تبیان، دستیار زندگی
یک پایگاه خبری سازمان‌های جاسوسی را عامل حمله ویروس‌ استاکس‌نت به رایانه‌های صنعتی در ایران دانست و نسبت به بروز جنگ جهانی سایبری هشدار داد.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

"جنگ جهانی سایبری " در راه است

  • یک پایگاه خبری سازمان‌های جاسوسی را عامل حمله ویروس‌ استاکس‌نت به رایانه‌های صنعتی در ایران دانست و نسبت به بروز جنگ جهانی سایبری هشدار داد.

به گزارش فارس، پایگاه خبری "ایلاف " در گزارشی با عنوان "جنگ جهانی الکترونیک "، به بررسی نسل جدیدی از جنگ های ویرانگر می‌پردازد که در آن ظرف چند ثانیه و بی هیچ هزینه‌ای، خسارت هایی سنگین به کشور هدف وارد می‌شود، جنگی که سربازان آن هکرها و متخصصین فن آوری اطلاعات خواهند بود.

جنگ جهانی سایبری  در راه است

یک کارشناس فن‌آوری اطلاعات در گفتگو با "ایلاف " بر این مطلب تأکید کرد که پیش‌ بینی‌ها از احتمال وقوع جنگ جهانی الکترونیک خبر می‌دهند؛ جنگی که در خلال آن کشورهای درگیر وارد نبردی سخت خواهند شد، بی آنکه حتی یک سرباز، آسیب دیده و یا سلاحی نابود شود.

بنا بر اظهارات "ایمن ناطور " کارشناس فن آوری اطلاعات، زمانیکه فن آوری موفق شد، به ریزترین و جزئی ترین مطالب دست پیدا کند، سخن از امکان وقوع جنگ جهانی الکترونیک مطرح شد که در خلال آن کشورهای درگیر، وارد جنگ هایی وحشیانه خواهند شد بی آنکه حتی یک سرباز در این جنگ آسیب دیده و یا سلاحی نابود شود. علاوه بر این یک کارشناس حقوقی نیز تأکید دارد که جهان به قدر کافی آماده این جنگ نیست و مصوبات قانونی بازدارنده ای در این زمینه وجود ندارد.

ایلاف می‌نویسد: حملات ویروسی از طریق کرم رایانه ای "استاکس نت "، به صدها رایانه در سراسر جهان به ویژه ایران صدمه وارد کرد به گونه ای که راه برای تکرار این خطر گشوده شد؛ مسأله ای که در ابتدا به دلیل مهارت بالای به کار رفته در این فن آوری و احتمال حضور برخی دولت های پنهان در پشت ماجرا با هدف از کار انداختن توان صنعتی صنایع بزرگ، کاملاً نامأنوس و غیرعادی می‌نمود؛ یکی از مثال‌ها در این زمینه، کرم رایانه ای "استاکس نت " بود که سعی داشت به سیستم های یکی از نیروگاه های هسته ای ایران وارد شود؛ مسأله ای که موجب نگرانی می‌شود تکرار این حادثه و حمله به بخش های بسیار حساس و سوءاستفاده از این اقدامات الکترونیکی با هدف حملات ویروسی ویرانگر است.

ایلاف از ایمن ناطور کارشناس فن آوری اطلاعات درباره علت امتناع ده ها متخصص فن آوری اطلاعات از صحبت کردن پیرامون خطرهای قریب الوقوعی مانند "استاکس نت " سؤال کرد، وی در پاسخ اظهار داشت، بسیاری از کارشناسان طی سال های اخیر به دلیل تخصص‌شان، درگیر حملات عادی هکرها مانند نفوذ به سیستم، انتشار ویروس های عادی، کلاهبرداری اینترنتی و ... بوده اند و شمار اندکی از متخصصان، مشغول بکارگیری این تکنولوژی در تصفیه حساب های سیاسی میان کشورهای بزرگ می‌باشند.

ناطور تأکید کرد این فکر سال های زیادی به طول انجامیده و مراحل اجرایی آن به سطوح بسیار پیشرفته ای رسیده است. ویروس "استاکس نت " در سطح سیاسی جهانی شده است، لذا جنگ جهانی الکترونیکی تنها یک احتمال نبوده بلکه بسیار نزدیک است.

پایه‌ گذاری هک :

ناطور بر این مطلب تأکید دارد که دستگاههای اطلاعاتی جهان از چندین سال پیش، پرداختن به پرونده هکرهای اینترنتی به ویژه هکرهای حرفه ای را مورد توجه خود قرار داده اند؛ این دستگاههای اطلاعاتی، اخبار مربوط به آنها و شرایط بازداشت و موارد هک های انجام شده توسط ایشان در سراسر جهان را مورد پیگیری قرار می دهند؛ پس از آن یکسری معاملات مخفیانه با مبالغ بالا، برای خرید آزادی زندانیان اسیر در چند کشور خاورمیانه صورت می گیرد. بدین ترتیب بسیاری از این زندانیان ناپدید شده و از این پس دیگر زندانی نبوده بلکه کاملاً آزاد هستند و از طریق تفاهم نامه های انحصاری برای سازمان های پیچیده ای که به احتمال زیاد جاسوسی هستند کار می‌کنند تا اقدامات خرابکارانه ایشان بر روی شبکه عنکبوتی اینترنتی از جانب این کشورها و تحت مالکیت ایشان باشد.

بر اساس این گزارش ناطور می افزاید که خود وی از شاهدان عینی تجربه ای بوده که در آن هیأت دولت یک کشور عربی چند سال پیش، گروهی از هکرهای مشهور جهان را چند روزی از زندان آزاد کرد تا در یک عملیات بین المللی با حضور چندین شرکت جهانی فعال در زمینه سازمان های اطلاعاتی و سلامت عمومی فضای اینترنت شرکت کنند؛ در نتیجه این عملیات حساب های بانکی بیرون کشیده شد، به معاملات بازار بورس دست برده شد و ظرف چند ساعت سودهای زیادی بدست آمد؛ مسأله ای که زنگ خطری بزرگ برای دست‌اندرکاران این زمینه بود، تا جائیکه همان موقع سؤال مهم تری را مطرح کردند؛ چه باید کرد که خطر هکرهای اینترنتی در همین حد باقی مانده و از آن تجاوز نکند و احتمالات مطرح شده از سوی تروریسم جهانی نیز در نظر گرفته شود.

عملیات اطلاعاتی :

به اعتقاد ناطور آنچه اخیراً در ایران و چین رخ داد یک تجربه عملی برای تجربیات و تلاش های پیچیده تر در مراحل بعدی بوده است. وی توضیح می دهد که "استاکس نت "، تلاشی بود که در پشت آن سازمان های جاسوسی جهانی قرار داشتند؛ این سازمان ها بسیاری از هکرهای حرف های سراسر جهان را بسیج کردند و هدفشان نیز فراتر از عملیات های مرسومی است که هکرها بدان عادت داشته اند. طرح ها و برنامه های این عملیات رنگ نظامی به خود گرفته و رویکرد آن امنیت کشورهای دشمن، ثبات داخلی و اقتصاد آنها را هدف قرار داده است. اهدافی که بی هیچ هزینه نظامی و مالی، در دسترس این دولت ها قرار دارد.

هدف از این اقدام، مقابله با خطرات ناشی از سوء استفاده های تکنولوژیک است، چرا که کشورهای جهان جدید به اندازه کافی آمادگی رویارویی با جنگ الکترونیک در وسعت جهانی را ندارند.

این کارشناس مسائل فن ‌آوی در ادامه شرح می دهد که دستگاه های اطلاعاتی عربی چند سال است به این فکر افتاده اند و بخش هایی را در ساختار فن آوری و سازمان های اطلاعاتی خود به راه انداخته اند و از میان کارمندان و متخصصان بخش فن آوری افرادی را به خدمت گرفته اند.

وی توضیح می‌دهد که کشورهای عربی وارد میدان شده اند و نمی خواهند در جنگ الکترونیک آینده، از این مهارت ها عقب بمانند. گسترش بخش های فن آوری اطلاعات می تواند دلیلی پنهان مبنی بر تمایل این کشورها برای ورود به جنگ های الکترونیک کوچک با اهداف محدود، علیه کشورهای دشمن باشد.

سناریوهای وحشتناک :

ناطور ضمن اشاره به اقدامات هکرها از قبیل، کلاهبرداری اینترنتی، انتشار ویروس، حمله به پایگاه های اینترنتی و نابودی محتویات آنها و اقدام به طراحی ویروسی مانند "استاکس نت " ویژه حمله به واحدهای بزرگ صنعتی جهان، بر این مطلب تأکید دارد که تا زمانیکه هوش الکترونیکی هکرها معیار و ملاک عملیات های بین المللی و حمله به کشورها باشد، کشورهای مخفی حامی این هکرها، شرایط حمایتی و سرمایه گذاری خود را برای این هکرها فراهم می سازند تا اهداف جدیدی را در برابر آنها قرار دهند؛ به عنوان مثال از این هکرها خواسته می شود ویروسی طراحی کنند که به محض انتشار باعث ایجاد نقص در یکی از واحدهای تولید برق در یک کشور شوند؛ حادثه ای که می تواند ظرف چند ثانیه شهری بزرگ مانند نیویورک را در تاریکی مطلق فرو ببرد.

