سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
داستان‌های این مجموعه درون‌مایه‌ای مشابه نخستین داستان دارند و ویژگی مشترک بعدی نیز نگاه موجز و مینی‌مالیستی حاکم برآن‌هاست و دغدغه‌های زنانه نویسنده
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

گنجشک‌ها نقطه، گنجشک سرخط

گنجشک‌ها

«گنجشک‌ها نقطه، گنجشک سرخط» مجموعه 15 داستان کوتاه از «ظریفه رویین» از سوی انتشارات سوره مهر منتشر شده است.

به گزارش ایبنا، «گنجشک‌ها نقطه، گنجشک سرخط» نخستین کتاب ظریفه رویین در حوزه ادبیات بزرگسالان است. وی پیش از این چندین کتاب از این نویسنده در حوزه کودک و نوجوان منتشر شده بود.

«گنجشک‌ها نقطه، گنجشک سرخط» نام نخستین داستان این کتاب 115 صفحه‌ای است و 14 داستان دیگر که همگی حجم و اندازه‌ای تقریبا مشابه دارند، با درونمایه‌ای مشترک و نزدیک به هم.

در بخشی از این کتاب آمده است:

«پدر پاکت میوه را توی بغلت می‌گذارد. سلام می‌کنی. سر تا پایت را نگاه می‌کند.

ـ باز که تو حیاطی؟

ـ مگه عیبی داره؟

چیزی نمی‌گوید. چپ چپ نگاهت می‌کند و رد می‌شود. اصلا دوست ندارد با گنجشک‌ها دمخور باشی. در حالی که پشتش به توست، می‌گوید: «تو دیگه بچه نیستی.»

«گنجشک‌ها با جیک‌جیکشان خانه را روی سر گذاشته‌اند. تو از صدای آن‌‌ها لذت می‌بری. مادر به اعتراض می‌گوید: وای سرم رفت. و تو را نگاه می‌کند.»

نخستین داستان، که نام مجموعه نیز بر اساس آن انتخاب شده است، ماجرای دختر جوانی را روایت می‌کند که از نظر رفتاری و نوع نگاه با والدین خود اختلاف دارد و عدم درک دختر از طرف پدر و مادر، تاثیری عمیق و عجیب بر شخصیت او می‌گذارد، به گونه‌ای که دختر، در واکنشی توهم گونه احساس می‌کند به گنجشک تبدیل شده است:

«پدر به کنارت می‌آید، با دل انگشتانش سر کوچکت را نوازش می‌کند. توی چشم‌های آبی‌ات خیره می‌شود و تو هم توی چشم‌های سیاهش نگاه می‌کنی. دو گنجشک توی مردمک چشمش[هایش] می‌بینی. ... دست‌هایت را ناخودآگاه از هم باز می‌کنی. درست مثل یک پرنده. بعد آن‌ها را بالا و پایین می‌بری. از لبه پنجره پایین می‌پری با حالتی مثل یک گنجشک، جیک جیک کنان دور اتاق پرواز می‌کنی.»

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، داستان‌های این مجموعه درون‌مایه‌ای مشابه نخستین داستان دارند و ویژگی مشترک بعدی نیز نگاه موجز و مینی‌مالیستی حاکم برآن‌هاست.

اطلسی‌ها، لحظه‌های سوخته بیست‌وچهار پله تا...، یکی از همین روزها، بگذار همه‌چیز خراب شود، باد که بیاید، ماهی تنگ بلور، مثل بچه‌ها، آخرین سه‌شنبه، خاک‌سپاری، برای زنده‌ ماندن، ردپایی بر ساحل، فصل تازه و از آن‌همه دیروز نام دیگر داستان‌های این مجموعه‌اند.

مجموعه داستان «گنجشک‌ها نقطه، گنجشک سرخط» را انتشارات سوره مهر در شمارگان 2500 نسخه و با قیمت 18000 ریال منتشر کرده است.


گروه کتاب تبیان - محمد بیگدلی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین