• تعداد بازديد :
  • شنبه 1389/07/17
  • تاريخ :

اخبار دهه کرامت

اخبلر دهه کرامت

به مناسب دهه كرامت و در تجليل از مقام والاي امام علي‌بن موسي‌الرضا(ع) و خواهر گرامي‌اش حضرت فاطمه معصومه(س) در ايران و 30 كشور جهان جشن‌ها و برنامه‌هاي مختلف فرهنگي و مذهبي برگزار مي‌شود.

گزارشات رسيده در همين رابطه، ذيلا از نظرتان مي‌گذرد:

جشن‌هاي دهه كرامت در 30 كشور و 17 استان

جشن‌هاي دهه كرامت ميلاد حضرت رضا (ع) در 30 كشور جهان و 17 استان كشور برگزار مي‌شود.

به گزارش واحد مركزي خبر، معاون تبليغات و ارتباطات اسلامي آستان قدس رضوي گفت: اين برنامه‌ها با عنوان زيرسايه خورشيد همزمان با آغاز دهه كرامت و هم سو با برنامه ساير نهادهاي فرهنگي و سازمان‌هاي مردم نهاد آغاز مي‌شود.

حجت الاسلام سيد حسن حسيني ايجاد جشن و شور معنوي و تبيين ابعاد معنوي شخصيت امام رضا(ع) با محوريت علم و رافت حضرت رااز اهداف برگزاري اين جشن‌ها دانست.

وي افزود: امسال در برگزاري اين جشن‌ها تمركز بر محوريت مردم است كه با اين هدف فراخوان‌هايي صورت گرفت و از بين 600 برنامه ارسالي به دبيرخانه 40 برنامه در قالب 12 سرفصل به تصويب رسيد.

معاون تبليغات و ارتباطات اسلامي آستان قدس رضوي گفت: برگزاري جشن شكوه رضوان، استفاده از سخنرانان برجسته كشوري، انتخاب كتاب سال رضوي و پايان نامه برتر رضوي با محوريت معرفي ابعاد شخصيتي امام رضا(ع) و فراخوان مقاله دانش آموزي از سراسر كشور و نيز مدارس ايراني خارج از كشور از برنامه‌هايي است كه آستان قدس رضوي در دهه كرامت برگزار مي‌كند.

حجت الاسلام حسيني گفت: بخش زيادي از اين برنامه‌ها در 17 استان و 40 شهرستان كشور به صورت همزمان برگزار مي‌شود.

وي افزود: برگزاري جشنواره فرهنگي ورزشي، نمايشگاه كتاب و عكس با عنوان نقش و نگار عرش، اعزام خدام به بيمارستان‌ها و مراكز درماني، توزيع بسته‌هاي متبرك بعنوان سوغات ملائكه و برگزاري همايش علمي پژوهشي دانشجويان سراسر كشور هم از ديگر برنامه‌هاي آستان قدس در دهه كرامت است.

حجت الاسلام حسيني درباره اقدامات بين‌المللي آستان قدس رضوي در دهه كرامت گفت: بسته‌هاي نمايشگاهي براي برگزاري نمايشگاه‌هاي فرهنگي به 30 كشور جهان ارسال مي‌شود.

ازهفدهم مهر(ميلاد حضرت معصومه س) تا بيست وهفتم مهر (ولادت حضرت رضا ع) دهه كرامت نامگذاري شده است.

همكاري شركت فناوري اطلاعات رضوي با هشت وزراتخانه و شهرداري‌هاي كشور

مديرعامل شركت فناوري اطلاعات و ارتباطات رضوي از همكاري و مشاركت اين شركت با هشت وزراتخانه، شهرداري و ساير ارگان‌هاي مهم دولتي كشور در زمينه پروژه‌هاي IT خبرداد.

به گزارش ستاد خبري جشن‌هاي ميلادرضوي محمدجواد رجاييان در نشست خبري با خبرنگاران افزود: تاكنون با وزراتخانه‌هاي راه و ترابري، مسكن و شهرسازي، ستادمديريت حمل و نقل و مصرف سوخت، نهاد رياست جمهوري و شهرداري‌هاي مشهد، كرمانشاه، كرج و زاهدان در خصوص انجام پروژه‌هاي مختلف به توافق رسيده و در حال اجرا مي‌باشيم.

وي اضافه كرد: اين پروژه‌ها در حوزه نرم افزاري از قبيل بحث ديجيتال‌سازي و مشاوره و نظارت بر طرح‌هاي انفورماتيك مي‌باشد.

رجاييان با اشاره به اينكه شركت فناوري اطلاعات و ارتباطات رضوي داراي بالاترين رتبه از شوراي عالي انفورماتيك كشور مي‌باشد،خاطرنشان‌كرد: همچنين اين شركت موفق به اخذ گواهينامه بين‌المللي IS9001-2000 در مديريت كيفيت شده است.

