تبیان، دستیار زندگی
این كُتب( رسائل و مكاسب و كفایه) نیاز به اصلاح دارند و حالا كه اصلاح انجام نشده، باید این كتاب‌ها خوب خوانده شوند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ناگفته هایی از گعده‌های طلبگی رهبر انقلاب
رهبری ,علما ,حوزه ,مراجع

در این نشست ها نقل محافل چه بود و چه حرف هایی رد و بدل شد؟

برنامه‌های سفر رهبر انقلاب به شهر مقدس قم، محدود به دیدارها و سخنرانی‌های عمومی نبوده و ایشان دیدارها و جلسات غیر رسمی و غیر عمومی هم داشته و دارند که دیدار با علما و مراجع و فضلا از جمله این‌ها است.

آیت‌الله كعبی که در این چند روز تقریباً پای ثابت گعده‌های طلبگی رهبر انقلاب در قم بوده نکات جالبی را درباره حاشیه ها و اتفاقات رخ داده در این نشست ها در اختیار khamenei.ir قرار داده که به شرح زیر است:

این‌گونه جلسه‌های حوزوی نشاط‌آور است

رهبر انقلاب از آغاز ورودشان به شهر مقدس قم، پس از نماز ظهر و عصر و نیز پس نماز مغرب و عشاء با علما و فضلا و مراجع عظام دیدارهایی غیر رسمی و صمیمانه‌ داشتند. شب‌ها این جلسه‌ی طولانی، حدود سه ساعت به طول می‌انجامد. از زبان آقا شنیدم كه جلسه با علما و روحانیان و این‌گونه جلسه‌های حوزوی نشاط‌آور است و حقیقتاً ایشان با نشاط و سرزندگی و شادابی در جلسه حضور دارند.

این كُتب( رسائل و مكاسب و كفایه) نیاز به اصلاح دارند و حالا كه اصلاح انجام نشده، باید این كتاب‌ها خوب خوانده شوند

میهمانان رهبر انقلاب

آیات عظام و مراجع تقلید نوری همدانی، مكارم شیرازی، جوادی آملی، سبحانی، شبیری زنجانی و شاهرودی از جمله مراجع بزرگواری بودند كه به دیدار رهبر انقلاب آمدند. علمای دیگری مانند آیت‌الله میلانی (نوه‌ی مرحوم آیت‌الله‌العظمی میلانی) كه در مسائل كلام و اعتقادات تخصص دارند و همچنین نوه‌ی آیت‌الله بروجردی هم آمدند. آقازاده‌ی مرحوم آیت‌الله‌العظمی شاهرودی بزرگ، آقازاده‌های آیت‌الله‌العظمی گلپایگانی، فضلای حوزه‌ی نجف و بسیاری از دیگر علما و فضلا در این چند روز مهمان رهبر انقلاب بودند.

نُقل مجلس

گفت‌وگوهای این جلسات از جنس فقهی و اصولی، رجالی، اعتقادی، تاریخی، مسائل انقلاب و نظام، خاطره‌گویی و ... است. اوضاع و احوال علما و روحانیت را می‌پرسند، از بزرگان روحانیت یاد می‌كنند. در این جلساتی كه من حاضر بودم، پیوند صمیمی مرجعیت معظم، فضلا و اساتید بزرگ با تنوع سلیقه‌ها و مشرب‌های گوناگون را مشاهده كردم. خلاصه این جلسه‌ها یك گعده‌ی طلبگی است.

آیت‌الله العظمی صافی به رهبری چه گفت؟

آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی كه با رهبر انقلاب دیدار كردند، دعا كردند كه این سفر موجب خیر و بركت برای حوزه شود. ایشان همچنین از سخنرانی رهبر انقلاب در جمع حوزویان تجلیل كردند، به‌خصوص این‌كه رهبر انقلاب از عظمت و مجد حوزه و روحانیت یاد كردند و توطئه‌‌های استكبار را بیان نمودند. ایشان به سبب استقبال باشكوه مردم قم از رهبر انقلاب خدا را شكر كردند و آن را نشانه‌ی عشق مردم به اهل بیت علهم‌السلام و روحانیت و ولایت دانستند. ایشان خطاب به رهبر انقلاب گفتند كه من همیشه شما را دعا می‌كنم و دعاگوی شما هستم.

