تبیان، دستیار زندگی
سلام بر سیزده آبان. سلام بر شهیدان سیزده آبان. درود بر شهیدان گران قدر دانش آموز، سلام بر حماسه آفرینان سیزده آبان که به یُمن نام بلندشان پرواز را آموختیم. درود بر غنچه های پرپر شده دانش آموز که ذهن ملّت ما را سرشار از گلاب ناب ایمان ساختند و صدای سخن عشق
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

جوانه های انقلاب

روز دانش آموز

جوانه های انقلاب

سلام بر سیزده آبان. سلام بر شهیدان سیزده آبان. درود بر شهیدان گران قدر دانش آموز، سلام بر حماسه آفرینان سیزده آبان که به یُمن نام بلندشان پرواز را آموختیم. درود بر غنچه های پرپر شده دانش آموز که ذهن ملّت ما را سرشار از گلاب ناب ایمان ساختند و صدای سخن عشق را در گوش جان دانش آموزان جهان خواندند. سلام بر یاد و نام دانش آموز.

در حالی که انقلاب اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی به روزهای سرنوشت سازی نزدیک می‌شد همه اقشار مردم ایران از زن و مرد و پیر و جوان، سعی در ایفا نمودن نقش تاریخی خود و عمل به تکلیف الهی داشتند. در این میان دانش‌آموزان و نوجوانان شور و حال دیگری داشتند. صبح روز 13 آبان 1357، دانش‌آموزان در حالی که مدارس را تعطیل کرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حرکت کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش همگان برسانند.

این جوانان پر شور و خداجو، گروه گروه، داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجویان و گروه‌های دیگری از مردم در زمین چمن دانشگاه اجتماع کردند. ساعت یازده صبح، مأموران،‌ ابتدا چند گلوله گاز اشک‌آور در میان این جمعیت پرتاب کردند. اما، اجتماع کنندگان در حالیکه به سختی نفس می‌کشیدند، صدای خود را رساتر کرده و با فریاد الله‌اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند.

جوانه های انقلاب

در این هنگام تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان بی‌گناه، یکی پس از دیگری، در خون خود غلتیدند. در این روز، 56 تن شهید و صدها نفر مجروح شدند.

حضرت امام در پیامی به همین مناسبت فرمودند: «... عزیزان من صبور باشید، که پیروزی نهایی نزدیک است و خدا با صابران است ... ایران امروز جایگاه آزادگان است... من از این راه دور، چشم امید به شما دوخته‌ام ... صدای آزادیخواهی و استقلال طلبی شما را به گوش جهانیان می‌رسانم».

به خاطر گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان دانش‌آموز، این روز در تاریخ انقلاب اسلامی به نام روز دانش‌آموز نامگذاری شده است.

پیام روز دانش آموز

یوم اللّه سیزده آبان، یادآور حماسه ها، ایثارها و فداکاری های دانش آموزان عزیزمان است. این روز با شکوه بدین سبب، روز «دانش آموز» نامیده شد، تا خاطره ی فرزندان دلیر انقلاب برای همیشه جاودان بماند و درسی فراموش ناشدنی برای تمام دانش آموزان در سراسر دنیا باشد که با ابرقدرت ها و چپاول گران بین المللی به مبارزه ی بی امان بپردازند و عزت را بر زندگی ذلت بار ترجیح دهند.

روز دانش آموز به همه ی مستضعفان جهان می آموزد که علیه مستکبران قیام کنند و حقوق مسلم و از دست رفته ی خویش را از چنگال استکبار و استعمار بیرون کشند. پیام روز دانش آموز به مسلمانان این است که: تنها در برابر ارزش های ارجمند مکتب توحید به نماز بایستید و فقط در پیشگاه خدا به سجود بنشینید.

تهیه و تنظیم: مهدیه زمردکار

مطالب مرتبط

 وحدت ناگسستنی

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.