تبیان، دستیار زندگی
تاریکی برای بسیاری از انسان ها هراس آور و ناخوشایند است به اندازه ای که همیشه یک چراغ را در جایی روشن نگاه...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

روشنایی شما را چاق می‌ کند

چاقی و روشنایی

تاریکی برای بسیاری از انسان ها هراس آور و ناخوشایند است به اندازه ای که همیشه یک چراغ را در جایی روشن نگاه می دارند اما شاید دانستن این که روشن بودن محیط در شب ها منجر به چاقی افراد می شود، ترس از تاریکی را در آن ها از بین ببرد.

به گزارش مهر، محققان عصب شناس دانشگاه اوهایو به تازگی دریافته اند موش هایی که در هنگام شب در اتاقی روشن قرار دارند نسبت به موش هایی که در تاریکی به سر می برند 50 درصد وزن بیشتری می گیرند در حالی که هر دو گروه از نظر میزان تحرک و مقدار غذا در شرایط یکسانی به سر می برند.

آن چه به نظر مهم می آید، زمان بندی وعده های غذایی این جانداران است. به این معنی که با تاباندن نور به اتاق موش ها در هنگام شب، این جانداران در زمانی که معمولا باید در خواب باشند به خوردن مشغول می شوند که این رفتار به تنهایی می تواند چرخه شبانه روزی آن ها را مختل کرده و منجر به افزایش وزن آن ها شود. همچنین تاثیر نور خفیف و شدید بر روی موش ها یکسان محاسبه شده است.

در حالی که موش های این مطالعه با زندگی در شب انطباق داده شده بودند، رفتاری که از آن ها مشاهده شده می تواند در میان انسان ها نیز تعمیم داده شده و بر نیاز به خاموش کردن هر نوع چراغ و روشنایی از جمله رایانه ها، تلویزیون ها و تلفن های هوشمند در شب هنگام، تاکید داشته باشد.

این کار نه تنها کیفیت خواب را در افراد بهبود خواهد داد بلکه در تناسب اندام آن ها نیز تاثیرگذار خواهد بود.

لارا فونکن، عصب شناس رفتاری دانشگاه اوهایو می گوید: در پی ظهور چراغانی های الکتریکی از قرن بیستم میلادی، اعضای گونه های مختلف زیستی از جمله انسان ها در هنگام شب در معرض درخشش نورهای غیر طبیعی قرار گرفته اند. یافته های جدید از این رو اهمیت دارند که نشان دهنده تاثیر پیشرفت های مدرن اجتماعی بر روی سلامت انسان ها هستند.

محققان در پی مشاهده افزایش میزان چاقی در میان موش ها همزمان با شدیدتر شدن نور محیط زیست آن ها، به منظور یافتن دلیل این پدیده دو سری آزمایش انجام دادند؛ در آزمایش اول گروهی از موش ها به مدت 16 ساعت در معرض نور روز و به مدت 8 ساعت در تاریکی شب قرار گرفتند. گروه دوم نیز به مدتی مشابه در معرض نور روز و طی 8 ساعت شب در معرض نور خفیفی قرار گرفتند. میزان شدت این نور با روشن بودن نمایشگر یک رایانه برابری می کرد. گروه سوم موش ها به صورت یکسره در معرض نور روز قرار گرفتند.

پس از گذشت هشت هفته وزن هر سه گروه از موش ها افزایش یافته بود اما موش هایی که در هنگام شب در معرض نور قرار داشتند 12 گرم و موش هایی که تاریکی شب را تجربه کرده بودند تنها 8 گرم اضافه وزن داشتند. همچنین موش هایی که در معرض نور قرار داشتند به اختلال در متعادل سازی قند خون نیز دچار شده بودند. این در حالی است که میزان کالری های مصرفی روزانه و میزان فعالیت های فیزیکی جانداران در طول آزمایش با یکدیگر یکسان بوده است.

از سویی دیگر زمانی که محققان وعده های غذایی موش ها را به ساعت های روز محدود کردند، تغییری در وزن موش ها مشاهده نشد که این رویداد نشان دهنده تاثیر زمان بندی دقیق وعده هایی غذایی بر روی وزن بدن موش ها است.

این یافته می تواند در مبارزه علیه چاقی جوانان و نوجوانان بسیار تاثیرگذار باشد زیرا نوجوانان معمولا شب زنده دار بوده و به کار با تجهیزات الکترونیکی خود خو گرفته اند. همچنین بر اساس نتایج این مطالعه می توان به دلیل بالا بودن میزان چاقی، دیابت و دیگر اختلالات متابولیکی در میان کارگران شیفت شب پی برد.

اگر می خواهید با کارشناسان تغذیه ی سایت درباره رژیم های غذایی مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

اگر می خواهید با پزشکان سایت مشورت کنید، اینجا را کلیک کنید.

برای شرکت در بحث های انجمن سایت مرتبط با بهداشت و سلامت، اینجا را کلیک کنید.

*مطالب مرتبط:

خوب فکر کنید تا چاق نشوید...

خانه‏ تان می ‏تواند شما را چاق کند! (1) و (2) و (3)

تغییرات اعضای بدن در سالمندی

با چشم باز غذا بخورید

8 نکته ی رژیمی فوق ‌العاده

چگونه بدون رژیم، لاغر شویم؟ (1) و (2)

10 فرمان برای آن هایی که رژیم دارند

رهایی از چاقی طولانی مدت

مقاومت بدن در برابر رژیم لاغری

چهار اصل مهم در رژیم درمانی چاقی

به چه کسی چاق می گوییم؟

باورهای غلط درباره چاقی

آیا شما چاق هستید؟

درمان چاقی: تغذیه،ورزش،دارو

چه موقع باید جلوی چاقی را گرفت؟

بخش تغذیه و سلامت تبیان

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.