تبیان، دستیار زندگی
درد انسان چیست؟ اگر سر انسان درد بگیرد. این درد او از آن جهت که انسان است نیست، چون سر یک حیوان مثل گوسفند هم درد می گیرد. اینکه دست و پای انسان درد می گیرد، از نوع دردهای حیوانی و عضوی و شخصی است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درد انسان چیست؟

این دنیا نیست که با ما چنین می‌کند، خود ما هستیم که با خود این‌گونه رفتار می‌کنیم.

درد انسان چیست؟ اگر سر انسان درد بگیرد. این درد او از آن جهت که انسان است نیست، چون سر یک حیوان مثل گوسفند هم درد می گیرد. اینکه دست و پای انسان درد می گیرد، از نوع دردهای حیوانی و عضوی و شخصی است. اما آنها که صحبت از "درد انسان" و "صاحب درد بودن انسان" می کنند، مقصودشان این نیست. آن دردی که ارزشِ ارزشها در انسان است، چیز دیگری است.

گروهی -مانند عرفای خودمان- آن دردی که در انسان سراغ دارند و دائماً آن را تقدیس می کنند، درد خداجویی است.می گویند این درد از مختصات انسان است و حتی انسان به این دلیل بر فرشته ترجیح دارد که فرشته بی درد است و انسان درد دارد.

طبق نظر اسلام، انسان یک حقیقتی است که نفخهء الهی در او دمیده شده و از دنیای دیگری آمده است و با اشیائی که در طبیعت وجود دارد تجانس کامل ندارد. انسان در این دنیا یک نوع احساس غربت و احساس بیگانگی و عدم تجانس با همه ی موجودهای عالم می کند، چون همه فانی و متغیر و غیر قابل دلبستگی هستند ولی در انسان دغدعه ی جاودانگی وجود دارد.

این درد همان است که انسان را به عبادت و پرستش خدا و راز و نیاز و به خدا و به اصل خود نزدیک شدن می کشاند.

برگرفته از کتاب انسان کامل اثری از متفکر شهید، استاد مرتضی مطهری

جهت خرید کتاب انسان کامل کلیک کنید.

تنظیم: آقایی


برای خرید کتب اسلامی کلیک کنید.

برای خرید کتب حکمت و عرفان کلیک کنید.

برای خرید از فروشگاه اینترنتی کلیک کنید.