تبیان، دستیار زندگی
شما چقدر محیط خانه‌تان را برای درس خواندن فرزندتان آماده کرده‌اید؟ اگر در خانه خود فرزندانی دارید که محصل هستند بهتر است تغییراتی در خانه‌تان به وجود آورید تا شرایط برای درس خواندن و رشد تحصیلی فرزندتان آماده شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چینشی برای فصل مدرسه

درس خواندن

شما چقدر محیط خانه‌تان را برای درس خواندن فرزندتان آماده کرده‌اید؟ اگر در خانه خود فرزندانی دارید که محصل هستند

بهتر است تغییراتی در خانه‌تان به وجود آورید تا شرایط برای درس خواندن و رشد تحصیلی فرزندتان آماده شود. تعویض لامپ‌ها، در نظر گرفتن جای مشخصی برای درس خواندن بچه‌ها و جمع کردن اسباب بازی‌ها نمونه‌هایی از این کارها است.

تنظیم نور خانه

یکی از مهم‌ترین کارهایی که برای سال تحصیلی باید انجام بدهید، تنظیم نور خانه است. شاید لازم باشد لامپ‌های کم نور را تعویض کنید یا چند لامپ اضافه در محل مخصوص مطالعه نصب کنید. لامپ‌ها را در حالی که خاموش هستند با دستمال تمیز کنید. گاهی تمیز کردن لامپ‌ها و گرفتن گرد و خاک روی آن نور خانه را بیشتر می‌کند. برای مطالعه و درس خواندن باید نور و روشنایی مناسب وجود داشته باشد. مناسب‌ترین نور برای مطالعه نور خورشید و نور طبیعی روز است. بنابراین بهتر است فرزندتان را تشویق کنید قبل از تاریک شدن هوا و در ساعات روشن روز مطالعه کند و تکالیف درسی‌اش را انجام دهد. اما از آنجایی که این کار همیشه امکان‌پذیر نیست باید نور مصنوعی را هم برای مطالعه فراهم کنید. حداقل روشنایی موردنیاز برای مطالعه 400لوکس است که برای تامین آن بهتر است از نور ترکیبی زرد و سفید که نزدیک به نور طبیعی روز است، استفاده شود. برای این کار از ترکیب لامپ‌های رشته‌ای با نور زرد و لامپ‌های فلورسنت با نور سفید استفاده کنید. نور سفید مهتابی به تنهایی برای مطالعه مناسب نیست و به سلامت فرزندتان آسیب می‌رساند. بررسی‌ها نشان داده‌اند که نور سفید مهتابی باعث ایجاد علایمی ‌مانند خستگی، خواب‌آلودگی، سردرد و کاهش تمرکز و افت تحصیلی دانش‌آموزان می‌شود.

مناسب‌ترین نور برای مطالعه نور خورشید و نور طبیعی روز است. بنابراین بهتر است فرزندتان را تشویق کنید قبل از تاریک شدن هوا و در ساعات روشن روز مطالعه کند و تکالیف درسی‌اش را انجام دهد

چراغ مطالعه پایه‌بلند

اگر برای تامین روشنایی بیشتر از چراغ مطالعه استفاده می‌کنید، توجه داشته باشید که چراغ‌مطالعه‌های پایه‌بلند به دلیل اینکه نور را از فاصله دورتری می‌تابانند و باعث آزار چشم نمی‌شوند، مناسب‌ترند. همچنین لامپ چراغ‌مطالعه بهتر است از نوع لامپ‌های رشته‌ای باشد. نور سفید لامپ‌های فلورسنت برای مطالعه مناسب نیستند. نکته دیگر اینکه هنگام استفاده از چراغ مطالعه دقت داشته باشید نور از سمت چپ بتابد تا سایه دست به سمت راست بیفتد و مزاحم نوشتن و مطالعه نشود. برای افرادی که با دست چپ می‌نویسند نور باید از سمت راست بتابد.

درس خواندن

میز تحریر مات

دانش‌آموزان برای درس خواندن در خانه هم نیاز به میز و صندلی دارند. یک میز و صندلی مناسب تهیه کنید و فرزندتان را تشویق کنید هنگام مطالعه و انجام تکالیف مدرسه از آن استفاده کند. عادت‌های غلطی مانند لم دادن و دراز کشیدن هنگام مطالعه فشار زیادی به شانه‌ها، گردن و کمر وارد می‌کند و در طولانی مدت ممکن است باعث ایجاد مشکلات اسکلتی عضلانی شود. بهتر است سطح میز تحریر 10 تا 15 درجه شیب داشته باشد تا دانش‌آموز مجبور نباشد هنگام مطالعه سر و گردنش را به سمت جلو خم کند. با قرار دادن تخته‌های چوبی مخصوص نقشه‌کشی روی میزهایی با سطح صاف هم می‌شود این شیب را ایجاد کرد. میز تحریر باید ارتفاع مناسبی داشته باشد. فاصله آرنج دست در حال نشسته تا زمین تقریبا اندازه مناسبی است. ارتفاع کمتر یا بیشتر از حد مطلوب باعث خستگی و ایجاد آسیب‌های اسکلتی عضلانی می‌شود. میز تحریر باید فضای کافی برای پاها داشته باشد. جنس سطح میز بهتر است مات باشد تا باعث انعکاس نور لامپ و خستگی و آزار چشم‌ نشود. قرار دادن مجسمه، قاب عکس و عروسک روی میز مطالعه یا فضای روبه‌روی آن باعث کاهش تمرکز می‌شود.

بررسی‌ها نشان داده‌اند که نور سفید مهتابی باعث ایجاد علایمی ‌مانند خستگی، خواب‌آلودگی، سردرد و کاهش تمرکز و افت تحصیلی دانش‌آموزان می‌شود.

صندلی پارچه‌ای

انتخاب یک صندلی مناسب، آن هم در ابعاد و اندازه دانش‌آموزانی که در حال رشدند و هر ماه اندازه‌هایشان تغییر می‌کند، کار آسانی نیست. بهتر است از صندلی‌هایی با قابلیت تنظیم ارتفاع استفاده کنید. اگر پای فرزندتان هنگام نشستن روی صندلی به زمین نمی‌رسد، حتما از یک زیرپایی استفاده کنید. پاها نباید به مدت طولانی آویزان بمانند. نکته دیگر اینکه صندلی باید تعادل داشته باشد. صندلی‌هایی که دارای 5 چرخ یا پایه هستند، تعادل بیشتری دارند. وجود 2 دسته در کناره‌های صندلی برای تعادل بیشتر و همچنین استراحت دست‌ها لازم است. قسمت پایین پشتی صندلی باید گودی کمر را پر کند. صندلی‌های پارچه‌ای به خاطر اینکه باعث تعریق نمی‌شوند مناسب‌تر از صندلی‌هایی با رویه پلاستیکی‌اند.

فرزانه فولادبند- سلامت

تنظیم برای تبیان: کهتری

مقالات مرتبط

چیدمانی مختص خانم های باردار

چیدمان اصولی منزل

طراحی برای اتاق های کوچک

یک دستور العمل همیشگی

سرگرمی خانم های خانه دار

نیم قدم های دکوری

فضایی دلنشین تر

هنری نورانی بیاموزید

زندگی شاهانه در قصری کوچک

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.