تبیان، دستیار زندگی
سابقه طب سوزنى (ACUPUNCTURE) به كشور چین باز مى گردد. شاید بتوان آن را یكى از قدیمى ترین و در عین حال كاربردى ترین روش هاى طبابت دانست كه در حال حاضر در قرن 21 میلادى مورد استفاده قرار مى گیرد. شناخت دوباره این طب را به جرئت...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با طب سوزنى آشنا شویم

سابقه طب سوزنى (ACUPUNCTURE) به كشور چین باز مى گردد. شاید بتوان آن را یكى از قدیمى ترین و در عین حال كاربردى ترین روش هاى طبابت دانست كه در حال حاضر در قرن 21 میلادى مورد استفاده قرار مى گیرد.

شناخت دوباره این طب را به جرئت مى توان مدیون روزنامه نگار مجله نیویورك تایمز یعنى جیمز رستون (JAMES RESTON) دانست كه در سال 1971 طى مقاله اى به بررسى روش هاى طبابت در چین كه توسط سوزن انجام مىشد، پرداخت.

در اصل اصطلاح ACUPUNCTURE تشریح كننده مجموعه اى از روش ها است كه توسط آن نقاطى از بدن براى دریافت نتایج مورد نظر با روش هایى خاص مانند استفاده از سوزن تحریك مى شود. طب سوزنى امروزه با استفاده از فرو كردن سوزن هاى خاصى به درون بدن از طریق پوست توسط دست و یا حتى جریان الكتریسیته انجام مى شود.

طب سوزنى توانایى كاهش و حتى برطرف كردن انواع درد را داشته و مى تواند توانایى هاى قسمت هاى مختلف بدن افراد را بالا ببرد.

سوزن هایى كه در این طب از آن استفاده مى شود فلزى هستند و تقریباً به قطر چند تار موى سر مى باشند. بیمارانى كه این روش درمان را براى خود انتخاب مى كنند اظهارات متفاوتى دارند، اما در مجموع اغلب آنها بیان مى كنند كه هنگام فرو كردن سوزن به بدنشان احساس درد زیادى نمى كنند. معمولاً تجربه و تخصص پزشك معالج در استفاده از سوزن مى تواند میزان درد حاصله را كاهش یا افزایش دهد.

سازمان مدیریت تغذیه و داروى آمریكا (FDA) در سال 1996استفاده از سوزن هاى مخصوص براى این روش درمان را تأیید كرد. این سوزن ها باید استریل باشند و مى توان هر یك از آنها را براى یك و فقط یك بیمار استفاده كرد. همچنین قبل از هر بار استفاده از سوزن ها باید آنها را با الكل یا مواد ضدعفونى كننده تمیز كرد.

امروزه در درمان طب سوزنى ممكن است از جریان الكتریسیته نیز استفاده شود. بسیارى از پزشكان اعتقادى به این نوع از روش طبابت ندارند و برعكس بسیارى دیگر با استناد به آمار به دست آمده از بهبود بیماران این روش را براى معالجه توصیه مى كنند. آزمایش ها نشان مى دهد این روش مى تواند براى كاهش درد پس از جراحى، شیمى درمانى، جراحى هاى دندان و ... بسیار مؤثر واقع شود.

همچنین شواهد بسیارى موجود است كه طب سوزنى مى تواند در معالجه بیمارى هایى چون  اعتیاد به مواد مخدر ، فعال كردن دوباره ماهیچه هاى تنبل، سردرد، دردهاى مفصلى، انواع آسم  و تنگى نفس به عنوان یك راه حل و یا حداقل در كنار درمان دارویى استفاده شود. تحقیقات جدید نشان مى دهد كه طب سوزنى توانایى كاهش و حتى برطرف كردن انواع درد را داشته و مى تواند توانایى هاى قسمت هاى مختلف بدن افراد را بالا ببرد.

طب سوزنى چگونه كار مى كند؟

در طب سنتى چین كه به TCM به معنى TRADITIONAL CHINESE MEDICINE معروف است، بدن انسان تحت تأثیر دو نیروى مخالف هم به نام هاى یین و ینگ (YIN & YANG) قرار دارد. YIN به صفاتى چون سردى، آرامى و در كل حالت غیر فعال بر مى گردد. در حالى كه YANG به صفاتى چون گرمى، هیجان و فعال بودن نسبت داده مى شود.

در این نگرش، سلامت بدن هنگامى حاصل مى شود كه میان این دو نیرو تعادل برقرار باشد و عدم تعادل این دو نیرو باعث مى شود كه جریان حیاتى در بدن كه به QI («چى» تلفظ مى شود) معروف است مختل شود. این جریان از راهها و نقاط خاصى در بدن گذر مى كند. تعداد 12 عدد از این مسیرها و نقاط به عنوان نقاط اصلى و تعداد ? عدد به عنوان نقاط سطح دوم معرفى مى شوند، در مجموع بیش از 2000 نقطه نیز دیگر به آنها متصل است.

اساس طب سوزنى بر تحریك این نقاط استوار است كه مى تواند جریان QI در بدن را كنترل نماید. این كه مدل چینى ها براى بدن درست است یا خیر جاى بحث دارد اما دانشمندان به این نتیجه رسیده اند كه تحریك این قسمت هاى بدن مى تواند روى وضعیت شیمیایى و عصبى مغز تأثیر بگذارد و در نهایت منجر به عكس العمل هایى مانند كاهش درد، تغییر فشارخون  و ... شود و در نهایت سلامت بیمار را منجر شود.

منبع: اینترنت

بهداشت پوست

بهداشت مو

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.