وی ادامه می دهد، این امکان وجود دارد ویروس دیگری برای نابودی برنامه های بورس ماهیانه کشورهای جهان طراحی شده و موجب ایجاد نواقص فنی در نظام چرخشی پول شود که این مسأله منجر به زیان های مالی شده که به شوک ‌های مالی جهانی خواهد انجامید. در عملیاتی دیگر ممکن است ریل های قطار، نابودی هواپیما و به آتش کشیدن میدان های نفتی هدف عملیات باشد.

به گزارش ایلاف البته تعقیب عاملان این عملیات ها دشوار است، به ویژه آنکه دستگاه های جاسوسی حامی، سرمایه گذار و طراحان اصلی این عملیات ها هستند؛ به عنوان مثال می توان گفت در پشت بسیج کردن هکرهای یک کشور، دستگاه اطلاعاتی کشوری دیگر قرار دارد که در کشور ثالث حاضر می‌شوند و هک الکترونیکی خود را به سمت کشور هدف می فرستند؛ این روند، یک عملیات بسیار پیچیده است که ماهها به طول می انجامد؛ لذا نمی توان آن را به اقدامی منظم نسبت داد و یا طرف حاضر در پشت ماجرا را مشخص نمود.

ناطور درباره امکان مقابله با ویروس تأکید کرد، مقابله با هر ویروسی با تلاش مستمر، تولید برنامه های ضد ویروسی، طراحی برنامه های پشتیبانی و به روز رسانی مستمر با هدف سلامت عمومی شبکه مؤسسات و کارخانه های بزرگ ممکن است و این اقدامات قادرند تا حدی حملات ویروسی را کنترل کنند، هر چند میزان نفوذ ویروس ها همچنان بالا خواهد ماند؛ ناطور همچنین توضیح می دهد روش دیگر، روش درمان پس از حملات ویروسی است که غالباً از طریق پاکسازی سیستم ها از پوشه های نفوذ شده، انجام می‌شود که این مسأله مدت زیادی به طول خواهد انجامید و در مقایسه با گسترش هدف ها و هدفگیری تأسیسات حساس جهانی و رخ داد زیان های بزرگ، درمان و پاکسازی سیستم ها تا حد زیادی محدود و کوچک است.

قوانین ناقص :

در همین زمینه "عبدالله مجالی "، کارشناس قانونی در زمینه قوانین الکترونیک اظهار داشت، آمادگی کشورهای جهان جهت رویارویی با خطرات ناشی از سوء استفاده اینترنتی و فن آوری اطلاعات هر چند وسیع می‌نماید، ولی این آمادگی ها در قبال خطرات این چنینی بسیار ناچیز بوده و تفاهم نامه های دوجانبه نیز در این زمینه پیچیده و غیر دقیق است.

این تمهیدات و آمادگی ها، خطرات حقیقی که در آینده نزدیک، بخش های امنیتی، اطلاعاتی و نظامی را در برمی‌گیرد پوشش نخواهد داد، چرا که غالب قوانین فعلی مربوط به نحوه برخورد با شکل های مختلف کلاهبرداری اینترنتی و تجاری، تعقیب طراحان و ارسال کنندگان ویروس های از کاراندازی سایت ها، نابودی اطلاعات و نیز ویروس هایی که سیستم های کامپیوتری را از کار انداخته‌اند می باشد که اغلب نیز قادرند با این ویروس ها مقابله کرده و جلوی آنها را بگیرند.

در همین راستا، المجالی، کارشناس حقوقی از کشورهای جهان می خواهد هر چه سریع تر با کارشناسان تکنولوژی حمایت و سلامت جهانی و نیز کارشناسان حقوقی معاملات الکترونیک ارتباط برقرار کنند، تا بتوانند برای مقابله با خطرات آینده، ضمن تشکیل یک کمیته جهانی و در سایه طرحی بین المللی، قوانین تکنولوژیک جدید، سخت و بازدارنده ای را برای ملزم ساختن کشورهای جهان تصویب کنند. هدف از این اقدام، مقابله با خطرات ناشی از سوء استفاده های تکنولوژیک است، چرا که کشورهای جهان جدید به اندازه کافی آمادگی رویارویی با جنگ الکترونیک در وسعت جهانی را ندارند.

تنظیم : رها آرامی – فرهنگ پایداری تبیان