سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
قسمی از روایات كه ظاهرش مخالف اصول است ولی توجیه‌‌پذیر و تأویل‌پذیر است، این است كه وجود مبارك حضرت ختمی مرتبت (ص) وارد بهشت شد، از نزدیك از جهنم بازدید كرد، یك عده را در حال تنعّم دید، یك عده را در حال عذاب دید. پرسید: اینها چه كسانی‌‌اند؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

زنجیر بر گردن جهنم

جهنم شیطان آتش

قسمی از روایات كه ظاهرش مخالف اصول است ولی توجیه‌‌پذیر و تأویل‌پذیر است، این است كه وجود مبارك حضرت ختمی مرتبت (ص) وارد بهشت شد، از نزدیك از جهنم بازدید كرد، یك عده را در حال تنعّم دید، یك عده را در حال عذاب دید. پرسید: اینها چه كسانی‌‌اند؟

گفتند: اینها بی‌‌حجابند كه اینطورند، لذا با مو آویخته می‌‌شوند؛ یا آنها كه دارند عذاب می‌شوند، رباخوارند كه با این وضع عذاب می‌‌شوند.

مرحوم امین‌‌الاسلام می‌فرماید كه اینها را ما قبول می‌كنیم، ولی با تأویل؛ یعنی صفت رباخواری این است، اسم رباخواری این است، نه شخص رباخوار؛ برای اینكه شخص رباخوار هنوز در دنیا هست؛ هنوز نمرده كه بیاید در جهنم و با این وضع عذاب بشود.

اما اگر این را طبق آن آیاتی كه در اوایل سوره مباركه «نساء» گذشت، آنطور معنا بكنیم، این شخص هم‌اكنون در جهنم است منتها نمی‌بیند؛ «الَّذِینَ یَأْكُلُونَ أَمْوَالَ الْیَتَامَی ظُلْماً إِنَّمَا یَأْكُلُونَ فِی بُطُونِهِمْ نَاراً وَ سَیَصْلَوْنَ سَعِیراً» یعنی گناهكار هم‌اكنون دارد آتش می‌خورد. بعضی از بزرگان گفته‌اند اینها كه فتنه‌گرند، داعیه اختلاف دارند؛ وقتی اینها حرف می‌زنند، ما می‌بینیم از دهانشان آتش می‌آید.

خب اگر كسی این نگاه را داشته باشد، می‌گوید: هم‌اكنون او در جهنم است دیگر. این‌طور نیست كه ما بگوییم این باید توجیه بشود؛ یعنی صفتِ رباخواری آن است، خیر. خود رباخوار هم‌اكنون در جهنم است؛ این فرد همین كه بدنش سرد شد و قلبش ایستاد، خودش را شعله‌‌ور می‌بیند. هزاران راز و رمز در قیامت است كه ما به آن دسترسی نداریم.

ما یك جهنم منقولی در قرآن داریم، یك جهنم غیرمنقول. جهنم غیرمنقول همین است كه در سوره قاف فرمود «أَلْقِیَا فِی جَهَنَّمَ كُلَّ كَفَّارٍ عَنِیدٍ» و مانند آن، همان جهنم معهود. یك جهنم منقولی را هم قرآن كریم مشخص كرده كه نقل و انتقال می‌كنند، جهنم را می‌آورند، جهنم را می‌برند. در سوره مباركه فجر «وَ جِی‏ءَ یَوْمَئِذٍ بِجَهَنَّمَ یَوْمَئِذٍ»... آن روز جهنم را می‌آورند.

وجود مبارك حضرت ختمی مرتبت (ص) وارد بهشت شد، از نزدیك از جهنم بازدید كرد، یك عده را در حال تنعّم دید، یك عده را در حال عذاب دید. پرسید: اینها چه كسانی‌‌اند؟ گفتند: اینها بی‌‌حجابند كه اینطورند، لذا با مو آویخته می‌‌شوند؛ یا آنها كه دارند عذاب می‌شوند، رباخوارند كه با این وضع عذاب می‌‌شوند

در روایاتی كه ذیل این آیه كریمه وارد شده است، ملاحظه بفرمایید كه فرشتگان الهی با زنجیر، جهنم را كشان‌كشان می‌آورند. این چه جهنمی است كه منقول است، با زنجیر آن را می‌آورند؟ ما كه دلیلی بر نفی این مطلب نداریم؛ آمنّا و صدّقنا. آن جهنم غیرمنقول سرِ جایش محفوظ است؛ ما هیچ راهی نداریم كه بگوییم جهنم إلا و لابد واحد است، همان‌طوری كه بهشت متعدّد است. در سوره الرحمن می‌خوانیم «وَ لِمَنْ خَافَ مَقَامَ رَبِّهِ جَنَّتَانِ» و «وَمِن دُونِهِمَا جَنَّتَانِ»؛ وقتی چندین بهشت هست، خب چندین جهنم هم هست!

اگر قرآن كریم در سوره اعراف فرمود «أُولئِكَ كَالْأَنْعَامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ» این (معاذ‌الله) تشبیه است یا واقعاً حیوانند؟ واقعاً حیوانند؛ یعنی در قیامت به‌ صورت حیوان درمی‌آیند. اما الآن چه؟ الآ‌ن هم اگر كسی دارای چشم برزخی باشد، می‌بیند اینها حیوانند.

وجود مبارك امام باقر(ع) این كار را كرده، وجود مبارك امام سجاد(ع) این كار را كرده؛ این دو امام در صحنه عرفات همین كار را كردند. آن سائل كه عرض كرد: «ما أكثر الحجیج» و أقل الضجیج. فرمود: خیر، بگو: «ما أكثر الضجیج و أقل الحجیج»؛ حاجی كم است، ناله زیاد است. عرض كرد: این همه جمعیت در صحنه عرفات، شما می‌گویید حاجی كم است؟ حضرت اشاره كرد، چشم برزخی باز شد؛ دید خیلی‌ها حیوانند. خب كسی كه در برابر امام زمانش بایستد، همین است دیگر.

 

جهرمی زاده_دین و اندیشه تبیان


برگرفته از درس تفسیر حضرت آیت الله جوادی آملی

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین