تبیان، دستیار زندگی
خوش بینی را می توان، استفاده کردن از تمامی ظرفیتهای ذهنیِ مثبت و نشاط انگیز و امیدوار کننده در زندگی، برای تسلیم نشدن در برابر عوامل منفی ساخته ذهن و احساسهای یأس آورِ ناشی از دشواری ارتباط با انسانها و رویارویی با طبیعت دانست.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

عینک خوش بینی

عینک خوش بینی

خوش بینی را می توان، استفاده کردن از تمامی ظرفیتهای ذهنیِ مثبت و نشاط انگیز و امیدوار کننده در زندگی، برای تسلیم نشدن در برابر عوامل منفی ساخته ذهن و احساسهای یأس آورِ ناشی از دشواری ارتباط با انسانها و رویارویی با طبیعت دانست. حضرت محمّد فرمود: «خداوند، با نگاهی خوش بینانه (با قضایا) برخورد کردن را دوست می دارد». ایشان در جایی دیگر فرمود: «چه چیزِ نیکویی است خوش بینی!»(1). امیرالمؤمنین (ع) نیز پیروزی و کامیابی را در خوش بین بودن و فال خیر زدن می داند(2). خوش بینی سبب افزایش امید و نشاط در زندگی است؛ امیدی که زندگی بدون آن تقریباً غیر ممکن است. متفکّران بزرگ گذشته ما معتقد بودند که اگر چنانچه انسانی سرش را داخل آب فرو برد و در همان لحظه، امید از او گرفته شود، دیگر بار، رغبتی برای خارج نمودن آن از خود نشان نخواهد داد». این تعبیر - که مورد پذیرش روانشناسان بزرگ معاصر نیز هست - مثال روشنی برای نشان دادن اهمیت حیاتی امید در زندگی است.

از روشهایی که می تواند در زنده کردن و زنده نگاه داشتن امید، تأثیر بسزایی داشته باشد همین خوش بین بودن و به جهان و جهانیان، نیکو نگریستن است (البته باید توجه شود که خوش بینی به معنای ساده لوحی - که هر کسی بتواند از ما سوء استفاده نماید - نیست، بلکه مراد، نگاه کردن از بالا و از منظری وسیع تر از چیزی است که قبلاً می نگریستیم).

افرادی که از زندگی مأیوس و دلزده هستند و اذعان می کنند زندگی شان بیهوده است، در واقع: «چشم دارند ولی نمی بینند و گوش دارند و لکن نمی شنوند». اینجاست که راهنمایی و مداوای چنین افرادی مشکل می نماید. خداوند حکیم فرمود: «آیا تو (ی پیامبر) می توانی کَران را شنوا کنی، یا نابینایان را و کسی را که همواره در گمراهیِ آشکاری قرار دارد، راه نمایی؟»(3). در واقع، گناه این کوتاهی فقط بر گردن خود آنهاست، نه خداوند و نه سرنوشت و نه هیچ کس دیگر!

چرا خوش بینی این قدر ارزشمند است ؟

نگاه خوش بینی

نگرش انتظار مثبت به ما انرژی می دهد و استعدادهای پنهان ما را فرا می خواند . این نگرش آگاهی ما را از فرصت ها افزایش می دهد. خوش بینی پرتویی قوی از روشنایی را به درون گوشه های تاریک زندگی مان می اندازد و امکانات بالقوه را که در تاریکی پنهان شده اند، آشکار می کند. فرد مثبت اندیش حوادث را از زاویه دید امید تفسیر می کند، مزیت های آن را کشف می کند، و راه حل های خلاقی را می یابد که آدم بدبین متوجه آنها نمی شود. این موارد را با هزینه ای که فرد بدبین به بار می آورد مقایسه کنید :

ذهنی که قالبی منفی دارد انرژی تان را تحلیل می برد، و همچنین باعث تضعیف انرژی اطرافیانتان می شود. این ذهن اعتماد به نفس تان را ضعیف می کند، به خلاقیت و مهارت های حل مشکلاتتان صدمه می زند، شما را به این سمت می راند که روی موانع متمرکز شوید، و در توانایی شما برای تشخیص فرصت ها اختلال ایجاد می کند. در نهایت بدبینی شادی زندگی را به تحلیل می برد، شما را از نظر هیجانی خسته و از پا افتاده و در رابطه با دیگران ناکارامد باقی می گذارد.

عملکرد فرد خوش‌بین و فرد بدبین

• شخص بدبین معتقد است که اتفاقات ناخوشایند، از عوامل و شرایطی همیشگی منشا می‌گیرند. من در امتحان ریاضی قبول نشدم، چون در شمارش و حساب استعداد ندارم و از طرف دیگر اتفاقات خوب را ناشی از شرایط موقتی و تصادفی می‌دانند. شوهرم دسته گلی برایم آورد، چون روز کاری خوبی داشت. در حالی که فرد خوش‌بین ، علت شکست را به عوامل موقتی و گذرا نسبت می‌دهد. من در امتحان رد شدم چون وقت توجه کافی نداشتم و موقعیت‌ها و شرایط مطلوب را حمل بر وجود عواملی دائمی می‌داند. او برایم گل آورد چون به خانواده‌اش علاقه دارد.

 فرد بدبین اجازه می‌دهد که یاس و ناامیدی به وجود آمده در یکی از امور زندگی، به امور دیگر دست بکشد. اگر بدبین باشد نه تنها به خاطر از دست دادن کارش احساس بدی پیدا می‌کند، بلکه این نگرانی در وی ایجاد می‌شود که ازدواج وی دچار مشکل شده و فرزندانش از کنترل او خارج شده‌اند. ولی فرد خوش‌بین اجازه نمی‌دهد که یک مانع یا شکست به کل زندگی‌اش سرایت کند. او با خود می‌اندیشد: به هر حال من در حال بیکار هستم، من و همسرم هنوز با یکدیگر صمیمی و نزدیکیم و به وجود بچه‌هایم نیز افتخار می‌کنم.

خوش بینی را می توان، استفاده کردن از تمامی ظرفیتهای ذهنیِ مثبت و نشاط انگیز و امیدوار کننده در زندگی، برای تسلیم نشدن در برابر عوامل منفی ساخته ذهن و احساسهای یأس آورِ ناشی از دشواری ارتباط با انسانها و رویارویی با طبیعت دانست

• در هنگام بروز مشکلات، افراد بدبین خود را سرزنش می‌کنند. چنانچه راننده دیگری به ماشین پارک شده شما بزند خود را ملامت می‌کنید که ماشین را در محل نامناسبی پارک کرده‌اید. فرد خوش‌بین چنین مشکلی را تصادفی می‌انگارد و از آن به عنوان تجربه‌ای بهره می‌برد. دفعه بعد ، ماشین را جایی پارک می‌کنم که ماشین‌های کمتری اطرافش باشند.

چگونه می‌توانید، خوشبین باشید؟

•  برای ایجاد خوش بینی و تقویت آن باید از «لحظه ها » استفاده کرد. برای استفاده بهینه از زمان در این جهت، می توان از شیوه مشهور پیشنهادی امام صادق (ع) (تقسیم سه گانه نگاه به گذشته، حال و آینده) بهترین استفاده ممکن را بُرد. بدین صورت که از تجربه گذشتگان در زمان حال، استفاده کنیم تا آینده ای روشن، جلوه گر شود (4). این، به جای غُصّه خوردن برای گذشته و نگرانی همیشگی به خاطر آینده است.

•  باید از امکانات موجود، هرچه هست، استفاده نماییم و منتظر کامل شدن تمام وسایل و زمینه های مورد نیاز نمانیم؛ چرا که اوّلاً «فردا دیر است» و ثانیاً آنچه اکنون داریم، هرچه باشد، بالأخره بخشی از چیزهایی است که باید باشند. خوش بین بودن، هزینه چندانی نمی خواهد. فقط کافی است تصمیم و عزم جدّی در کار باشد.

