تبیان، دستیار زندگی
طلاق یک تغییر اساسی در زندگی است که شخص را دچار سردرگمی می کند . ناگهان خودتان به تنهایی می بایست از پس مواردی مانند پول، بچه ها، شغل، تغییرات و موقعیتهایی که اعضای خانواده را تحت فشار قرار میدهد بر بیایید . در اینجا توصیه هایی وجود دارد که چگونه زندگی ج
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زندگی بعد از سونامی جدایی...

این ور طلاق رهایی! آن ور طلاق...؟

زندگی پس از طلاق

طلاق یک تغییر اساسی در زندگی است که شخص را دچار سردرگمی می کند . ناگهان خودتان به تنهایی می بایست از پس مواردی مانند پول، بچه ها، شغل، تغییرات و موقعیتهایی که اعضای خانواده را تحت فشار قرار میدهد بر بیایید . در اینجا توصیه هایی وجود دارد که " چگونه زندگی جدید را پس از جدایی شروع کنید ؟"  اگر مشکلاتی دارید بدانید که :

  * بعد از اتمام این زندگی، زندگی جدیدی در انتظار شماست .

در حال حاضر به سختی می توانید باور کنید، زیرا روزی این زندگی چیزی بود که شما خواستار آن بودید. شما خواهان  ایجاد و  تداوم آن بودید .

    * خودتان را فریب ندهید .

از خودتان بپرسید : آیا به راستی این زندگی را می خواهید یا به علت ترس دو دستی به آن چسبیده اید؟ اگر فکر تنها ماندن ترسناک تر از بودن در یک زندگی از هم پاشیده است خب به ترسهایتان اجازه دهید تا تصمیم گیرنده باشند. آیا برای از دست دادن زندگی که بود یا می بایست باشد هنوز سوگواری می کنید؟

    * روزهای زندگیتان را هدر ندهید .

اندوهگین بودن هیچ محدوده زمانی ندارد اما زندگی محدود است. شما این را متوجه بشوید یا نشوید، زمان به سرعت سپری میشود. زمانی میرسد که شما باید حقیقت را بپذیرید و بگویید : "  من باید کاری برای زندگی ام انجام دهم بچه هایم را بزرگ کنم و کاری کنم که زندگی شاد و معناداری داشته باشم و شخصی فعال در جامعه باشم ." پس از هم اکنون قدمهای استوار بردارید و به جلو حرکت کنید .

  * افکار مصیبت بار را از ذهن تان دور کنید .

" زندگی من تمام شده است ." " من همه چیز را از دست دادم ." " همه چیز خیلی بد است ." افکاری هستند که تاثیرات خیلی قوی بر چگونگی احساس شما دارند. متوجه باشید که واقعا اینها درست نیستند. زندگی شما تمام نشده است فقط یک شروع جدید برای شماست. تغییر پیش فرضهای منفی در ذهن تان  به تغییر احساسات شما کمک میکند .

طلاق ممکن است زخمهای عاطفی را برای بچه ها ایجاد کند. با آنها صحبت کنید. با آنها درباره اتفاقاتی که درحال وقوع است و احساساتی که آنها نسبت به وقایع کنونی دارند صحبت کنید و به آنها اطمینان دهید همه چیز بهتر خواهد شد

    * زمان خود را با افسوس هدر ندهید .

شما باید به خودتان بگویید : " اتفاقی است که افتاده !" شما نمی توانید به گذشته برگردید و کاری انجام دهید اما می توانید کارهای زیادی را هم اکنون انجام دهید .

  * برای فرزندانتان الگو باشید.

در آینده فرزندانتان چگونه والدینی خواهند بود وقتی شما در جایی نشسته و گریه میکنید، به نقطه ای زل می زنید و افسوس گذشته را می خورید ؟ وقتی شما جدایی را پذیرفتید زمان پیشرفت در زندگی تان است . به خاطر فرزندانتان با همسر سابق خود رابطه جدیدی را تعیین کنید .در رابطه سابق شما همسر وی بودید اما در حاضر یک دوست معمولی هستید بخاطر بچه هایتان .

جدایی والدین از فرزند

* با کودکانتان صحبت کنید .

طلاق ممکن است زخمهای عاطفی را برای بچه ها ایجاد کند. با آنها صحبت کنید. با آنها درباره اتفاقاتی که درحال وقوع است و احساساتی که آنها نسبت به وقایع کنونی دارند صحبت کنید و به آنها اطمینان دهید همه چیز بهتر خواهد شد. اگر آنها خیلی چیزها را بدانند می توانند به شما در این مراحل کمک کنند و به این ترتیب آنها هم احساس قدرت می کنند.

    * از دیگران کمک بگیرید.

اگر از مردم کمک بخواهید خوشحال می شوند. این لطفی است در حقشان که به آنها اجازه می دهید کاری برایتان انجام دهند. یك گروه حمایت كننده از نزدیكترین دوستانتان داشته باشید كه حمایتگرعاطفی، راهنمای همیشگی ومشوق شما در كارهایتان باشند. بدانید شما اولین نفری نیستید كه از سایرین كمك می گیرید.

    * از امكانات و موهبت های اطراف خود استفاده كنید.

هركاری كه می توانید برای رسیدن به موفقیت انجام دهید. توانایی ها و نقاط قوت خودتان را كشف كنید و برای كمك به خود و حركت در یك مسیر جدید و مثبت روی آنها متمركز شوید. هرشخصی حقیقت وجودی دارد كه فقط خودش میداند وباور دارد . به یاد داشته باشید كه شما نتایجی در زندگی بدست می آورید كه ابتدا باور دارید و سپس شایستگی آن را.

    * برای خودتان وقت بگذارید.

خودتان را در اولویت قرار دهید، كمی خودخواه باشید و كاری را فقط برای خودتان انجام دهید. بهترین هدیه ای كه شما می توانید به فرزندانتان بدهید این است كه از خودتان خوب مراقبت كنید. یك كلاس جدید را امتحان كنید، ورزش را شروع كنید و سرگرمی های فراموش شده كه سابقا انجام می دادید را دوباره شروع كنید.

خانه رویایی

    * خانه رویایی تان را بسازید.

اگر شما مجبور به تغییر منزل شدید دنیا به آخر نرسیده است. بدانید كه شما و بچه هایتان  میتوانید خاطراتی را بسازید كه آنجا خانه رویاهایتان شود.

    * خود واقعی تان را بیابید.

شما ممكن است زمان طولانی نیمی از یك زوج بوده اید. اما شما هنوز صد درصد یك شخصیت واحد هستید. آن شخص را دوباره كشف كنید.

   * آنچه را دوست دارید انجام دهید.

هرروز وقتی از خواب بر می خیزید چه چیزی شما را به هیجان می آورد. یك لیست از آنچه شما را به اهدافتان می رساند تهیه كنید.

توانایی ها و نقاط قوت خودتان را كشف كنید و برای كمك به خود و حركت در یك مسیر جدید و مثبت روی آنها متمركز شوید

    * روحیه شاد داشته باشید.

در زندگی جدید كمی تفریح و شادی كنید. خاطرات زیبایی را  با فرزندانتان بسازید تا با اعتماد بنفس و حس احترام به خود بسوی آینده بروند.

    * درآینده از خود مراقبت كنید.

این مهم است كه همیشه به روابط خود توجه كنید و از خود بپرسید كه :"  چقدربودن در این رابطه ارزش دارد؟" اگر شما در آن رابطه كاملا خودرا فراموش می كنید پس بهای سنگینی را می پردازید.

منبع: انجمن مشاوره و روانشناسی خانواده

گروه خانواده و زندگی سایت تبیان - نسرین صفری

مقالات مرتبط

وقتی دیگر عاشق هم نیستیم

به جای دعوا، مشکل را حل کنید!

موانع عشق من و تو ...

تنها عشق واقعی می ماند

ازدواج ، ریشه طلاق است!

طلاق ، سرنوشتی ابهام آمیز برای كودكان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.