تبیان، دستیار زندگی
حضرت علی علیه السلام در سال 38 هجری، هنگامی که مالک اشتر را به فرمانداری مصر برگزیدند، نامه مفصلی برای وی نوشتند که در آن از موارد مختلفی که در حکومت نیاز است سخن به میان آمده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

بدترین وزیران

امام علی علیه السلام

حضرت علی علیه السلام در سال 38 هجری، هنگامی که مالک اشتر را به فرمانداری مصر برگزیدند، نامه مفصلی برای وی نوشتند که در آن از موارد مختلفی که در حکومت نیاز است سخن به میان آمده در قسمتی از این نامه، حضرت در مورد افرادی که نمی توان به آنها اطمینان کرد می فرمایند:

بدترین وزیران تو، کسی است که پیش از تو وزیر بدکاران بوده، و در گناهان آنان شرکت داشته، پس مبادا چنین افرادی محرم راز تو باشند. زیرا که آنان یاوران گناهکاران، ویاری دهندگان ستمکارانند.

تو باید جانشینانی بهتر از آنان داشته باشی که قدرت فکری  امثال آنها را داشته، اما گناهان و کردار زشت آن ها را نداشته باشند: کسانی که ستمکاری را بر ستمی یاری نکرده، و گناهکاری  را در گناهی کمک نرسانده باشند.

بدترین وزیران تو، کسی است که پیش از تو وزیر بدکاران بوده، و در گناهان آنان شرکت داشته اند

هزینه این گونه از افراد بر تو سبک تر، و یاریشان بهتر، و مهربانیشان بیشتر، و دوستی آنان با غیر تو کمتر است. آنان را از خواص، و دوستان نزدیک، و رازداران خود قرار ده، سپس از میان آنان افرادی را که در حق گویی از همه صریح ترند، و در آنچه را که خدا برای دوستانش نمی پسندد تو را مددکار نباشند، انتخاب کن، چه خوشایند تو باشد یا ناخوشایند.

برای خرید کتاب نهج البلاغه کلیک کنید.

تنظیم: آقایی


برای خرید کتب اسلامی کلیک کنید.

برای خرید کتب حکمت و عرفان کلیک کنید.

برای خرید از فروشگاه اینترنتی کلیک کنید.