سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
نام اصلی این مجسمه که بر روی آن نیز حک شده، آزادی روشنگر جهان است می باشد و نماد خانمی است که از قید و بند استبداد آزاد شده است
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

ناگفته های مجسمه آزادی

مجسمه آزادی آمریکا

بخش سیاسی- آیا می دانید مجسمه آزادی که در آستانه ورود به بندر نیویورک قرار دارد و به سمبل کشور امریکا تبدیل شده اصلا ساخته و پرداخته آمریکایی ها نیست و آمریکایی ها فقط پایه و قاعده این مجسمه را ساخته اند و این که اصلا قرار نبوده این مجسمه در امریکا نصب شود، بنابراین مطلب ذیل را در مورد "مجسمه آزادی"، سمبل کشور امریکا بخوانید تا بهتر و بیشتر در مورد آن بدانید:

در قرن نوزده و مشخصا در سال 1869 فریدریك بارتولدی مجسمه ساز معروف و نابغه فرانسوی طرح اولیه مجسمه آزادی را ریخت که مجسمه خانمی مشعل به دست بود، وی ماکت کوچکی از این مجسمه را ساخت و آن را در سال 1869 (سال افتتاح کانال سوئز) بر "خدیو اسماعیل" عرضه کرد تا آن را در مدخل ورودی کانال سوئز نصب کند و نماد آزادی دریانوردی در جهان باشد، اما چون طراحی و ساخت و  نصب این مجسمه هزینه بسیار سنگینی بر مصر تحمیل می کرد، خدیو اسماعیل با اجرای طرح مخالفت کرد.

این دوره مصادف با جمهوری سوم فرانسه (1940-1870) بود که در آن ایده هایی چون اهدای مجسمه ها و یادبودها به ملل و کشورهای ماورای بحار جهت مستحکم تر نمودن روابط دوستانه میان کشور و ملت فرانسه با ملل و دول دیگر فراگیر شده بود، به همین منظور وقتی دولت فرانسه با عدم پذیرش این هدیه گران قیمت از سوی مصر مواجه شد، تصمیم گرفت، آن را به ملت آمریکا و بمناسبت صدمین سالگرد استقلال کشورشان هدیه کند، به همین منظور مجسمه آزادی در 4 جولای 1876 به آمریکایی ها اهدا گردید و در این میان آمریکایی ها فقط متولی امر ساخت پایه و قاعده این مجسمه بودند.

نام اصلی این مجسمه که بر روی آن نیز حک شده، "آزادی روشنگر جهان است" می باشد و نماد خانمی است که از قید و بند استبداد آزاد شده است

و در حالی که دولت فرانسه مالیات ها را بر شهروندان خود افزود تا هزینه ساخت و انتقال این هدیه 2.250.000 فرانکی به ملت و دولت آمریکا تامین کند، آن سوی آب ها یعنی در آمریکا نیز دولت این کشور همین شیوه را برای تامین هزینه ساخت پایه و قاعده مجسمه پیش گرفت و در این میان سناتور "ویلیام اوارتز" یکی از سرشناسان نیویورک که بعدها وزیر خارجه آمریکا شد، در کنار "ژوزف پولیتزر" دارنده جایزه پولیتزر سعی و تلاش بسیاری بذل کردند تا شهروندان آمریکایی را به تامین هزینه های پایه و قاعده این مجسمه تشویق و ترغیب کنند.

سپس نوبت به انتخاب محل نصب مجسمه فرارسید و مقرر شد، این مجسمه در "جزیره آزادی" در شهر نیویورک نصب شود که تا سال 1956 جزیره "بیدلوز" نام داشت.

پس از تامین هزینه مورد نیاز برای ساخت پایه و قاعده این مجسمه "ریچارد موریس هنت" شروع به ساخت پایه این مجسمه نمود و کار ساخت پایه را در آگوست سال 1885 به پایان رساند.

اما کار ساخت مجسمه در ابتدا بر عهده "یوجینی لو دوک" مهندس فرانسوی قرار داشت، اما از آنجا که اجل به وی مهلت نداد، او پیش از پایان طراحی مجسمه دار فانی را وداع گفت، به همین منظور ادامه کار ساخت مجسمه به "گوستاو ایفل" محول گردید و ایفل کار ساخت این مجسمه فلزی را خود به پایان رساند.

همان طور که گفته شد، این مجسمه در خلیج نیویورک و در جزیره آزادی در زمینی به وسعت 49 هزار متر مربع نصب شده و 600 متر با شهر نیوجرسی و 2.6 کیلومتر با شهر مانهاتان فاصله دارد.

مجسمه آزادی آمریکا

نام اصلی این مجسمه که بر روی آن نیز حک شده، "آزادی روشنگر جهان است" می باشد و نماد خانمی است که از قید و بند استبداد آزاد شده است. در دست راست این مجسمه یک مشعل به عنوان نماد آزادی و در دست چپ این مجسمه کتابی قرار دارد که بر روی آن به زبان رومی جمله "4 جولای 1876 " نقش بسته که تاریخ اعلام استقلال آمریکاست و بر بالای سر این مجسمه تاجی با 7 زبانه مشاهده می شود که سمبل هفت قاره یا هفت اقیانوس جهان است، عرض این مجسمه 47 متر و طول آن 46 است.

بازدیدکنندگان از این مجسمه می توانند با استفاده از بالا رفتن از 168 عدد پله به بالاترین قسمت مجسمه برسند، البته بالا رفتن از مجسمه تا قسمت مشعل تا سال 1916 امکان پذیر بود، اما در این سال دولت آمریکا برای حفظ سلامت و جلوگیری از فرسودگی و تخریب تدریجی آن بالا رفتن بازدید کنندگان از مجسمه را تا این قسمت ممنوع نمود، با حال این موضوع چیزی از میزان بازدید کنندگان این مجسمه نکاست و برآورد می شود سالیانه 3 میلیون گردشگر از این مجسمه دیدن می کنند.

پس از حوادث 11 سپتامبر 2001 دولت امریکا به منظور حفظ موارد امنیتی از ورود جهانگردان به داخل جزیره و بازدید از مجسمه آزادی و موزه ای که در پای آن قرار دارد، ممانعت نمود تا این که 3 سال بعد یعنی در آگوست سال 2004 اجازه بازدید گردشگران از این مجسمه را مجددا صادر کرد.

قبس زعفرانی/گروه جامعه و ارتباطات

تنظیم:سعید آقازاده

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین