تبیان، دستیار زندگی
رئیس دانشگاه باقرالعلوم علیه السلام مراجع بزرگوار تقلید را رهبران فکری، علمی و معنوی حوزه های علمیه دانست که رعایت حرمت آن ها، احترام به حوزه است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگاهی به یكی از رهنمودهای رهبری؛

حفظ حرمت مراجع، احترام به حوزه است

مقام معظم رهبری در سفر قم (مهر89)

رئیس دانشگاه باقرالعلوم علیه السلام مراجع بزرگوار تقلید را رهبران فکری، علمی و معنوی حوزه های علمیه دانست که رعایت حرمت آن ها، احترام به حوزه است.

حجت الاسلام و المسلمین ارسطا، در گفت و گو با مرکز خبر حوزه، در مورد هشدار مقام معظم رهبری، مبنی بر دوری طلاب از افراطی گری و لزوم رعایت احترام اساتید و مراجع تقلید، اظهار داشت: یکی از نکاتی که رهبر معظم انقلاب، در دیدار با حوزویان آن را مطرح کردند، پرهیز طلاب و حوزویان، از افراطی گری و حفظ حرمت مراجع عظام و اساتید بود.

تأکید مقام معظم رهبری بر حفظ حرمت مراجع

وی افزود: در توضیح این مهم که مقام معظم رهبری در دفعات متعدد روی آن تأکید کرده اند، باید گفت که مراجع بزرگوار تقلید، رهبران فکری و علمی و معنوی حوزه های علمیه هستند، و رعایت حرمت آن ها، احترام به حوزه است و همین طور عدم رعایت احترام این بزرگواران، یعنی رضایت به این که راهبری حوزه به دست افرادی غیر خردمند باشد.

رئیس دانشگاه باقرالعلوم علیه السلام، گفت: حوزه ای که حرمت مراجع تقلید در آن حفظ نشود و مراجع در رأس آن نباشند، آن حوزه، حوزه قابل پذیرشی نیست؛ چرا که امکان، هرگونه انحراف و گمراهی در آن وجود دارد؛ یعنی احتمال دارد که این حوزه دچار افراط و تفریط یا گمراهی های فکری، فرهنگی و سیاسی شود.

وی تصریح کرد: حوزه، وقتی می تواند در خط و سیر مستقیم باشد که تحت و اشراف هدایت گونه مراجع معظم تقلید به کار خود ادامه دهد، چرا که همین مراجع بودند که در طول تاریخ نشان داده اند که علاوه بر تسلط به علوم دینی، به گونه ای نصیحت گرانه نسبت به حکومت و نظام عمل می کنند و این نگاه نیز بهترین نوع نگاه از سوی حوزه به حکومت است.

ارسطا
چه حوزه ای مورد نظر رهبری است؟

حجت الاسلام و المسلمین ارسطا، با بیان این که رهبر معظم انقلاب، هم تأکید داشتند که بهترین نوع رفتار حوزه در مقابل حکومت، رفتار نصیحت کننده و حامی است، گفت: این نوع عملکرد را می توان در رفتار مراجع عظام دید؛ بنابراین رعایت احترام مراجع و حمایت از آن ها، یعنی رضایت دادن به حوزه ای که در خط مستقیم حرکت می کند و ایمن از انحراف خواهد بود و علاوه بر آن این حوزه مورد نظر مقام معظم رهبری نیز می باشد.

طلاب از تندروی بپرهیزند

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب همچنین فرمودند که طلاب باید از تندروی بپرهیزند، گفت: طلاب باید از تندروی خود داری کرده؛ چرا که تندروی فرصت تأمل را از انسان می گیرد؛ اگر خدای ناکرده حتی عده‌ای از طلاب تندروی کنند، در فضای همین تندروی ها، ممکن است افرادی سوء استفاده کرده و حوزه را به انحراف بکشانند، علاوه بر تمام این ها، در همین تندروی ها، ممکن است، خدای ناکرده ظلم هایی به افرادی صورت گیرد.

این استاد حوزه و دانشگاه، اضافه کرد: البته رهبر معظم انقلاب، در نقطه دیگری هم گفتند که معنای پرهیز از تندروی، این نیست خمودگی و بی تفاوتی نسبت به مسائل سیاسی و حکومتی در حوزه ها حاکم باشد، بلکه این پرهیز از تندروی باید با روحیه انقلابی جمع شود.

انقلابی بودن به معنای تندروی نیست

وی ادامه داد: به عبارت دیگر مقام معظم رهبری، به این صورت تفهیم کردند که انقلابی بودن، به معنای تندرو بودن نیست، بلکه انقلابی بودن به این معناست که انسان خود را نسبت به مسائل حکومت و سیاست، عکس العمل خردمندانه و به موقع نشان دهد، نه آنقدر تندروانه که فرصت تأمل را از انسان بگیرد یا این که ظلمی به کسی صورت گیرد و نه آن قدر با کندی که فرصت ها را از بین ببرد.

حجت الاسلام و المسلمین ارسطا، در پایان با تأکید مجدد بر این که انقلابی بودن، به معنای تندروی نیست، گفت: متأسفانه موارد متعددی در طول سالیان گذشته دیده شده است که بعضی از افراد انقلابی بودن را با این تندروی اشتباه تلقی کرده و به معنای واحد دانسته اند که این برداشت، یک برداشت کاملا اشتباه است، و ازهمین رو، خطاهای بسیاری صورت گرفت؛ بنابراین هشدار مقام معظم رهبری در این مورد، یک هشدار بسیار خردمندانه و به جایی بود.