وي از طراحي و پياده سازي مركز داده(ديتاسنتر)آستان قدس رضوي تا پايان سال جاري خبر داد و اظهارداشت: اين پروژه جزو پيشرفته‌ترين پروژه‌هاي مراكز داده در خاورميانه مي‌باشد كه در فاز اول امكان ميزباني تمامي سرويس‌هاي IT آستان قدس رضوي را داراست و در فاز دوم امكان پاسخگويي به ساير ارگان‌ها در سطح كشور را فراهم خواهد ساخت.

رجاييان تصريح كرد: در فعاليت‌هاي خاص شركت فناوري اطلاعات و ارتباطات رضوي مشاركت با شركاي تجاري با عقد تفاهم‌نامه‌هاي همكاري در حوزه ملي و بين‌المللي را انجام داده است.

وي چهار، سيستم مديريت اسنادرضوي، آموزش مجازي، كارت هوشمند الكترونيك رضوي و سيستم جامع منابع مالي و انساني رضوي را از مهمترين پروژه‌هاي در حال اجرا در اين شركت برشمرد.

تمهيدات ويژه‌ براي پذيرايي از كاروان استان‌هاي مختلف

رئيس اداره املاك و شهرستان‌هاي آستان قدس رضوي گفت: همزمان با دهه كرامت تمهيدات ويژه براي پذيرايي از كاروان استان‌هاي مختلف در نظر گرفته شده است.

مجيدسعيدي‌منش در گفتگو با خبرنگار ستاد خبري جشن‌هاي ميلاد رضوي در خصوص برنامه‌هاي ويژه زائران و كاروان‌هاي زيارتي اعزام شده به خراسان رضوي اظهار داشت: برنامه‌هايي براي هماهنگي ستادي دفاتر املاك در شهر ها، پيش‌بيني اسكان و اياب و ذهاب شهري كاروان‌ها، جلب توافق ظرفيت‌هاي محلي در اجراي جشن‌ها، امكان‌سنجي برگزاري ايستگاه صلواتي، پذيرايي براي ميزباني هر چه بهتر صورت خواهد گرفت.

وي افزود: اين تمهيدات ويژه جهت پذيرايي از كاروان استان‌ها وشهرستان‌هاي تربت حيدريه، نيشابور، درگز، سبزوار، فريمان، بجنورد، اسفراين، كاشمر، رشت، اصفهان، قزوين، گرگان و ساري مي‌باشد.

وي يادآورشد: برنامه‌هاي فرهنگي مديريت املاك و اراضي آستان قدس از سوي موسسه مشاوره و خدمات جوانان آستان قدس وشوراي عالي فرهنگي تدوين مي‌شود.

احمديان خاطر نشان كرد: ساير شهرستان‌ها از قبيل يزد، سمنان، كرمان، سرخس، گناباد با وجود دفاتر آنها در مشهد پذيرايي و ستاد اسكان در نظرگرفته نمي‌شود.

رئيس اداره املاك و شهرستان‌هاي آستان قدس رضوي افزود: امسال به دليل اعتبارات پيش‌بيني شده بيشتر طرح بازديد از بيمارستان‌ها،ديدار با ائمه، لباس يكپارچه براي خادمان براي جشن ميلاد رضوي در نظر گرفته شده است.

فرهنگ رضوي بايد به بهترين صورت به تمام دنيا معرفي شود

نماينده مردم مشهد وكلات در مجلس شوراي اسلامي گفت: فرهنگ و سيره رضوي بايد به بهنرين صورت به تمام دنيا معرفي شود.

اميرحسين قاضي‌زاده درگفتگو با خبرنگار ستاد خبري جشن‌هاي ميلاد‌ رضوي با بيان اين مطلب افزود: وجود پر بركت امام رضا(ع) آثار جهاني در ايران داشته است و بايد اين فرهنگ و سيره به جهان به صورت صحيح معرفي شود.

وي گفت: درحوزه‌ي شناسايي سيره رضوي به مردم فعاليت‌هاي بسياري انجام شده اما اين فعاليت‌ها كمتردر حوزه عمومي و هنري بوده است.

قاضي زاده،علت كم‌كاري وكم توجهي هنرمندان به عرصه‌ي شناسايي سيره رضوي را ترس از ورود به حوزه مذهبي عنوان كرد و افزود: هنرمندان و فعالان حوزه ادبي به خاطر ارتباط برقرار نكردن با حوزه دين است.

وي با بيان اين مطلب كه، بهترين ابزار براي معرفي سيره ائمه اطهار (ع) هنر است، گفت: متاسفانه در تئاتر و فيلم مذهبي رشد بالايي نداشته‌ايم و در اين عرصه كم‌كاري شده است.

نماينده مردم مشهد وكلات در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: بايد فضايي مثبت براي فعاليت هنرمندان در عرصه‌ي سيره ائمه اطهار (ع) انجام شود.

قاضي‌زاده گفت: آستان قدس رضوي توانسته فضايي مطلوب براي زيارت زائران ايجاد كند كه اين بيانگر توجه و ارادت مسوولان به امام رضا(ع) است.

شفاعت امام رضا(ع) بزرگترين پاداش من است

اين خدمتگزار مشهدي گفت: من از كاركردن در محيط بهداشتي هيچ گونه ابايي ندارم، بلكه كار كردن در حرم مطهر رضوي را بزرگترين افتخار خود مي‌دانم.

خانم حسيني درگفتگو با خبرنگارستاد خبري جشن‌هاي ميلاد رضوي در خصوص انگيزه و احساس خود در محيط‌هاي بهداشتي، اظهار داشت:من ازكار كردن در فضاي بهداشتي حرم رضوي لذت مي‌برم، چراكه دين اسلام، دين پاكيزگي است ونظافت را نشانه ايمان مي‌داند و شغل من ارتباط مستقيمي با نظافت دارد.

وي ادامه داد: من براي كار كردن در حرم لذت معنوي مي‌برم و حاضر نيستم اين لذت معنوي را هيچ‌گاه جايگزين لذت مادي ‌كنم و بزرگترين درخواست من از امام رضا(ع)، شفاعتم در روز جزاست.

حسيني،در ادامه با بيان اين مطلب افزود: من روزانه شش ساعت در حرم رضوي فعاليت مي‌كنم و بارها شده است وقتي براي كار به حرم مطهر رضوي مشرف مي‌شوم، با ديدن گنبد ملكوتي حضرت رضا(ع)،انرژي مضاعفي پيدا مي‌كنم.

وي خاطر نشان كرد: من با توجه به اين كه ميزان تحصيلاتم ديپلم است، افتخار مي‌كنم كه مانند يك كارگر كاشي و سراميك‌هاي حرم امام رضا(ع) را تميز مي‌كنم.

امام رضا(ع) افراد غريب را دست خالي رد نمي‌كند

يك زائرسربازبيرجندي گفت: حضرت ثامن الحجج(ع) خود غريب الغربا هستند و افراد غريب را هرگز دست خالي بر نمي‌گردانند.

به گزارش ستادخبري جشن‌هاي ميلاد رضوي، اين جوان كه در حال انجام خدمت مقدس سربازي در مشهدالرضا(ع) است، در گفتگو با خبرنگار ما با بيان اين مطلب در حالي كه اشك در چشمانش حلقه زده بود،گفت: اكنون با دلي شكسته، تنها و خسته به خدمت آقا آمده‌ام تا ايشان خود مشكلم را حل كنند.

وي افزود: امام رضا(ع) به ضامن آهو بودن معروف هستند و حوائج بزرگ را به اذن خدا برطرف مي‌كنند، حال مي‌خواهند ضامن سرباز اين مملكت نشوند.

اين سرباز جوان با بينش ومعرفتي مثال‌زدني در پايان گفت: آرزو و خواسته من از امام رضا(ع) اين است كه از خدا بخواهد به خاطر وجود بنده‌هاي خوب خود از سر تقصيرات من بگذرد و من را به راه راست هدايت كند تا براي خدا بنده خوبي شوم.

وي‍‍ژه برنامه‌هاي متنوع دهه كرامت درحرم مطهر رضوي

رئيس اداره امورفرهنگي معاونت تبليغات و ارتباطات اسلامي آستان قدس رضوي گفت: همزمان با ايام ميلاد رضوي ويژه برنامه‌هاي متنوع و مختلفي درگوشه و كنارحرم مطهر رضوي براي زائران و مجاوران برگزار ميشود.

به گزارش ستاد خبري جشن‌هاي ميلاد رضوي، رضا خوراكيان در جريان بازديد خبرنگاران از اماكن متبركه، صحن‌ها و رواقهاي حرم مطهررضوي با بيان اين مطلب افزود: معاونت تبليغات و ارتباطات اسلامي و معاونت اماكن متبركه بيشترين سهم را در برپايي مراسمات مختلف در گوشه و كنار حرم مطهر رضوي برعهده دارند.

وي تصريح كرد: نمايشگاه كبوترانه ويژه كودكان و نوجوانان در فضايي شاد و مفرح براي استفاده اين گروه سني در نظر گرفته شده است.

وي ادامه داد: فضاي صحن جديد غدير براي ارائه برنامه‌هاي فرهنگي به زائران عرب زبان اختصاص داده شده است كه در اين صحن مكاني با عنوان مهدالرضا(ع) براي مراقبت و نگه‌داري كودكان وخردسالان اين افراد درنظر گرفته شده است.

خوراكيان با اشاره به فعاليت‌هاي رواق دارالرحمه افزود: روزانه بيش از 10 گروه از زائران غيرايراني با زبان‌هاي عربي، روسي، انگليسي و اردو از اين رواق بازديد مي‌كنند و كارشناسان با توجه به نوع زبان زائران به اين افراد خدمات ارائه مي‌دهند.


منبع: روزنامه جمهوري اسلامي

تنظيم براي تبيان: سمانه دولت آبادي

UserName