سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
جوایز نهایی من بوکر به داستانهایی تعلق گرفته است که از داستان واقعی جوزف فریتزل اتریشی قرن نوزده میلادی در حبس خانگی دخترش و سفرنامه ای به داستان زندانهای بردگان و اربابان آمریکایی الهام گرفته شده اند. ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

درباره‌نامزدهای من‌بوکر41

درباره‌نامزدهای من‌بوکر41

به گزارش کتاب‌نیوز به نقل از تلگراف، جوایز نهایی من بوکر به داستانهایی تعلق گرفته است که از داستان واقعی جوزف فریتزل اتریشی قرن نوزده میلادی در حبس خانگی دخترش و سفرنامه ای به داستان زندانهای بردگان و اربابان آمریکایی الهام گرفته شده اند.

اما دونوگو داستان اتاقی را بیان می کند که پدری فرزند خود را در آن حبس می کند و برای وی دنیایی متفاوت خلق می کند. پیتر کاری داستانش را به حوادث سالهای ابتدایی کشف قاره آمریکا و اشغال این قاره توسط مهاجران انگلیسی می برد. دراینجا شش کتاب داستانی برتر امسال جایزه من بوکر انگلیس معرفی می شود.

اما خوب باید یادآور شد که در نهایت کتاب سوال فینکلر ، هاوارد جاکبسون برگزیده و منتخب این جایزه ادبی شد.

 

پیتر کاری/ طوطی و اولیور در آمریکا

اولیور بچه یکی از بازماندگان انقلاب فرانسه است و طوطی پسر یک انگلیسی مطبوعاتچی است که آرزویش هنر و هنرمندی است ولی به عنوان یک خدمتکار در آمریکای تازه تاسیس مشغول کار می‌شود. کاری در عین حالی که ذوق و قالب داستانی خود را حفظ می کند به خوبی در یک قالب فرعی مستند تاریخچه کشور آمریکا در یازدهمین رمان خود به خوبی روایت می کند. با استناد به زندگی آلکسیس دوی توکویل زندگی دو دوست انگلیسی و فرانسوی را در شهر نیویورک سالهای اواسط قرن نوزده میلادی تعریف می کند که حوادث ناخوشایندی برای آنها حادث می شود.

 

اتاق/ اما دونوگو

زنی جوان در باغی  در جایی از کشور آمریکا توسط مردی روانی زندانی می شود ولی به حال خود رها می شود. او در حالی که غذا، تلویزیون و کتاب در اختیار دارد اتاق را برای خود دنیایی می‌سازد که تخیلاتش در آنجا شکل می گیرد. او باردار می شود و فرزندش را در همان اتاق به دنیا می آورد که همان دنیا برای فرزندش نیز ادامه پیدا می کند. رمان اما دونوگو برگرفته از داستان حقیقی الیزابت فریتزل است که توسط پدرش در اتریش زندانی شد.

 

در اتاقی عجیب/ دامون گالگوت

در داستانی تصویر گونه از سه عکس متفاوت در کنار یکدیگر مردی به نام دامون در سفر به دور دنیا در جستجوی خودش و جاودانگی انسان تلاش می کند هویت و هدف اصلی انسان را پیدا کند. وقتی دامون در یونان با راینر مردی آلمانی با قیافه ای عجیب و غریب و موهایی بلند ملاقات می کند شیفته اخلاق او می شود به طوری که حتی به صورت نوکر و خدمتکار برای او کار می کند و همراه او به سفرهای دور دست به آن طرف کوهستانهای سرد می روند. در تمام طول سفر در سایه مردی عجیب با رفتارهای غیر عادی مطالبی از زندگی می آموزد که نمی توانست در همراهی با انسانهای عادی به دست آورد.

 

سوال فینکلر / هاوارد جاکبسون

سوال فینکلر داستان جولیان یک تهیه کننده ورشکسته شبکه بی بی سی از سر میز شامی با دوستان و همکاران قدیمی خود شروع می شود. همکلاسی قدیمی او سام فینکلر یهودی حالا یک استاد فلسفه موفق است که او را وادار می کند درباره دین یهود بیشتر تفکر کند. معلم سابق آنها لیبور سوچیک به بحث آنها می پیوندد و درانتهای بحث به مشروعیت دولت اسرائیل می‌رسند که بر خلاف لیبور فینکلر چندان با این قضیه موافق نیست.

 

آهنگ بلند / اندرو لوییاندرو

لویی گذشته جامائیکایی خود را به طور کامل و بهتر از نوشته های قبلی اش بررسی می کند و در رمانی مخلوط با قالب های داستانی و احساسی که اخیراً در شبکه بی بی سی نیز بخشی آن به صورت مستند پخش شد؛ داستان زندگی جولای دختری را روایت می کند که در مزرعه ای تحت اختیار استعمارگران فرانسوی به صورت برده در سالهای 1830 کار می کند. داستان لویی از وضعیت برده داری آن زمان جامائیکا و دیگر کشورهای آفریقایی بیشتر از شخصیت های داستان روی حوادث تاریخی و مستند متمرکز شده است.

 

سی/ تام مک کارتی

داستان C با تولد موضوع و شخصیت اصلی اش یعنی سرگ کارفاکس و آغاز رادیو بی سیم شروع می شود. سرگ در شرایط سخت با کمترین امکانات به دنیا می آید و تلاقی سالهای بعد زندگی اش با جنگ جهانی اول او را از کلاس درس به آسمانهای آبی بالای سنگرهای متفقین می کشاند که در نهایت بعد از زندانی شدن در اردوگاهی به خیابانهای لندن و بعد از آن در جایی در کشور مصر تلاقی عصر باستان و مدرنیسم را تجربه می کند.  

تهیه و تنظیم : بخش ادبیات تبیان

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین