تبیان، دستیار زندگی
«مینو فرشچی» فیلمنامه‌نویس درباره اهمیت فیلم دینی گفت: سینما و هنر صنعتی بسیار جذاب است و در همه‌جای دنیا آدم‌های مختلف با گرایش‌های فكری و عقیدتی متفاوت جذب آن شده‌اند. از این هنر برای بیان عقاید خود استفاده می‌كنند. همه هنرها وسیله‌ای برای بیان درونیات
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فرشچی: سینما مثل خیاطی است

«مینو فرشچی» فیلمنامه‌نویس درباره اهمیت فیلم دینی گفت: سینما و هنر صنعتی بسیار جذاب است و در همه‌جای دنیا آدم‌های مختلف با گرایش‌های فكری و عقیدتی متفاوت جذب آن شده‌اند. از این هنر برای بیان عقاید خود استفاده می‌كنند. همه هنرها وسیله‌ای برای بیان درونیات هنرمندان هستند اما نباید فراموش كنیم كه هنر باید خودجوش باشد و هنر سفارشی هرگز به نتیجه نخواهد رسید.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، فرشچی با بیان این که نوشتن فیلم‌نامه مثل خیاطی است، گفت: خیاط مذهبی یا غیرمذهبی اول باید اصول و چارچوب حرفه‌اش را بیاموزد تا بتواند با مواد خامی كه در اختیارش می‌گذارند مناسب‌ترین نتیجه را بیافریند.

فرشچی لازمه نوشتن فیلمنامه مذهبی را تحقیقات جامع و كامل عنوان كرد و افزود: قطعاً برای نوشتن یك فیلم‌نامه مذهبی با فرض اینكه فیلم‌نامه‌نویس اصول حرفه را می‌شناسد تحقیقات جامع و كامل را نیز باید انجام دهد و به نیتی كه در قصه بیان می‌شود معتقد باشد.

با بررسی آثار سینمایی جهان به راحتی می‌توان آثار برجسته دینی را دید

بدون این كه حتی در تبلیغ آن اشاره‌ای به این موضوع شده باشد. قطعاً

اراده به ساختن یك فیلم خوب در صورتی كه خالق اثر نگاه دینی داشته باشد

منجر به ساخته‌شدن فیلمی خوب با محتوای دینی می‌شود

نویسنده فیلمنامه «شوكران» بیان كرد: سازنده فیلم باید به روح اثر معتقد باشند و كارشناس دینی كه در مورد اثر اطلاعاتی در اختیار نویسنده و فیلم‌ساز می‌گذارد «منبع» بخشی از تحقیق است.

این فیلمنامه‌نویس درباره اهمیت كسب دانش سینمایی برای ساخت فیلم اظهار كرد: هر كسی كه بخواهد فیلم بسازد باید حتماً فیلم‌سازی را بیاموزند و آموختن فیلم‌سازی و فیلم‌نامه‌نویسی فقط شرط لازم است اما كافی نیست. از میان صدها فارغ‌التحصیل مدارس مختلف فیلم‌سازی تعدادی انگشت‌شماری هستند كه مخاطب را بنده‌ طلعت خود می‌كنند. هنر، فرمول ندارد وگرنه می‌شد با برنامه‌ریزی كامپیوترهای نویسنده و كارگردان ساخت.

فرشچی در پایان گفت: با بررسی آثار سینمایی جهان به راحتی می‌توان آثار برجسته دینی را دید بدون این كه حتی در تبلیغ آن اشاره‌ای به این موضوع شده باشد. یعنی نمی‌توان تصمیم گرفت كه امروز یك فیلم دینی خواهم ساخت. اما قطعاً اراده به ساختن یك فیلم خوب در صورتی كه خالق اثر نگاه دینی داشته باشد منجر به ساخته‌شدن فیلمی خوب با محتوای دینی می‌شود.


گروه سینما و تلویزیون تبیان