تبیان، دستیار زندگی
در دنیای گرافیك كامپیوتری ، سیستمهای متنوعی برای ساختن رنگ در اختیار داریم سیستمهایی نظیرRGB، CMYK ، HSB ، GRAYSCALE و ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

مدهای رنگی فتوشاپ

در دنیای گرافیك كامپیوتری ،سیستمهای متنوعی برای ساختن رنگ در اختیار داریم سیستم هایی نظیر RGB، CMYK ، HSB ، GRAYSCALE و ...

1. Bitmap : یك تصویر طرح بیتی (Bitmap) فقط شامل پیكسلهای سیاه و سفید است. تصویری كه دارای چنین حالت رنگی است از درجه وضوح كمتری برخوردار است و در این حالت نمی توان از رنگهای دیگر و نیز لایه ها و فیلترها استفاده كرد.

نكته: برای تبدیل مد رنگی Bitmap به یك فایل رنگی ابتدا باید تصویر را به حالت رنگ Grayscale تبدیل كنید.

rgb, cmyk , photoshop فوتوشاپ

2. RGB: در این نوع مد رنگی سه رنگ قرمز Red ، سبز Green و آبی Blue وجود دارد در صورتیكه از هر رنگ مقادیری را داشته باشیم می توانیم رنگهای بسیار زیادی به وجود آوریم از این نوع مد رنگی بیشتر برای كارهای تلویزیونی ورنگهای استاندارد مانیتور استفاده می شود به دلیل دارا بودن رنگهای بسیار درخشنده این سیستم رنگ به سیستم 24 بیتی (24 bit) كه دارای 16 میلیون رنگ می باشد معروف است.

3. CMYK : این نوع مد رنگی همان سیستم اصلی چاپ چهار رنگ می باشد یعنی شامل رنگهای آبی فیروزه ای Cyan ، سرخابی Magenta ، زرد Yellow ، سیاه Black می شود. از مد رنگی CMYK برای چاپ بر روی كاغذ استفاده می شود كه به سیستم 32 بیتی (32 bit) معروف است.

4. Index Color : این حالت رنگ برای تصاویری كه در برنامه های چند رسانه ای مورد استفاده واقع می شوند، بسیار مفید است یك تصویر با مد رنگی Index Color نمی تواند دارای چند لایه باشد، حتی نمی توان در این گونه تصاویر از فیلترها نیز استفاده كرد.

5. HSB : این نوع مد رنگی بر اساس (ارزش و مقدار رنگ (H=Hue (S=Saturation اشباع رنگ ) و ( روشنایی B=Brightness) سنجیده می شود.

6. Lab : این مد رنگی حالت مناسب برنامه Photoshop است .در مواردی كه لازم است ویرایش روشنایی و مقادیر رنگ, مستقل از هم صورت گیرند تصویر را می توان در این مد رنگی قرار داد همچنین برای ثابت نگه داشتن رنگ در زمانی كه تصاویر بین سیستمهای مختلف جابجا شده و یا بر روی چاپگرهایی از نوع PostScript Level2 چاپ می شوند مورد استفاده قرار می گیرند. رنگهای این مد رنگی بر روی مانیتورها و چاپگرهایی كه به صورت متفاوت كالیبره شده اند، تفاوتی نمی كند.

7. GRAYSCALE : این مد رنگی در حقیقت سیستم تصاویر در تلویزیونهای سیاه و سفید می باشد كه تركیبی از 256 سایه های مختلف رنگ خاكستری است.از این مد رنگی برای تبدیل تصاویر یا عكسهای رنگی به یك عكس سیاه و سفید با كیفیت بالا استفاده می شود.

8. Duotone : یك تصویر با این مد رنگی یك تصویر خاكستری است كه می بایست در یك تا چهار جوهر رنگی چاپ شود. با استفاده از این مد رنگی می توان به شدت رنگهای بیشتری دسترسی پیدا كرد این حالت معمولا برای افزایش محدوده خاكستری رنگ تصویر مورد استفاده قرار می گیرد.

یك تصویر با مد رنگی Index Color نمی تواند دارای چند لایه باشد، حتی

نمی توان در این گونه تصاویر از فیلترها نیز استفاده كرد

كیفیت های مختلف تصاویر

rgb, cmyk , photoshop فوتوشاپ

سیستم طراحی با نرم افزار فتوشاپ از نوع نقش بیتی است یعنی تصویر هایی كه مورد ویرایش قرار می گیرند از تعداد زیادی نقطه در طول و عرض تشكیل شده اند . هر نقطه از تصویر می تواند دارای رنگی متفاوت نسبت به نقطة دیگر باشد به این نقاط ریز Pixel گفته می شود تفاوت رنگ پیكسلها باعث تشكیل تصویر و مشخص شدن جزئیات تصویر می شود .

برای ایجاد یك تصویر بر اساس سایزی كه نیاز داریم تعداد پیكسلها را تعیین می كنیم . در یك سایز ثابت هر چه تعداد نقاط بیشتر باشد آن نقاط كوچكتر خواهند شد و هر چه تعداد نقاط بیشتر باشد كیفیت و هموار بودن تصویر بیشتر است

اینك می خواهیم بدانیم چه تعداد پیكسل برای چه ابعادی براساس واحدهای استاندارد اندازه گیری مناسب می باشند؟

طبق تجربه در فایلهای رنگی ، اگر فایلها برای هر سانتیمتر فاصله ( در طول و عرض ) دارای تعداد 118 پیكسل باشند كیفیت مطلوب است این عدد می تواند بین 100-120 تغییر كند

در كارهای سیاه و سفید ، باید تعداد پیكسها بیشتر باشد تا كیفیت بهتری بدست آید مقدار این عدد می تواند بین 150-200 تغییر كند

دلیل این كه در كارهای رنگی تعداد نقاط كمتری مورد نیاز است این است كه سایه ای از رنگها همیشه در لابه لای شكستگی ها وجود دارد و در نتیجه شكل هموار تر به نظر می رسد به این خاصیت Anti Aliased یا ضد پلگی گفته می شود

در مبحث گرافیك به كیفیت های مختلف تصاویر Resolution گفته می شود و به تعداد نقطه در واحد اینچ (DPI) یا (Dot per inch) كه واحد اندازه گیری كیفیت نیز می باشد گفته می شود.

بهتر است بدانید 118 پیكسل در سانتیمتر برابر است با 300 پیكسل در اینچ

پس شما می توانید برای كیفیت بهتر تصاویر در هنگام چاپ در ابعاد متوسط و بزرگتر از عددی بین 300-1440 dpi استفاده كنید .

برای چاپ كردن یك فایل آماده شده در برنامه Photoshop بهترین كیفیت بین 300-600 dpi مد رنگی تصویر CMYK و فرمت فایل *.tif می تواند باشد.

نوشته ی: فائزه سیدخاموشی

برگرفته از دوره عکاسی خانه عکاسان ایران