تبیان، دستیار زندگی
اگر پی در پی دچار ترک ‌خوردگی، پوسته پوسته شدن و خشکی لب می‌شوید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

داشتن لب هایی سالم با 10 توصیه

داشتن لب هایی سالم

اگر پی در پی دچار ترک ‌خوردگی، پوسته پوسته شدن و خشکی لب می‌شوید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید، اما روش‌هایی هم هست که می‌توانید خودتان به بهبود و پیشگیری از این مشکل کمک کنید:

1 - از بیرون رفتن در هوای خشک و گرم و آفتابی تا حد امکان خودداری کنید، یا این که با خودتان به اندازه کافی آب خوردن همراه داشته باشید و حداقل 5/1 لیتر در روز آب بخورید.

2 - در زمستان  بهتر است علاوه بر استفاده از شال و پوشاندن صورت با آن، با وازلین یا پماد‌های ویتامین آ لب خود را چرب کنید. همچنین می توانید از برق لب، روغن یا رژهای مخصوص مرطوب کننده لب که ضد ‌آفتاب هم هستند، استفاده کنید.

برق لب‌هایی که خاصیت نرم‌کنندگی بیشتری دارند و در ترکیب آنها از فلزاتی چون مس استفاده نشده است، مفید هستند. معمولا مرهم‌هایی که مخصوص لب هستند از اجزایی مانند آلوئه ورا ، عسل، بابونه، روغن بادام، روغن گل سرخ، لانولین، وازلین، موم، روغن زیتون، کره کاکائو، موم زنبور عسل، لیمو و ویتامین ای و ث ساخته شده‌اند.

3 - از ژل یا رژهایی برای لب استفاده کنید که مواد آنها طبیعی ‌تر هستند و مواد حساسیت‌زا و معطر کمتری در ترکیب آنها به‌ کار رفته‌ است.

4 -  به اندازه کافی میوه و سبزیجات تازه بخورید. کمبود ویتامین ‌ها به ‌خصوص ریبوفلاوین، می‌تواند باعث ترک ‌خوردگی گوشه های لب‌ شود.

5 - عادت لیس زدن ، گاز گرفتن و کندن پوست لب‌هایتان را کنار بگذارید.

6 - هنگام خرید محصولات آرایشی مانند صابون، رژ و کرم‌ از استاندارد بودن آن مطمئن شوید و سعی کنید از محصولاتی استفاده کنید که کمتر حساسیت‌زا بوده و به اصطلاح "هایپو آلرژن" هستند.

7 - خانه خود را به ‌خصوص در زمستان که بخاری‌ روشن است، مرطوب نگه دارید. برای این ‌کار می‌توانید یک کتری آب روی بخاری بگذارید یا از دستگاه بخور استفاده کنید.

8 - سیگار مضرات فراوانی برای شما دارد که خشکی و ترک ‌خوردن لب یکی از کمترین آنهاست، پس به بهانه جلوگیری از ترک‌ خوردن لب هم که شده، سیگار را کنار بگذارید.

9 – هیچ گاه پوست لبی را که خونریزی و عفونت دارد، نکنید.

10 - اگر خشکی لب هایتان با چرب کردن رفع نشد، با توجه به علت ایجاد خشکی و طبق توصیه پزشک می‌توانید از داروهای کورتون، آنتی بیوتیک‌ها و ضد قارچ‌ها استفاده کنید.

دکتر مهشید چایچی – همشهری

اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا را کلیک کنید.

* مطالب مرتبط :

10 علت خشکی لب ها

علل خشکی لب‌ها

خشکی لب‌ها

سلامت و بهداشت لب ها

5 نسخه برای 5 بیماری لب

استقبال از سرطان با رژ لب ها

سرب بر لب

پوسته‌ ریزی‌ لب‌ ها با مواد آرایشی

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.