آیت‌الله‌العظمی صافی گلپایگانی اقتدار نظام و سیاست استكبارستیزی نظام را ستودند. در مسائل داخلی هم بر تحكیم هویت اسلامی تأیید كردند. آقا هم گفتند كه این عزت بین‌المللی از آثار تمسك به ارزش‌های اسلامی در داخل هست كه آیت‌الله‌العظمی گلپایگانی نیز تأكید كردند كه بله این‌ها به هم مربوط است.

از زبان آقا شنیدم كه جلسه با علما و روحانیان و این‌گونه جلسه‌های حوزوی نشاط‌آور است و حقیقتاً ایشان با نشاط و سرزندگی و شادابی در جلسه حضور دارند.

من پشت سر شیعیان نماز می‌خوانم

مسائل مربوط به جهان اسلام هم مطرح می‌شود. آقای سید كمال حیدری كه در شبكه‌ی الكوثر، بحث‌های مهم امامت را در برابر وهابیت انجام می‌دهد و آنان را به ستوه آورده است، در مورد وحدت اسلامی صحبت كرد و گفت كه احمد‌الطیب -رئیس جامعة الأزهر- اظهار كرده كه من پشت سر شیعیان نماز می‌خوانم و مذهب شیعه را یك مذهب رسمی در اسلام می‌دانم. او گفت قرار است علما و حوزه‌ی قم از ایشان برای حضور در ایران دعوت كند.

خاطره‌ی آقا از آزمون درسی آیةالله العظمی بروجردی

البته پیرامون نظام حوزه هم بحث‌هایی می‌شد. مثلاً در یكی از گفت‌وگوها آیت‌الله آقای سیدعلی محقق داماد ‌(فرزند آیت‌اهلب‌العظمی محقق داماد بزرگ و از علما و فضلای برجسته‌ی حوزه‌ی علمیه) نسبت به لزوم این‌كه طلاب قبل از تخصص، یك دوره فقه و اصول بخوانند، صحبت كرد. ایشان ایده‌ی خاصی هم در این زمینه داشت كه بیان فرمود.

آقا ضمن تأكید بر این‌كه روش سنتی حوزه روش خوبی است، تأكید كردند كه: طلاب باید دوره‌ی سطح را، یعنی رسائل و مكاسب و كفایه را خوب بخوانند و بعد وارد درس خارج شوند. تعمیق درس سطح مهم است و اشتغالات نباید طلاب را از خواندن باز بدارد.

این كُتب نیاز به اصلاح دارند و حالا كه اصلاح انجام نشده، باید این كتاب‌ها خوب خوانده شوند

سپس رهبر انقلاب اشاره كردند كه این كُتب نیاز به اصلاح دارند و حالا كه اصلاح انجام نشده، باید این كتاب‌ها خوب خوانده شوند و یك خاطره نیز بیان كردند: «در آن سال‌ها كه تازه از مشهد به قم آمده بودم و می‌خواستم در درس خارج شركت كنم، در درس مكاسب، دو نفر از ما امتحان گرفتند كه این‌ها ممتحِن درس آقای بروجردی بودند. ]البته آقا اسم هم آوردند. اتفاقاً یكی از آن دو نفر از بزرگوارانی بود كه به دیدار رهبر انقلاب نیز آمد.[ گفتند مكاسب را بخوان و ما هم شروع كردیم به خواندن. البته به ما برخورد كه این‌ها چرا عبارات از ما می‌خواهند، مگر امتحان ادبیات است؟ بعد كه ما خواندیم، گفتند خب این طلبه‌ی مشهد است و مشهدی‌ها ادبیات‌شان خوب است. بعد از من از سؤالاتی كردند و پس از پاسخ، من را قبول كردند. من همان روز رفتم درس آقای بروجردی.»

آقا در این جلسات خیلی صمیمی و بدون تشریفات و به مثابه یك حوزوی رفتار می‌كنند. زمانی كه شهید مدرس در مجلس بودند، برخی فكر می‌كردند كه ایشان سیاستمداری است كه از مسائل حوزه بی‌خبر است، اما زمانی كه در مدرسه‌ی سپهسالار تهران درس می‌داد، می‌گفتند كه حوزوی‌ای است كه از سیاست چیزی نمی‌داند!


سایت رهبر معظم انقلاب

تنظیم برای تبیان گروه حوزه علمیه