تبیان، دستیار زندگی
هشتم آبان هر سال، یادآور خاطره رزمنده کوچک دانش آموزی است که با نثار جان خود، بر سرخی و طراوت خون شهیدان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی افزود. ....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

فهمیده، مرد جبهه ها

فهمیده، مرد جبهه ها

هشتم آبان هر سال، یادآور خاطره رزمنده کوچک دانش آموزی است که با نثار جان خود، بر سرخی و طراوت خون شهیدان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی افزود. او در نوجوانی به یک ‏باره قله ‏های شرف و غیرت را پیمود که چه بسیار اهل ریاضت و سیر و سلوک، در پیمودن این راه پرفراز و نشیب، بر این رهگذر الهی غبطه می‏خورند.

آری، دانش آموز شهید حسین فهمیده با اشتیاق به دیدار پروردگار، سرشار از عشق به رهبر کبیر انقلاب امام خمینی رحمه‏الله و غیرت و شهامت دینی، خود را لایق شهادت ساخت و خون خود را تا ابد در رگ ‏های ایران اسلامی به جریان واداشت.

تولد و تحصیل

دانش آموز شهید محمد حسین فهمیده، در اردیبهشت سال 1346، در خانواده‏ای مذهبی در محله پامنار، از محله ‏های قدیمی شهر قم، دیده به جهان گشود. دوران کودکی را به همراه دیگر فرزندان خانواده باصفا و صمیمیت، زیر سایه توجه و محبت پدر و مادری مهربان گذراند و در سال 1352 راهی مدرسه شد. چهار سال ابتدایی را زیر نظر معلمی روحانی گذراند و سال پنجم را به دلیل انتقال خانواده‏اش به شهر کرج، در مدارس این شهر سپری کرد. محمدحسین با عشق و علاقه به تحصیل، همواره دانش‏آموز وظیفه ‏شناس و موفقی بود. او هم‏ زمان با تحصیل، با پشتکار فراوان در کمک به پدر نیز می‏کوشید و با وجود سن کم، در فعالیت ‏های مذهبی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی شرکت می ‏جست.

فهمیده پس از پیروزی انقلاب

شهید فهمیده، پس از پیروزی انقلاب با تشکیل بسیج در آذر سال 1358 به فرمان امام خمینی رحمه‏الله، به خیل عظیم بسیجیان جان بر کف پیوست.

پس از حوادث کردستان، با وجود سن کم و جثه کوچکش راهی آنجا شد، ولی برادران کمیته به علت کمی سن، او را بازگرداندند. این قهرمان کوچک آرام ننشست و با شرکت در آموزش ‏های رزمی، تابستان سال 1359 را گذراند. محمد حسین، شهریور همان سال هم ‏زمان با شروع جنگ تحمیلی عراق بر ضد ایران، خود را به جبهه ‏های جنوب رساند.

از مدرسه تا جبهه جنوب

محمدحسین فهمیده، آن ‏چنان گوش به فرمان رهبر بود که در شروع جنگ تحمیلی، بی ‏درنگ با رساندن خود به جبهه، در اطاعت از فرمان رهبری و پاس ‏داری از میهن کوشش ‏ها کرد. با این حال، رزمندگان که متوجه شدند او سیزده سال دارد، وی را برگرداندند و درصدد برآمدند از او تعهد بگیرند دیگر از شهر کرج خارج نشود، ولی او رضایت نداد و خطاب به آنان گفت: «خودتان را زحمت ندهید. اگر امام بگویند هر جا باشم، آماده رفتن هستم. من باید به مملکت خدمت کنم. من تعهد نمی‏دهم». پس از این، زمزمه رفتن به جبهه را بین دوستان و خانواده‏ اش سر داد. پس از آن، یک روز که به بهانه خرید نان از خانه خارج شده بود، به دوستش گفت سه روز بعد که به جنوب رسید، به خانواده‏اش خبر دهد که او به جبهه رفته است.

فهمیده، مرد جبهه ها

آموزگار ایثار

در خط مقدم جبهه، شهید فهمیده به اتفاق دوستش، محمدرضا شمس در یک سنگر بودند. محمدرضا زخمی شد و محمدحسین با سختی فراوان او را به پشت خط رساند و به جایگاه پیشین خود بازگشت. او با مشاهده تانک‏ های عراقی که به طرف رزمندگان هجوم آورده و درصدد محاصره و قتل عام آن ها بودند، تاب نیاورد و در حالی که تعدادی نارنجک به کمر بسته و در دستش گرفته بود، به طرف تانک ‏ها حرکت کرد. در این هنگام، تیری به پایش خورد و او را مجروح ساخت، ولی نتوانست در اراده محکم و پولادین محمدحسین خللی وارد کند. ازاین ‏رو، بدون هیچ تردیدی تصمیم خود را عملی ساخت و از لابه ‏لای تیرهایی که از هر سو به طرفش می‏آمد، خود را به تانک پیشرو رساند و با استفاده از نارنجک، موفق شد آن را منفجر کند و خود نیز تکه تکه شد. پس از انفجار تانک، مهاجمان عراقی گمان کردند حمله‏ای صورت گرفته است. ازاین ‏رو، روحیه خود را باختند و با سرعت هر چه تمام‏ تر تانک ‏ها را رها کردند و پا به فرار گذاشتند. در نتیجه، حلقه محاصره شکسته شد و پس از مدتی، نیروهای کمکی رسیدند و آن قسمت را از وجود متجاوزان پاک ‏سازی کردند.

خبر شهادت

صدای جمهوری اسلامی ایران، با قطع برنامه ‏های عادی خود، اعلام کرد که نوجوانی سیزده ساله با فداکاری زیر تانک عراقی رفته، آن را منفجر کرده و خود نیز به شهادت رسیده است.

امام خمینی رحمه‏الله در پیامی به مناسبت دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی فرمود: «رهبر ما آن طفل سیزده‏ ساله ‏ای است که با قلب کوچک خود، ارزشش از صدها زبان و قلم بزرگ ‏تر است. با نارنجک خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید».

با این کلمات، حسین فهمیده و فداکاری او در تاریخ پرشکوه سرافرازی ‏های ایران ثبت شد و جاودانه ماند. اکنون هر نوجوان ایرانی، محمدحسین فهمیده را جاودانه‏ای می‏داند که سبب افتخار هر ایرانی است. بقایای پیکر شهید محمدحسین فهمیده در بهشت زهرای تهران، قطعه 24، ردیف 44، شماره 11، به خاک سپرده شد.

شاید شما به عنوان یک معلم امور تربیتی، بخواهید با برگزاری مراسمی کوچک، یاد و خاطره این شهید بزگوار و دیگر شهیدان دانش آموز را گرامی بدارید، در این راستا، مرکز یادگیری با ارائه یک شعر کوچک می خواهد سهمی در این مراسم شما داشته باشد. منتظر نظرات شما دوستان دانش آموز و دبیران محترم می باشد.

او از تبار پاک خورشید
از نسل سرخ لاله ها بود
سر شار از آینه و نور
لبریز از مهر و صفا بود
در بی کران آبی عشق
مثل پرستویی رها بود
در سینه ی دریایی رود
یک آسمان عطر دعا بود
در قلب پاکش نور ایمان
در خاطرش غوغا به پا بود
در آرزوی سرخ پرواز
در آرزوی کربلا بود
درس شهامت را ز برداشت
هم با شهادت آشنا بود
او نوجوانی انقلابی
هم سن ما، هم سال ما بود
فهمیده عطر جبهه می داد
فهمیده مرد جبهه ها بود

منبع: پرتال فرهنگی اطلاع رسانی نور

سرود: گروه باران

گروه مرکز یادگیری سایت تبیان - گردآوری و تنظیم: سمیرا بادامستانی