تبیان، دستیار زندگی
بسیاری از والدین و مربیان مسأله چپ دستی كودكان را با دیدی منفی تلقی می كنند . گمان دارند كودكان چپ دست عقب مانده ذهنی هستند و یا در وضعی قرار دارند كه حتما مجبور به بد خطی می باشند و شانس اینكه خوش خط شوند در آنان نیست
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

چپ دستی عیب است؟

ع

کودک نوپای شما در سنین 3  سالگی ، مهارت انجام برخی کارها را پیدا کرده است. مثلا تعدادی از اشیا را می‌شناسد و نام انواع اشیای مورد استفاده روزمره را می‌داند حتی با اینکه گاهی نمی‌تواند آنها را به زبان آورد، احتمالا قادر است نام تعدادی از بخش‌های بدن خود یا عروسکش را بگوید. او حتی به این توانایی رسیده که بداند اشیا به چه منظوری به کار برده می‌شوند. مثلا مداد برای کاغذ است، غذا برای خوردن، کفش برای پا و کلاه برای سر...

"آرین عاشق تماشای کتاب و کثیف‌کاری با رنگ است. اول از همه تعدادی روزنامه روی زمین پهن می‌کنم، بعد سه‌پایه نقاشی‌اش را می‌آورم و او با قلم‌مو از لیوان‌های پلاستیکی رنگی‌اش رنگ‌ها را برمی‌دارد و مثلا نقاشی می‌کشد. دیروز مادرم در هنگام هنرنمایی آرین و کثیف‌کاری‌هایش به خانه ما آمده بود و او را مورد تشویق و قربان‌صدقه‌های فراوان قرار می‌داد. بعد از مدتی با تعجب پرسید، به نظر تو آرین چپ دست نیست؟ نگاه کن قلم‌مو یا مداد را با دست چپ برمی‌دارد. البته از دست راستش هم می‌‌تواند استفاده کند اما من نگرانم، حواست باشد.

من در عین حال که لبخندی زدم و مادرم را بوسیدم گفتم مامان جون چپ‌دست بودن هرگز یک مشکل نیست. آنچه باید مورد تشویق قرار بگیرد، انجام کارها به صورت استادانه و هماهنگ است، نه استفاده از یک دست به جای دست دیگر. ضمنا این مساله تقریبا بعد از دو سالگی در کودکان مشخص می‌شود. ارجحیت هر کدام از دست‌ها تا سن 4 سالگی ثابت نخواهد ماند و احتمالا به صورت متناوب از دو دست خود استفاده خواهند کرد. نگران نباش. تنها وظیفه ما این است که زمان استفاده از قاشق و چنگال به او آموزش بدهیم معمول است از کدام دست برای هر کدام از قطعات قاشق و چنگال استفاده شود.

اگر بنای تغییر است این اقدام را از 2 سالگی شروع كنید و تدریجا او را به دست راست عادت دهید . به هر مقدار كه بر سن و سال كودك اضافه شود امكان بازگشت كمتر خواهد بود .

ضمنا برای حدس این مساله راه‌هایی هم هست که در موقع لزوم متوجه شویم بچه‌ها چپ‌دست هستند یا نه؟ من امتحان کردم و دیدم آرین با دست راستش اسباب‌بازی‌ها را داخل جعبه می‌گذارد. با پای راستش به توپ لگد می‌زند. او هنوز کوچک‌تر از آن است که ارجحیت دست‌هایش را متوجه شوم اما دکتر می‌گوید حتی اگر کودکی چپ‌دست باشد، نباید او را وادار کنیم که از دست راستش استفاده کند و باید در انتخاب دستی که ترجیح می‌دهد، آزاد باشد."

ع
بسیاری از والدین و مربیان مسأله چپ دستی كودكان را با دیدی منفی تلقی می كنند . گمان دارند كودكان چپ دست عقب مانده ذهنی هستند و یا در وضعی قرار دارند كه حتما مجبور به بد خطی می باشند و شانس اینكه خوش خط شوند در آنان نیست .همچنین عده ای تصور كرده اند كه با دست چپ نمی توان تند كار كرد یا موفقیت درخشانی به دست آورد و همین سبب نگرانی والدین و مربیان شده است.از نظر علمی چپ دستی امری عادی و طبیعی است . هنوز به صراحت معلوم نیست زمان شروع آن چه وقت است . اما عده ای معتقدند كه این امر از حدود پایان سال اول زندگی در بچه ها مشخص است ولی آنچه قابل اعتماد است حدود سنین سه و چهار سالگی است .

اگرخواستار تغییر هستید :

اگر بناست اصراری برای این امر باشد و والدین و مربیان جدا" بخواهند چپ دستی كودك را اصلاح كنند ضروری است به این نكات توجه كنند.

1. نخست باید با آزمایشهایی روشن كنند كه آیا كودك به واقع چپ دست است یا نه و این كار ضمن مراجعه به یك روانشناس و آزمایش های او روشن می شود .

2. اگر بنای تغییر است این اقدام را از 2 سالگی شروع كنید و تدریجا او را به دست راست عادت دهید . به هر مقدار كه بر سن و سال كودك اضافه شود امكان بازگشت كمتر خواهد بود .

3. در طریق تغییر سعی كنید آنها را به این امر تشویق كنید . طرز برخورد شما با او باید بسیار ملایم و دوستانه باشد .

4. كودكان در اثر تمرین و ممارست خیلی زود دست از عادت می كشند و همچون چوب تری هستند كه به سادگی می توان آنها را كج و راست كرد . اما اگر این تمرین ها با جبر باشد ممكن است كودك را به مقاومت وا دارد .

اگر بنای تغییر است این اقدام را از 2 سالگی شروع كنید و تدریجا او را به دست راست عادت دهید . به هر مقدار كه بر سن و سال كودك اضافه شود امكان بازگشت كمتر خواهد بود .

عوارض اجبار در تغییر :

گفتیم که تغییر برتری طرفی باید با ملایمت صورت پذیرد لذا اگر به اجبار این کار را انجام دهید کودک را دچار مشکلاتی از جمله این موارد روبرو می کنید .

اثرگذاری در رفتار و لجوج كردن كودكان

بروز اختلال در رفتار و به صورت رجعت به كودكی و از جمله از دست دادن کنترل ادرار.

بروز لكنت در كودكان كه این خود جلوه عیانی از مقاومت هاست و البته این امری همگانی نیست .

فشارهای وارده گاهی زمینه را برای احساس حقارت ها و یا احساس گناه فراهم می سازد .

بروز اختلالات عصبی از جمله دلواپسی و اضطراب .

تشدید زبان گرفتگی برای آنهاییكه دچار آن هستند.

ضرورت راهنمایی :

اگر کودک شما چپ دست است لازم است راهکارهایی را به او پیشنهاد کنید تا در امر آموزش کمتر دچار مشکل باشد و چپ دستی برای او معضل ایجاد نکند .

1. راه و رسم آموزش خط را باید به آنان القا كرد و فنون لازم را در این رابطه باید به او آموخت .

2. در نگهداشتن كاغذ در رو به روی خود و برای نوشتن باید كمال دقت را بكار بریم . كاغذ باید مستقیما پیش روی او باشد و كج و معوج نباشد .

3. در بكارگیری قلم اگر مداد است باید بلند باشد و سر پاك كن مداد متمایل به طرف شانه چپ باشد .

4. برای تند نویسی آنان نگران نباشیم آنها هم در اثر تمرین می توانند تند بنویسند ، در این راه سفت نگه داشتن قلم مهم است .

5. در تمرین ها باید سعی كرد از حروفی آغاز كنند كه بسیار ساده است و یا خود او رغبت دارد آن حرف را بنویسد .

6. در نشستن روی نیمكت بهتر است ، در انتهای سمت چپ نیمكت بنشینند .

7. در جنبه نور لازم برای نوشتن، باید چراغ از پشت شانه راست بر كاغذ بتابد تا سایه دست و قلم روی نوشته ها نیفتد و امر نوشتن را دچارمشكل نسازد .

هفته نامه سلامت

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

فرآوری و تنظیم : کهتری

مقالات مرتبط

باور کنید فرزندتان نابغه است

پاسخ به کنجکاوی های جنسی

تربیت فرزند با ادب

نقاشی، راز گوی روان بچه ها

حال و هوای کیف نو

بوی خوش مهر

پیشگوی استرس نوزاد در آینده

بازی با دنیای رنگ ها

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.