تبیان، دستیار زندگی
فیلم سینمایی سن‌پطرزبورگ نمونه‌ای از سینمای سرگرم کننده و مفرحی است که به خاطر خنداندن مخاطب به هر راهی متوسل نمی‌شود. داستانی روان و جذاب دارد، بازی‌های شسته رفته است و می‌توان گاف‌ها و ایرادهای قصه را چندان جدی نگرفت. فیلم ضرباهنگ مناسب دارد و تا انتها
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

سن‌پطرزبورگ"؛ یک کمدی مفرح و سرگرم‌کننده

سن‌پطرزبورگ

فیلم سینمایی "سن‌پطرزبورگ" به کارگردانی بهروز افخمی یک کمدی مفرح با قصه‌ای جذاب، ساختاری منسجم و بازی‌هایی قابل قبول است.

به گزارش خبرنگار مهر، فیلم سینمایی "سن‌پطرزبورگ" نمونه‌ای از سینمای سرگرم کننده و مفرحی است که به خاطر خنداندن مخاطب به هر راهی متوسل نمی‌شود. داستانی روان و جذاب دارد، بازی‌های شسته رفته است و می‌توان گاف‌ها و ایرادهای قصه را چندان جدی نگرفت. فیلم ضرباهنگ مناسب دارد و تا انتها تماشاگر را با خود همراه می‌کند.

این امتیازها باعث می‌شود تماشای "سن‌پطرزبورگ" به تجربه‌ایمفرح تبدیل شود. فیلم داستان دو جوان خلافکار خرده‌پا است که درگیر ماجرای پیدا کردن گنج می‌شوند، داستان غافلگیر کننده است. تا انتها فیلم از تماشاگر پیش است و نمی‌توان پیش‌بینی کرد فرجام ماجرای فرشاد (پیمان قاسمخانی) و کریم (محسن تنابنده) به کجا می‌رسد.

سن‌پطرزبورگ

"سن‌پطرزبورگ" در شرایطی که فیلم خوب در سینمای ایران کمتر تولید می‌شود و کمتر می‌توان سلیقه و ذوق و خلاقیت در ساخت فیلم‌ها دید نشان دهنده اهمیتی است که گروه سازنده به شعور مخاطب داده‌اند. شوخی‌ها فکر شده است و همان طور که از پیمان قاسمخانی انتظار می‌رود، بیشتر طنز قصه بر دوش موقعیت‌های کمیک و طنز کلامی است. از همان نقطه آغاز تیتراژ جذاب فیلم مخاطب را با "سن‌پطرزبورگ" همراه می‌کند.

قصه زود راه می‌افتد و شخصیت‌ها به خوبی معرفی می‌شوند، فرشاد و کریم دو تیپ آشنا هستند. کریم لمپن خرده‌پایی است که ظاهر و سلوک و رفتارش در نقطه مقابل فرشاد است. جوانی خوش قیافه و جذاب که مبادی آداب به نظر می‌رسد. رفتار اجتماعی را می‌داند و می‌فهمد چطور بر دیگران تاثیر بگذارد. هوشمندی فرشاد بیشتر از کریم است و ساده‌لوحی و بدوی بودن کریم موتور حرکت قصه در بعضی موقعیت‌ها است.

فیلم سینمایی "سن‌پطرزبورگ" نمونه‌ای از سینمای سرگرم کننده و مفرحی است که به خاطر خنداندن مخاطب به هر راهی متوسل نمی‌شود. داستانی روان و جذاب دارد، بازی‌های شسته رفته است و می‌توان گاف‌ها و ایرادهای قصه را چندان جدی نگرفت.

"سن‌پطرزبورگ" مفرح است، شوخی‌ها خنده‌دار و شخصیت‌ها قابل لمس و دوست‌داشتنی است. حتی باز شدن گره‌ها در پایان قصه با همه فانتزی بودنش قابل باور است و پرونده موش و گربه بازی‌ها را خوب می‌بندد. پیمان قاسمخانی مانند متن‌هایی که برای مجموعه‌های تلویزیونی می‌نویسند با همه قشرها و گروهها در فیلمش شوخی می‌کند و طبق معمول شوخی‌هایش با روشنفکرها و طبقه مرفه خوب از کار درآمده است.

سن‌پطرزبورگ

شاید عده‌ای کار بهروز افخمی به عنوان کارگردان را در "سن‌پطرزبورگ" ساده و راحت بدانند، اما مهمترین کاری که او به عنوان کارگردان انجام داده وفادار بودن به قصه و هدر ندادن جذابیت‌های آن بوده است. افخمی بدون آنکه حضورش را پشت دوربین به رخ بکشد قصه را روایت کرده و این یکی از بهترین امتیازهای "سن‌پطرزبورگ" است.

فیلم سینمایی "سن‌پطرزبورگ" به کارگردانی بهروز افخمی و بازی محسن تنابنده، پیمان قاسمخانی، شیلا خداداد، اندیشه فولادوند و امین حیایی از چهارشنبه 28 مهرماه روی پرده رفته است.

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی