تبیان، دستیار زندگی
اگرچه جامعه‌ی ایران بر خلاف بسیاری از جوامع غربی، از لحاظ گسترش این فرقه‌ها دچار بحران نیست، اما علائم مشخص و معناداری از رشد روز افزون این فرقه‌ها در كشورمان دیده می‌شود
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

همه چیز درباره‌ی شیطان‌پرستی

جهل تاریک

كتاب «جهان تاریك؛ شناخت و نقد فرقه شیطان‌پرستی» نوشته حمید كریمی در دو بخش و چند گفتار به نقد و بررسی آیین شیطان‌پرستی پرداخته است.

به گزارش ایبنا، رشد سریع جنبش‌های نو پدید دینی در دنیا و نیز در ایران، امری است كه متاسفانه مورد بی‌توجهی برخی مسوولان و جامعه فرهنگی ما قرار گرفته است.

ادیان یا آیین‌ها یا نحله‌های جدید فكری، انواع مختلف دارند. تنوع این ادیان به لحاظ سن اعضا، محل زندگی آنان (شهر و روستا)، نحوه زندگی افراد، اعمال و شعائر (از سرود و نماز گرفته تا مدیتیشن، رقص، قربانی و...) آن قدر زیاد است كه در ابتدا، هرگونه وجود رسمی و سنتی وجه اشتراك بین آنها را نفی می‌كند.

در عین حال، برخی صفات مشترك، كم و بیش در آیین‌های جدید مشاهده می‌شود كه عبارتند از:

1ـ معمولا اعضای این فرقه‌ها، دلبسته‌تر و پای‌بندتر و متعصب‌تر از كسانی‌اند كه به ادیان رسمی معتقدند.

2ـ عضویت در این گروه‌ها در جامعه، غیر مانوس و غیر طبیعی است. برخی فرقه‌ها در غرب و عموم آنها در كشوری با دین رسمی و قوی مانند اسلام در ایران، تشكیلاتی كم و بیش مخفی و زیرزمینی تشكیل می‌دهند و اعضا را از بازگویی آنچه در محافل خصوصی می‌گذرد بر حذر می‌دارند.

اگرچه جامعه‌ی ایران بر خلاف بسیاری از جوامع غربی، از لحاظ گسترش این فرقه‌ها دچار بحران نیست، اما علائم مشخص و معناداری از رشد روز افزون این فرقه‌ها در كشورمان دیده می‌شود

3ـ‌ وجود رهبر مورد پذیرش و غیر معتقد به دین سنتی كه تمام جوانب زندگی مریدان اعم از غذا، مسكن، همسر، لباس و حتی حق حیات را تعیین می‌كند.

4ـ ادعای دسترسی به حقیقت، بهتر و بیشتر از ادیان گذشته.

5ـ تفاوت‌ روشن بین «آنان» كه به طور متجانس، خوب و الهی‌اند و «ما» كه به طور هماهنگ، بد و شیطانی هستیم.

6ـ مدعی‌اند كه راهی سریع، مرحله‌بندی شده و قابل اجرا برای رسیدن به حقیقت دارند.

برخی از جوانان و افراد دیگر به علل مختلف مانند مشكلات خانوادگی، كمبود محبت، عدم اطلاع كافی از آموزه‌های اصیل دین اسلام، نارسایی‌ها و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی، به این آیین‌ها گرایش پیدا می‌كنند.

این توجه و تبعیت از آیین‌های جدید، خطرات و پی‌آمدهای فراوانی به دنبال دارد كه نویسنده این اثر، به چند مورد آن، چنین اشاره می‌كند و می‌نویسد:

«1ـ تعدد و تكثر ادیان جدید و افزایش پیروان آنها، موجب كاهش اعضا و تضعیف جبهه دین حق می‌شود.

2ـ از جمله تاثیرات فرقه‌های جدید بر جامعه غربی عبارت است از: ضرر رساندن به امنیت جامعه، اقتصاد، فرهنگ و اخلاق (با توسعه فحشا و اعتیاد به مواد مخدر) و نیز اعتقادات و دین مردم.

كاهش امنیت و استحكام خانواده از طریق جدا كردن جوانان از پدر و مادر و رویارویی با یكدیگر و نیز عدم میل به تشكیل خانواده و ازدواج از سوی دسته‌ای از این پیروان، از پی‌آمدهای تبعیت از این گروه‌هاست

3ـ افزایش خودكشی، خشونت و تقابل گروه‌ها و فرقه‌های موجود در جامعه مانند جریان حمله به مترو توسط اعضای یك فرقه جدید بودایی در ژاپن به نام «اوم شینر» كه موجب قتل 12 نفر شد و یا خودكشی گروهی 51 تن از اعضای معبد خورشید كه در سال 1994 میلادی انجام گرفت.

