تبیان، دستیار زندگی
انبیای الهی، رهبران صالح قوم خود بوده‌اند. در دین اسلام این نیاز اساسی بشر، به صورت یک اصل در آمده و پیروان اهل‌بیت بر آن تاکید ورزیدنده‌اند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

امامت و رهبری در نگاه عقل و دین

امامت و رهبری

كتاب «امامت و رهبری در نگاه عقل و دین» اثری از محمدباقر شریعتی ‌سبزواری، موضوع لزوم داشتن امام و رهبر و ویژگی‌های آن را به تفصیل كاویده و مباحث این حوزه را پس از بررسی‌های همه جانبه پاسخ گفته است.

به گزارش ایبنا، در طول تاریخ هرجا جامعه‌ای تشکیل شده، بدون امام و رهبر نبوده است. انبیای الهی، رهبران صالح قوم خود بوده‌اند. در دین اسلام این نیاز اساسی بشر، به صورت یک اصل در آمده و پیروان اهل‌بیت(علیهم السلام) بر آن تاکید ورزیدنده‌اند.

درباره این موضوع بحث‌های فراوانی به‌ویژه میان اهل سنت و شیعه، صورت گرفته و آثار ارزشمندی نگاشته شده است، اما همچنان جای تبیین مباحث زیادی وجود دارد. اثر حاضر، موضوع امامت و رهبری را از نگاه عقل و دین در بخش‌های کلیات، امامت خاصه، امامت و ویژگی‌های آن در اسلام، غلوّ و غالی، می‌كاود.

موسسه بوستان كتاب نخستین چاپ «امامت و رهبری در نگاه عقل و دین» را با بهای 53000 ریال منتشر كرده است.

"تفسیر سوره‌ی مؤمن"

همچنین این موسسه كتاب «المومن فی تفسیر سوره المؤمن» نوشته آیت‌الله مرتضی حسینی نجومی را به کوشش ناصرالدین انصاری قمی به چاپ رسانده است.

در بخشی از معرفی این كتاب آمده است: «سوره مؤمن، چهلمین سوره قرآن و در ادامه مطالب سوره زمر، و نخستین سوره از حوامیم سبع و مشتمل بر موضوعات گوناگون اعتقادی مانند عرش، کرسی، میزان و معاد و مطالب تاریخی نظیر داستان موسی و مؤمن آل فرعون است(تنها در این سوره از مؤمن آل‌فرعون سخن به میان آمده و شاید به همین مناسبت نام این سوره «مؤمن» است).»

این سوره به تهدید کافران و جباران و دعوت به توحید و آیات الهی و بطلان شرک و کفر و دعوت مومنان به صبر و پایداری در راه خداپرستی توجه دارد.

نخستین چاپ كتاب «المومن فی تفسیر سوره المومن» در 256 صفحه وزیری و بهای 58000 ریال به تازگی منتشر و روانه بازار نشر شده است.

نازی

"اسطوره‌ی مقاومت"

كتاب مستند داستانی "نازی، اسطوره مقاومت" به چاپ سوم رسید. معصومه رنجبر این كتاب را براساس خاطرات همسر یكی از رزمندگان ارتش در سال‌های جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نوشته است.

چگونگی آشنایی "نازی" با همسر ارتشی‌اش "روزبه" و وصف دلتنگی‌ها و زندگی او در دوران جنگ و دوری از همسر، محتوای كتاب "نازی، اسطوره مقاومت" را دربر گرفته‌اند.

شخصیت‌های اصلی كتاب "نازی، اسطوره مقاومت" واقعی‌اند و تنها اسامی آن‌ها تغییر كرده است.

روایت ملموس از احساسات شخصیت‌های اصلی كتاب، انعكاس تفكرات نویسنده پس از دیدارهای پیاپی با نازی برای ثبت خاطرات و همچنین زبان ساده و روان، از ویژگی‌های این كتابند.

كتاب مستند داستانی "نازی، اسطوره مقاومت" در 96 صفحه، با شمارگان 2 هزار نسخه و بهای 24.000 ریال، به چاپ سوم رسیده است.


گروه کتاب تبیان - محمد بیگدلی