عینک خوش بینی

•  بعد از توجّه به زمان و گرفتن تصمیم قاطع، نوبت به مرحله عمل (یعنی شروع «مثبت اندیشی» در عرصه رفتار) می رسد و یکی از بهترین شیوه هایی که در این مرحله می تواند بسیار مثمر ثمر باشد، «تلقین» است.

به واسطه تلقین نمودن، افکارمثبت و شادی بخش را هوشیارانه به اندرون خود بکشیم و برای حفظ و بقای آنها  کوشش نماییم و افکار منفی و بدبینانه و مبتنی بر توهّم و خیالات واهی و وسوسه ها و کوته نظریها را دور بریزیم و به یاد داشته باشیم که شادی و نشاط واقعی و پایدار، در درون خود ماست. پس آن را به وسیله تلقین و ابزارهایی از این قبیل، از درون خود، جستجو نماییم. این نکته را نیز توجه داشته باشیم: همچنان که تلقینِ مسائل مثبت به خود و دیگران در زندگی، از جمله نگاه خوش بینانه به اطراف و مسائل، زمینه ساز به وجود آمدن زندگی آرمانی می شود، تلقین منفی نیز می تواند اثرات بسیار مخرّبی را از خود به جای بگذارد.

• به خودتان اعتبار و ارزش بدهید. به موفقیتهای خود در گذشته اعتراف کنید.  اتفاقات خوبی را که برای شما بوجود آمده، به عنوان نتیجه تلاشهای خودتان تجزیه و تحلیل کنید. عکسهایی که در تعطیلات گرفتید، عالی بودند نه به این خاطر که دوربین به خوبی ساخته و طراحی شده بود، بلکه بخاطر مهارت شما در زمینه نور و ترکیب اجزای صحنه. "مهمانی شما در فضای باز موفقیت آمیز بود، نه به این دلیل که هوا خوب و مساعد بود، بلکه این موفقیت به خاطر تدارک خوب و مهارتهای اجتماعی شما بوده است." از موفقیتهای خود تجلیل کنید: "من قفل در را تعمیر کردم بدون این که مجبور باشم از نجار کمک بخواهم، حالا من به شیوه جدیدی با خود رفتار خواهم کرد". احساس افتخار و مباهات، نسبت به کمالات و فضایل خود، برای شما یک احساس خود ارزشی می‌سازد.

• برا ی خود، هدف تعیین کنید. دقیقاً تعیین کنید که قصد دارید چه کاری انجام دهید. مثلا ً متعهد شوید که هفته‌ای یک بار بصورت داوطلبانه در مؤسسات خیریه فعالیت کنید. هدفهای بزرگ را به هدفهای کوچکتر تقسیم کنید، تا زیر بار سنگین وظایفتان فلج نشوید. با دستیابی به هر هدف اولیه ، شاهد یک پیشرفت خواهید بود. شما در مورد آنچه در آینده اتفاق می‌افتد، احساس انرژی و هیجان خواهید داشت و این، نشانه و قدرت یک انسان خوشبین است.

پی نوشت:

1- عوالی اللئالی، ج 1، ص 291، ح 155

2- غرر الحکم، ح 4466

3- سوره زخرف، آیه 40

4- بحارالأنوار، ج 12، ص 221

منبع: پایگاه اطلاع رسانی جوان

شبکه رشد

گروه خانواده و زندگی سایت تبیان -تنظیم و فرآوری: نسرین صفری

مقالات مرتبط

خوش بین باشید!

آموزش هنر خوش بینی!

خوش بین باشیم یا ساده لوح

حمایتش کنید اما به اندازه

رابطه خوش بینی و موفقیت

چگونه مثبت اندیش باشیم ؟

کودکانی با عینک خوش بینی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.