تبیان، دستیار زندگی
شما هر چقدر ویتامین ها را به موهای خود بمالید، اثری در تقویت و افزایش رشد آن نخواهند داشت...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شامپوی ویتامینه خوب است؟

ویتامینه کردن مو

دکتر مریم یوسفی، متخصص پوست و مو به سئوالات زیر پاسخ می دهند.

ویتامینه کردن مو مفید است؟

شما هر چقدر ویتامین ها را به موهای خود بمالید، اثری در تقویت و افزایش رشد آن نخواهند داشت. ساقه مو، یک عضو نسبتا مرده است و ریشه مو یا فولیکول مو که در عمق پوست قرار گرفته است باید تقویت شود و مصرف موضعی ویتامین‌ها آن‌قدر نفوذ نخواهد داشت که موجب اتفاق مهمی شود. تنها سود استفاده موضعی از ویتامین‌ها (به خصوص ویتامین‌های گروه B) ، نرمی مو و لطافت بخشیدن به آن است.

بنابراین چیزی به نام ویتامینه کردن موها مبنای علمی ندارد و افزودن ویتامین‌های مختلف به شامپوها اثری جز جلب مشتری و کمی خاصیت نرم‌کنندگی ندارد.

شامپوهای ویتامینه چه‌طور؟

اگر روی جلد بعضی شامپوها را بخوانید، حتما اسامی ویتامین‌های مختلف مثل ویتامین E و B2 را خواهید دید. ویتامین‌های مفید برای مو از جمله ویتامین‌های گروه B باید از طریق رگ‌های تغذیه‌ کننده فولیکول‌ مو به آن برسند. بنابراین بهتر است به جای اینکه پول خرج کنید تا این ویتامین‌ها را روی سرتان بمالید، آنها را به صورت خوراکی مصرف کنید.

توصیه من مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین‌های تازه شامل میوه ها و سبزی‌های تازه، جوانه‌های مختلف شامل گندم و ماش و بالاخره سبوس‌ برنج است که سرشار از ویتامین‌های گروه B هستند.

مزوتراپی هم می‌تواند مو را تقویت کند؟

در این روش که اخیرا رایج شده است ، توسط سوزن‌های ظریف، مواد مفید برای مو (‌ویتامین ها و املاح کمیاب) در کف سر تزریق می‌شوند تا به نوعی در کنار فولیکول مو قرار بگیرند و موجب تقویت آن شوند. هر چند مدارک علمی قوی در مورد تاثیر این روش وجود ندارد، اما در عمل می‌بینیم اکثر بیمارانی که از این روش استفاده می‌کنند از آن رضایت دارند، اما این روش هم محدودیت‌های خاص خودش را دارد: دردناک بودن نسبی این تزریقات و نیاز به تکرار آنها. ضمن اینکه هر دو هفته یا هر ماه یک‌ بار هزینه قابل توجهی را به بیمار تحمیل می‌کند و احتمال بروز عوارض هم در آن وجود دارد.

مثلا چه عوارضی؟

عفونت‌های غیر معمول شایع‌تر است. البته بیمار باید خودش بیماری پوستی مهمی مثل پسوریازیس یا لیکن ‌پلان نداشته باشد تا بتواند از این روش استفاده کند، در غیر این صورت، تزریقات متعدد سوزن می‌تواند شدت بیماری پوستی را در کف سر افزایش دهد.

نرم‌کننده بیشتر به درد مو می‌خورد یا شامپوی ویتامینه؟

نظر اغلب متخصصان پوست، در مورد نرم‌کننده‌ها مثبت است. شما می‌توانید برای بهبود خشکی و شکنندگی موهای‌تان از نرم‌کننده استفاده کنید. این مواد باعث صاف شدن فلس‌های مو و در نتیجه درخشش مو و سهولت شانه زدن می‌شوند. هر چه قدر جنس مو خشک‌تر باشد، نیاز بیشتری به نرم‌کننده یا حالت‌دهنده خواهد داشت.

شما چه نرم‌کننده‌ای را توصیه می‌کنید؟

کلا دو نوع نرم‌کننده وجود دارد:

دسته اول آنهایی هستند که بعد از شامپو زدن استفاده می‌شوند و نیاز به آب‌کشی دارند. بنابراین مقدار کمی از نرم‌کننده‌ روی موها باقی خواهد ماند.

دسته دوم، نیاز به آب‌کشی ندارند و مقدار زیادی از نرم‌کننده تا شامپو زدن بعدی روی موها باقی خواهد ماند.

اگر از گروه اول استفاده می‌کنید، در آب‌کشی موهای‌تان افراط نکنید، زیرا باید مقداری از نرم‌کننده روی موها باقی بماند.

تهیه مصاحبه : اکرم خداجوند

اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن بهداشت و سلامت سایت، اینجا را کلیک کنید.

* مطالب مرتبط :

اثر این همه شامپو واقعی است؟

تاثیر میوه‌ها بر سلامت موها

مواد لازم برای سلامت موها

غذاهای مناسب برای رشد مو

چگونه موهایی سالم و جذاب داشته باشیم

سئوالاتی درباره شامپوها (1) و (2)

10 نکته درباره خرید شامپو

شامپو زدن صحیح موها

6 باور غلط درباره شامپوها

چه شامپویی بخریم؟

چقدر و چگونه موها را باید شست؟

چه شوینده‌ای، برای چه مویی؟

16 نکته کلی درباره مو

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.