سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
در نقش «فرودو» در سه گانه «ارباب حلقه ها» تبدیل به چهره ای سرشناس شد. این موفقیت در شرایطی به سراغ او آمد كه وی در دوران كودكی فعالیت های سینمایی خود را آغاز كرده ، تا قبل از «ارباب حلقه ها» ، در تعداد زیادی فیلم سینمایی ظاهر...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

هولیگان های سبز پوش


«الیجا وود» با بازی در نقش «فرودو» در سه گانه «ارباب حلقه ها» تبدیل به چهره ای سرشناس شد. این موفقیت در شرایطی به سراغ او آمد كه وی در دوران كودكی فعالیت های سینمایی خود را آغاز كرده ، تا قبل از «ارباب حلقه ها» ، در تعداد زیادی فیلم سینمایی ظاهر شده بود. منتقدان و حرفه ای های سینما عقیده دارند بیشتر بازیگران سینما از اكران پشت سر هم فیلم های خود راضی نیستند. بازیگران سینما بارها گفته اند كه نمایش عمومی فیلم هایشان در دو هفته متوالی، برایشان بدشانسی می آورد. اما برای فرودوی «ارباب حلقه ها» نه تنها چنین نیست، بلكه می تواند خوش شانسی هم باشد.

نقش هایی كه این بازیگر 24 ساله در دو فیلم «هولیگان های سبز پوش» و «همه چیز روشن شده است» بازی كرده كاملاً با یكدیگر متفاوت است. تمام تلاش وود هنگام بازی در این نقش ها این بود كه دوستداران سینما متوجه این نكته بشوند كه وی قادر است نقش هایی به جز فرودو را هم به شكلی جذاب و تماشایی بازی كند.

الیجا وود در گفت وگویی تازه، درباره فیلم های تازه اش می گوید: «بازی در دو فیلم كاملاً متفاوت برایم كار بسیار سختی بود. این دو نقش متفاوت را باید با فاصله كوتاهی از هم بازی می كردم و من در طول كار تجربه خیلی خوبی به دست آوردم. در این كار بیشتر از آن كه ترسیده باشم، هیجان زده شده ام.»

به صورت معمولی، بازیگران دوست دارند فیلم های خود را با فاصله زمانی چند ماهه بر روی پرده سینما تماشا كنند؛ اما مشكل الیجا وود چیز دیگری است: او احساس می كند بعد از سه سال كه تماشاگران او را در نقش فرودو دیدند، وقت آن رسیده تا دید تماشاگران سینما را نسبت به خودش تغییر دهد. او دیگر هیچ وقت نمی خواهد كه فرودو باشد. وود خودش عقیده دارد ایفای دوباره و چند باره یك نقش اصلاً كار جذاب و سرگرم كننده ای نیست.

او می گوید:«دیدگاهم همیشه این بوده كه خودم را در جایگاه آدم های مختلف و در موقعیت های متفاوت قرار دهم. بعد از بازی در سه قسمت «ارباب حلقه ها» به این نتیجه رسیدم. علتش این بود كه این فیلم سه قسمتی را میلیون ها نفر در سراسر جهان دیدند و همه شخصیت فرودو را با من شناختند.

این در نقطه مقابل دیدگاه من قرار داشت: از روز اولی كه بازیگر شدم، اعتقادم این بود كه بازیگری كار پرفراز و نشیبی است و نباید در دام تكرار و كلیشه بیفتم. بازیگر باید تلاش كند تا خود را در وضعیت های تازه قرار دهد و مجبور شود برای رسیدن به آن شخصیت های جدید، كار زیادی انجام دهد.»

وود كه هنوز چهره بچگانه خود را از دست نداده است، در فیلم «هولیگان های سبزپوش» نقش دانشجویی را دارد كه عاشق فوتبال است و می خواهد در مسابقه های حرفه ای شركت كند. وی در نقش «مت باكنر» ، جوانی است كه به خاطر خلافی كه مرتكب نشده از دانشگاه هاروارد اخراج می شود. او به لندن می رود و با گروهی از جوانان علاقه مند به فوتبال آشنا می شود.

وود در فیلم بعدی خود، «همه چیز روشن شده است» ، نقش جوانی آمریكایی به نام «جاناتان» را بازی می كند كه راهی اوكراین می شود تا ریشه های خود را پیدا كند. این فیلم جاده ای- تاریخی، سفر این جوان را تا رسیدن به مقصد دنبال می كند.

پدر بزرگ این جوان در دوران اشغال اروپا توسط نیروهای ارتش آلمان هیتلری، از قربانیان جنگی بوده است. جاناتان همیشه لباس سیاه به تن می كند و عینكی به چشم دارد. بسیار كم حرف می زند و خودش را با كارهایی كه می كند به تماشاگر می شناساند.

الیجا وود به این نكته اشاره می كند كه در هر دو فیلم، شخصیت هایی كه او بازی می كند برای شناخت بهتر خود و خلق دنیایی زیباتر، دست به سفر می زنند: «این دو شخصیت در طول سفرهای خود پخته می شوند و در پایان ماجراها، اعتماد به نفس پیدا می كنند. این چیزی است كه در آغاز فیلم، هیچ یك از این دو جوان نداشته اند. حالا آنها خودشان و محیط اطرافشان را بهتر درك می كنند.»

با وجود این، وود با لحنی قاطع می گوید كه خودش هیچ شباهتی به این شخصیت ها ندارد: «من همیشه آدمی قوی و با اراده بوده ام. خیلی خوب می دانم كه كی هستم و از كجا آمده ام. بازیگری را از همان كودكی دوست داشتم و از همان دوران هدفم این بود كه یك بازیگر خوب بشوم. نقش های دوران نوجوانی ام را با كمك پدر و مادرم پیدا و انتخاب می كردم و اگر قصه فیلمی را نمی پسندیدم، در آن فیلم بازی نمی كردم. چون چهره ام بچگانه بود، نقش پسرهایی را بازی كرده ام كه كوچك تر از خودم بوده اند. ولی انتخاب تمام این نقش ها آگاهانه بود.»

وود درباره تأثیر نقش فرودو و فیلم «ارباب حلقه ها» بر كارنامه بازیگری اش می گوید: «این مجموعه فیلم نقطه عطفی در كار بازیگری ام بود. با این فیلم، من از دنیای كودكانه قبلی ام جدا شدم. چیزهای خیلی زیادی یاد گرفتم و توجه فیلمسازان را به كارم جلب كردم. حالا نقش های خیلی خوبی به من پیشنهاد می شود و من می توانم در نقش هایی ظاهر شوم كه همیشه دوست داشتم بازی شان كنم.»

مطالب مرتبط

 ستاره ارباب حلقه ها وارد قرن بیست و یکم می شود 

 ارباب حلقه ها در حوزه هنری 

 ارباب حلقه ها و «اسكار» انگلیسی 

 نامزدهای اسكار معرفی شدند 

منبع : ایران

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین