تبیان، دستیار زندگی
برخی زوج ها با درایت و برنامه ریزی دقیق صاحب فرزند می‌شوند، عده ای از زوجین هم بدون اندیشه و غیر مسئولانه، و برخی هم تصمیم می‌گیرند تا هیچگاه صاحب فرزندی نشوند. صرف نظر از اینكه شما در كدام دسته جای می‌گیرید، یك چیز مسلم است، و آن اینست كه داشتن فرزند و پ
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

آماده باش برای فرزند آوری

والدین و کودک

برخی زوج ها با درایت و برنامه ریزی دقیق صاحب فرزند می‌شوند، عده ای از زوجین هم بدون اندیشه و غیر مسئولانه، و برخی هم تصمیم می‌گیرند تا هیچگاه صاحب فرزندی نشوند. صرف نظر از اینكه شما در كدام دسته جای می‌گیرید، یك چیز مسلم است، و آن اینست كه داشتن فرزند و پرورش آن یك شغل و مسئولیت 24 ساعته و مادام العمر است، و البته پرهزینه و طاقت فرسا. ما در این مقاله به چند فاکتور كه به شما كمك می‌كند تا دریابید آیا آمادگی خوش آمدگویی به عضو جدیدی را در خانواده خود دارید یا خیر، اشاره كرده‌ایم:

 - آیا رابطه ای با ثبات با همسر خود دارید:

آیا بچه دار شدن توانایی ترمیم و یا تحكیم یك زندگی زناشویی متزلزل را دارد؟ خیر. این یك افسانه است. شما بایستی قبل از اینكه صاحب فرزندی شوید خود و همسرتان را بخوبی بشناسید، باید خالصانه به یكدیگر علاقه‌مند بوده و رابطه میان شما صمیمی‌‌ و كاملاً با ثبات باشد. باید آینده رابطه شما روشن، مطمئن، قابل پیش بینی و نویددهنده باشد.

- آیا از توان مالی برخوردار می‌باشید:

یك كودك با وابستگی‌های مالی فراوانی به این دنیا وارد می‌شود، كه این وابستگی‌ها با گذشت زمان افزایش نیز می‌یابند. هزینه‌های نگهداری و پرورش كودك بی‌شمار است، از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره كرد: هزینه زایمان، هزینه‌های درمانی (مراجعه به پزشك و تهیه دارو)، نیازهای تغذیه ای و پوشاك، اسباب بازی، مدرسه و شهریه‌های متعدد دیگر، اوقات فراغت، دانشگاه، ازدواج و... بنابراین لازم است تا شما از یك پشتوانه مالی، یك شغل با درآمد مكفی و پایدار و پس انداز خوبی برخوردار باشید (برخورداری از امنیت شغلی و مالی).

فرزندپروری یك علم است. شما بایستی از مراحل رشد و تكامل كودك، نحوه مراقبت از كودك، و روانشناسی كودك و نوجوان آگاهی كامل داشته باشید

- آیا وقت كافی در اختیار دارید:

بسیار خوب، شما از لحاظ مالی تامین می‌باشید. اما پول نمی‌تواند نیازهای احساسی و عاطفی فرزند شما را برآورده سازد. كودك شما نیازمند حضور شماست، كه هیچ چیز را نمی‌توان جایگزین آن كرد، حتی گرانقیمت‌ترین و مجلل‌ترین لباس‌ها و اسباب بازی‌ها را. این در مورد پدر و مادر هر دو به یك اندازه صدق كرده و حائز اهمیت است. چنانچه مشغله كاری زیادی دارید بهتر است از بچه دار شدن صرفنظر كنید.

- آیا به مسایل بالقوه آینده اندیشیده اید:

چنانچه شما و همسرتان متعلق به دو فرهنگ، كشور و یا حتی طبقه اجتماعی متفاوت باشید، این تفاوت‌ها می‌تواند طی پرورش كودك زمینه‌ساز مشاجرات و كشمكش‌های فراوانی گردد. نیازی نیست شما در مورد همه چیز هم‌عقیده باشید، اما ضروری است بر سر اینكه چگونه در آینده مصالحه و سازش خواهید كرد توافق حاصل كرده باشید.

- آیا از سلامت كامل جسم و روان برخوردار می‌باشید:

شما و همسرتان قبل از بارداری باید كاملا سالم باشید. پیش از بارداری بایستی تحت یك کنترل  كامل قرار گیرید، و وجود بیماریهای خطرناك از قبیل اچ آی وی در شما منتفی گردد. چنانچه به دیابت و فشار خون بالا مبتلا هستید، بایستی تحت نظر متخصص زنان فرزند خود را بدنیا آورید. همچنین انجام آزمایشات ژنتیك قبل از بارداری از اقدامات بسیار ضروری و حیاتی است. سلامت روان شما و همسرتان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

مادر و کودک

 - آیا از دانش كافی در زمینه پرورش كودك بهره مند می‌باشید:

فرزندپروری یك علم است. شما بایستی از مراحل رشد و تكامل كودك، نحوه مراقبت از كودك، و روانشناسی كودك و نوجوان آگاهی كامل داشته باشید. شما باید بدانید چگونه با یك كودك خردسال و یا نوجوان رفتار كرده و تعامل داشته باشید. شما به منظور تادیب و تربیت فرزندتان باید از صلاحیت و دانش كافی برخوردار باشید.

