تبیان، دستیار زندگی
خبرگزاری ژاپن خبر داد هر 3 روز یک بار در آمازون موجود زنده جدیدی کشف می شود که تا کنون ناشناخته بوده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هر 3 روز؛ کشف یک موجود جدید

خبرگزاری ژاپن خبر داد هر 3 روز یک بار در آمازون موجود زنده جدیدی کشف می شود که تا کنون ناشناخته بوده است.

قورباغه

آناکوندایی به درازی یک لیموزین 7 متری، گربه ماهی که میمون می خورد، روتیل با نیشهای آبی و دیگر جانوران و گیاهان از جمله 1220 موجودی هستند که از سال 1999 تا سال 2009 در این زیستگاه کشف شده اند.

این موضوع به جنجالی ترین موضوع بحث در نشست جهانی حمایت از محیط زیست تبدیل شد و خود دلیلی بر حیاتی بودن نگهداری از آمازون است.

این در حالی است که تا کنون بیش از 17 درصد از پوشش گیاهی این منطقه به دلایل مختلف از جمله کشاورزی و صنعت از بین رفته است.

از جمله حیوانات کشف شده می توان به نمونه های زیر اشاره کرد:

بزرگترین آناکوندای جهان: سال 1936 سالی بود که در آن بزرگترین آناکوندای جهان کشف شد و از آن سال تا سالهای اخیر که این آناکوندا کشف شده ماری به بلندی آن دیده نشده بود.

آناکوندا

قورباغه ای با رنگ متفاوت: این قورباغه که جثه ای کشیده دارد رنگ ماتی داشته که این رنگها حاوی 24 نوع سم بوده و بسیار خطرناکند.

گربه ماهی به اسم گلیاس(goliath) که بسیار بزرگ بوده(به طول 1.5 متر) و از ماهیان کوچک تر تغذیه می کند و در بررسی های جدید از داخل شکم این جانور استخوان های میمون بیرون آورده شد.

تا به حال 500 نوع عنکبوت و رتیل در این منطقه کشف شده اما یکی از آنها از همه زهردار تر بوده و دارای دندانهای آبی است که خاصیت فلوروسنت نیز دارند.

روتیل

شایان ذکر است این جنگلهای بارانی غنی حاوی 40000 گونه گیاهی هستند و از این رو دولت های جهان برای حفظ آمازون برنامه های گسترده ای را آغاز کرده اند.

تهیه کننده: محسن مرادی