاب «دیگو گفت»)

3- دیگو؟ برای یکشنبه می‌رسی؟ به بانک می‌روی؟ بله به بانک رفتن مثل گرفتن نقره یا حیوان وحشی است (این پاسخی بود که دن دیگو در سال 1996 به سوال یکی از خبرنگاران دارد.)

4- پله یک برده است. او قلبش را به فیفا فروخت و پس از آن زمانی که فیفا به او پشت پا زد، می‌خواهد با ما بازیکنان دوست شود. ولی او کورخوانده هیچ رنگ سیاهی نیست که محو شود (سال 1997)

5- هر اتفاقی که بیفتد و هرکسی که مربی شود، همه دنیا می‌دانند که پیراهن شماره 10 تیم ملی مال من خواهد بود، برای همیشه (سال 1998)

مارادونا سرمربی آرژانتین

6- برد ریور پلاته مثل این است که مادرت صبح تو را با یک بوسه از خواب بیدار کند، دلنشین و شیرین( پیش از دیدار بوکا جونیورس- ریورپلاته در سال 2000)

7- من اشتباه کردم و هزینه اش را هم پرداخت کردم ولی خدشه ای به توپ وارد نمی‌شود.(در بازی بزرگداشت او که روز دهم نوامبر سال 2001 برگزار شد)

8- من در یکی از محله‌های خصوصی بوئنوس آیرس رشد کردم. خصوصی از نظر آب، برق و تلفن ( در بازدیدش از بولیوی در سال 2004)

9 - مارادونا در 1996 گفت: من معتاد به مواد مخدر بوده، هستم و خواهم بود. کسی که در مواد مخدر غوطه‌ور است، هر روز باید با آن مقابله کند.

10 - مارادونا پس از شکست انگلیس در جام‌جهانی 1986 اظهار داشت: این برد چیزی بیشتر از یک مسابقه فوتبال بود و ما یک کشور را شکست دادیم.

11- مارادونا از عدم گلزنی مسی در جام‌جهانی دفاع کرد و گفت: هر کسی که گفته مسی جام‌جهانی خوبی نداشته، آدم احمقی است.

12 - در 22 ژوئن 2010 مارادونا درباره توپ جام‌جهانی گفت: به مدیران فیفا می‌خواهم بگویم که حرف زدن درباره من را متوقف کنند و در خصوص یک فوتبال مناسب صحبت کنند. این توپ فایده‌ای ندارد و غیرقابل کنترل است.

13 - در کنفرانس مطبوعاتی در مرحله حذفی جام جهانی، مارادونا در آغوش «سالواتور باگنی» هم‌تیمی‌اش در ناپولی پرید. باگنی پس از این حرکت گفت: دیه‌گو همیشه کارهایی انجام داده که باعث تعجب من شده است.

منبع:دنیای اقتصاد

تنظیم:سعیدآقازاده