- آیا شما از حمایت اجتماعی و عاطفی كافی برخوردار هستید:

پرورش كودك بدون یاری دوستان و خانواده كاری بس دشوار و طاقت فرسا است. بنابراین مطمئن گردید از حمایت اجتماعی كافی در رابطه با نگهداری و پرورش فرزندتان بهره مند می‌باشید.

- آیا شما آمادگی ظهور تغییرات جسمی ‌در بدنتان را دارید:

حاملگی و زایمان با اضافه وزن در مادران همراه است (به ویژه در ناحیه شكم). این اضافه وزن ممكن است همیشگی و یا گذرا باشد. به هر صورت برای بازگشت به وضعیت اولیه حداقل 9 ماه زمان لازم است. بنابراین زوج‌های جوان باید آمادگی پذیرش این تغییرات ظاهری را داشته باشند.

 - آیا برای بی خوابی‌های شبانه آمادگی دارید:

بی خوابی‌های شبانه، از هم گسیختگی در الگوهای خواب، نبود وقت كافی برای رسیدگی به خودتان، رابطه جنسی كمتر، تفریح و اوقات فراغت كمتر، ازجمله مشكلات پیش روی شماست كه باید با آنها كنار آیید. هشیار باشید كه بچه دار شدن در ماه‌های نخست زندگی مشترك می‌تواند استرس و فشار روحی زیادی به شما و همسرتان تحمیل كند.

- آیا می‌توانید فرزند خود را همانگونه كه هست بپذیرد:

شما باید احتمال تولد نوزادی با نقص‌های جسمی‌و روانی را نیز مد نظر داشته باشید (هر چند اغلب آنها قابل پیشگیری است). ممكن است نوزاد شما، آن طور كه در رویاهایتان می‌پروراندید، نباشد، ممكن است از زیبایی دلخواه شما برخوردار نباشد، و یا حتی ممكن است مرده متولد شود. چنانچه پسر و یا دختر بودن كودك برایتان مهم است، بهتر است قید بچه دار شدن را بزنید، چون ممكن است چیزی بر خلاف آرزویتان رقم بخورد.

چند توصیه دیگر:

آکودک در دست

- چنانچه بر مبنای دلایل غلط و غیر منطقی صاحب فرزند شوید، لذت شیرین پدر و مادر شدن به پشیمانی و عذابی ابدی برای شما و فرزندانتان بدل خواهد شد.

- برای آینده خود برنامه ریزی كنید و ببینید حضور فرزند در آن چه تغییراتی ایجاد می‌كند.

- فرزند با خود شادی‌های بسیاری به همراه می‌آورد، اما در عین حال چالش‌های فراوانی نیز پیش روی شما قرار می‌دهد. فرزند روابط، فعالیت‌های روزمره، شغل، وضعیت مالی، و سبك زندگی شما را دستخوش تغییر خواهد كرد.

- پیش از بچه دار شدن درباره نحوه پرورش كودك با همسرتان صحبت كرده و به توافقات اصولی دست یابید. هر دوی شما در این زمینه باید از آمادگی جسمی، روحی و مالی كافی برخوردار باشید.

بچه دار شدن در ماه‌های نخست زندگی مشترك می‌تواند استرس و فشار روحی زیادی به شما و همسرتان تحمیل كند. بنابراین سعی كنید تا 3 سال پس از ازدواجتان صاحب فرزندی نشوید

- شما و همسرتان باید قادر به فراهم آوردن محیط و فضایی سالم، امن، مطمئن و عاری از تنش برای رشد و بالندگی فرزندتان باشید.

- بسیاری از مادران پس از تولد فرزندشان دچار افسردگی پس از زایمان می‌گردند. از دلایل عمده آن عدم آمادگی برای مادر شدن، ناتوانی در درك حقایق زندگی، توقعات نامعقول و عدم برنامه ریزی قبلی می‌باشد. به عبارت ساده تر آنها نمی‌دانند چه می‌كنند و چه باید بكنند.

- سطحی نیندیشید. از افرادی كه به تازگی صاحب فرزند شده اند، مشكلات مرتبط با نگهداری كودك را جویا شده و صادقانه ببینید می‌توانید از عهده آنها بر آمده و با آنها كنار آیید.

منبع: سایت باشگاه

گروه خانواده و زندگی سایت تبیان - نسرین صفری

مقالات مرتبط

پیش شرط لازم برای بچه دار شدن

 سخت نگیر خودش بزرگ میشه!

مطلوب ترین سنین برای بارداری زنان چیست ؟

شروع تربیت قبل از تولد

دوربین مخفی در خانه ی شما!

پدر و مادر های جوان بخوانند!

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.