4ـ كاهش امنیت و استحكام خانواده از طریق جدا كردن جوانان از پدر و مادر و رویارویی با یكدیگر و نیز عدم میل به تشكیل خانواده و ازدواج از سوی دسته‌ای از این پیروان.

5ـ ضررهای جسمی و روحی به افراد از راه ترویج زهد افراطی، شست‌وشوی مغزی، ناهنجاری‌های روانی و خودكشی، رژیم‌های غذایی خاص و من درآوردی، استفاده از الكل و قرص‌های اكستازی و مانند این‌ها. »

بنابر اعتقاد نویسنده كتاب، اگرچه جامعه مسلمان ایران بر خلاف بسیاری از جوامع غربی و مدرن و پست مدرن، از لحاظ گسترش این فرقه‌ها دچار بحران نیست، اما علائم مشخص و معناداری كه از رشد روز افزون این فرقه‌ها در كشورمان دیده می‌شود، ایجاب می‌كند تا محققان، گویندگان، رسانه‌ها، نظام تعلیم و تربیت و دیگران هریك از طریقی به مقابله با این جریانات برخیزند.

ترجمه آثار، تالیف كتاب، تهیه آماری‌های مستند و دقیق از این گروه‌ها و حامیان و فعالیت‌های آنها، تهیه گزارش و فیلم و بالا بردن سطح آگاهی‌های مردم و به ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان، از اهم نیازهای جامعه كنونی ماست. برای مسلح شدن و مقابله با این امواج، نخستین گام، شناخت دقیق آنها از راه تهیه گزارش از كمیت و كیفیت رشد آنها، شناخت نحوه عضوگیری، تبلیغات، شعارها و آموزه‌های آنان در ظاهر و خفاست.

یكی از فرقه‌های موجود در جهان كنونی، فرقه شیطان‌پرستی است. شیطان‌پرستی انواع متعددی دارد كه در این کتاب به این دو گروه اشاره شده است

گام دوم تحلیل یافته‌ها و شمارش نقاط ضعف و قوت آنها و یافتن معادل و برابر آموزه‌های مثبت آنان در میان مفاهیم غنی دین اسلام است و گام سوم بسط و ارائه نقاط مثبت و نشان‌دادن ضعف و زشتی نقاط منفی به حساب می آید. مشكلات، خلاءها و نقص‌های نسل جدید را باید با استفاده از شیوه‌ها و ابزارهای روز برطرف كرد تا با یك برنامه‌ریزی اساسی و منسجم، زمینه‌های هدایت و دوری از گمراهی جوانان را فراهم كرد.

یكی از فرقه‌های موجود در جهان كنونی، فرقه شیطان‌پرستی است. شیطان‌پرستی انواع متعددی دارد كه در این کتاب به این دو گروه اشاره شده است:

الف) شیطان‌پرستی قدیمی یا یزیدیان.

ب) شیطان‌پرستی جدید یا كلیسای شیطان.

این دو گروه اگرچه تفاوت‌های بسیاری با یكدیگر دارند، اما از جهاتی هم به یكدیگر شبیه‌اند؛ از جمله این كه به شیطان احترام می‌گذارند.

كتاب حاضر در دو بخش و چند گفتار، به نقد و بررسی فرقه ضاله شیطان‌پرستی اقدام كرده است.

در بخش نخست با عنوان «گروه یزیدیان یا شیطان‌پرستان قدیمی» عقاید، تكالیف و آداب و رسوم و كتب مقدس آنها ذكر و بررسی شده‌اند و در بخش دوم «شیطان‌پرستی جدید» و گروه كلیسای شیطان كه در قرن بیستم ظهور كرده، در ضمن چند گفتار طرح و بررسی شده است.

همچنین در گفتار نخست به پیدایش این گروه و زندگی موسس آن «آنتوان لاوی» اشاره می‌شود. گفتار دوم نیز به برخی از اعمال و مراسم گروه شیطان‌پرستی می‌پردازد. در گفتار سوم درباره عقاید اصلی، قوانین و حقوق بشر از گناه شیطان‌پرستان سخن به میان آمده است و آرای آنها مورد نقادی قرار گرفته است.

در گفتار چهارم علائم مورد استفاده از سوی آنها آمده و در گفتار پنجم از انواع موسیقی‌هایی كه در خدمت گروه‌های شیطان‌پرست قرار می‌گیرد، یاد شده است. گفتار پنجم به بررسی انواع موسیقی شیطانی می‌پردازد. در گفتار ششم به برخی از اشعاری كه در گروه‌های موسیقی مذكور خوانده می‌شود، اشاره شده است و گفتار هفتم نگاهی كوتاه به فیلم‌های شیطانی می‌اندازد.

چاپ چهارم كتاب «جهان تاریك؛ شناخت و نقد فرقه شیطان‌پرستی» در شمارگان 2000 نسخه، 200 صفحه و بهای 29.000 ریال راهی بازار نشر شد.


گروه کتاب تبیان - محمد بیگدلی