تبیان، دستیار زندگی
چندی پیش شورای عالی اداری تصمیماتی برای دوره های علمی کاربردی و دوره های فنی و حرفه ای گرفت اما اکنون کمیسیون تلفیق مجلس مصوب کرد مراکز فنی و حرفه ای زیر نظر وزارت علوم فعالیت کنند و این وزارتخانه موظف به پذیرش دانشجوی فنی و حرفه ای خواهد بود....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

با تصمیم کمیسیون تلفیق مجلس

وزارت علوم موظف به پذیرش دانشجوی فنی حرفه‌ای شد

وزارت علوم موظف به پذیرش دانشجوی فنی حرفه‌ای شد

چندی پیش شورای عالی اداری تصمیماتی برای دوره های علمی کاربردی و دوره های فنی و حرفه ای گرفت اما اکنون کمیسیون تلفیق مجلس مصوب کرد مراکز فنی و حرفه ای زیر نظر وزارت علوم فعالیت کنند و این وزارتخانه موظف به پذیرش دانشجوی فنی و حرفه ای خواهد بود.

به گزارش مهر ، وزارت آموزش و پرورش چندی پیش بر اساس مصوبه شورای عالی اداری مبنی بر اینکه تربیت دانشجو بر عهده وزارت علوم است ، اعلام کرد در سال جاری در آموزشکده های فنی و حرفه ای پذیرش دانشجو نخواهد داشت و سازمان سنجش آموزش کشور نیز اقدام به لغو ثبت نام آزمون پذیرش دانشجو در دوره های فنی و حرفه ای کرد.

اما پس از اعتراض به این تصمیم و مصوبه نمایندگان مجلس، ثبت نام از داوطلبان واجد شرایط آزمون کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای سال 1389 صورت گرفت و آزمون نیز برگزار شد.

همچنین دولت تصمیم گرفته بود پذیرش دانشجو در دانشگاه علمی و کاربردی لغو شود و دانشگاه علمی و کاربردی و آموزشکده های فنی و حرفه ای زیر نظر وزارت آموزش و پرورش با ادغام در یکدیگر به وزارت کار منتقل شوند که این تصمیم نیز در نهایت با مصوبه دیگری از سوی دولت تغییر کرد.

دانشجو

بر اساس مصوبه دولت ، پذیرش دانشجو در دوره های علمی کاربردی و فنی و حرفه ای در صورت نیاز و بنا به تشخیص وزارتخانه‌های علوم و آموزش و پرورش، توسط وزارت علوم در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی وابسته به این وزارتخانه انجام می شود اما تا کنون تصمیمی مبنی بر عدم ادغام فنی و حرفه ای ها و علمی کاربردی ها در وزارت علوم از سوی دولت اعلام نشده است.

اما اکنون کمیسیون تلفیق تصمیماتی برای فنی و حرفه ای ها در برنامه های پنجم توسعه گرفته است که رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از این تصمیمات خبر می دهد.

علی عباسپور تهرانی فرد نیز گفت: در کمیسیون تلفیق مجلس مصوب شد که به عنوان یکی از برنامه های پنجم توسعه مراکز آموزش عالی فنی و حرفه ای زیر نظر وزارت علوم فعالیت کنند بنابراین موظف به پذیرش دانشجوی فنی و حرفه ای خواهد بود.

وی با اشاره به ادغام مراکز فنی و حرفه ای و دانشگاه علمی کاربردی در وزارت کار اظهار داشت: از این رو جدایی مراکز فنی و حرفه ای و علمی کاربردی از وزارت علوم تخلف است.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه دولت هنوز اقدام عملی در این زمینه نکرده است ، گفت: مصوبه شورای اداری نیز در خصوص ادغام این مراکز خلاف قانون است.

وی اظهار داشت: بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق در رابطه با برنامه پنجم توسعه ، وزارت علوم موظف است برای مراکز فنی و حرفه ای دانشجوی کاردانی و کارشناسی پذیرش کند و دانشگاه علمی کاربردی نیز موظف است بر این اساس تحت نظر وزارت علوم دانشجو بپذیرد.


جام جم آنلاین

گروه مرکز یادگیری تبیان - تنظیم: نوربخش