سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
اولین اتفاق مثبت در فیلم ملك سلیمان رویكرد و تكیه بر روایت قرآنی این فیلم، در مورد حضرت سلیمان است و تصحیح نگاه در مورد ایشان و تفاوت با آنچه در تورات آمده است.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

«ملك سلیمان» ؛ گامی مثبت در سینمای ایران

ملک سلیمان

یك منتقد گفت: به نظرم در مجموع فیلمنامه، ساختار و كارگردانی فیلم سینمایی «ملك سلیمان» گامی مثبت در كارنامه «شهریار بحرانی» و سینمای ایران است.

زهره یزدان پناه منتقد سینما در گفت و گو با فارس درباره فیلم سینمایی «ملك سلیمان» ساخته شهریار بحرانی گفت: اولین اتفاق مثبت در فیلم ملك سلیمان رویكرد و تكیه بر روایت قرآنی این فیلم، در مورد حضرت سلیمان است و تصحیح نگاه در مورد ایشان و تفاوت با آنچه در تورات آمده است.

وی در ادامه تاكید كرد: تاكید بر ولایت پذیری و تبعیت از ولی خدا بخصوص در هنگام هجوم فتنه‌های اشرار و همچنین برای رهایی از شر شیاطین و فراخوانان به بدی كه گریبانگیر همه اعصار بشری بوده است، مهم‌ترین اتفاق دیگری است كه در مضمون این فیلم افتاده است.

این منتقد در ادامه خاطر نشان كرد: فیلنامه از پشتوانه پژوهشی بسیار خوبی برخوردار بوده است كه باعث ارتقای سطح فیلمنامه‌ شده است. زندگی حضرت سلیمان از دو بخش تشكیل شده است كه بخش اول زندگی حضرت سلیمان تا مبارزه اجنه و شیاطین و تسلط بر ایشان و بخش دوم از زمان تسلط و بر پایی ملك تا وفات ایشان است. فیلم ملك سلیمان فقط به بخش اول زندگی ایشان پرداخته است. گرچه بخش دوم زندگی حضرت سلیمان به علت وجود ضد قهرمان‌های رئال و نیز حوادث جذاب دیگری مانند موضوع ملكه سبا و موضوع‌های دیگر، قابلیت قصه پردازی و درام بیشتری را دارد. اما بخش اول زندگی اشان، به علت وجود ضد قهرمانانی از عالم دخان و ماهیت حوادث زندگی سلیمان نبی در این بخش، نوعی روایت را می‌طلبیده است كه نویسنده به علت وفاداری به آیات و روایات قرآنی، بخوبی از عهده روایت این بخش زندگی سلیمان نبی برآمده است.

اولین اتفاق مثبت در فیلم ملك سلیمان رویكرد و تكیه بر روایت قرآنی این فیلم، در مورد حضرت سلیمان است و تصحیح نگاه در مورد ایشان و تفاوت با آنچه در تورات آمده است.

یزدان پناه، تصریح كرد: به نظرم این فیلم را از جهات دیگر هم می‌شود مورد بررسی قرار داد. به عنوان نمونه، جلوه‌های بصری آن كه نیاز سینمای ایران بوده است و یا طراحی صحنه و لباس، موسیقی و ... كه گامی رو به جلو در كارنامه سینمای ایران و شهریار بحرانی بوده است.

یزدان پناه، در مورد بودجه اختصاصی به فیلم «ملك سلیمان» گفت: بودجه‌ای كه به این فیلم اختصاص داده شده است، در مقایسه با بودجه‌هایی كه برای آثار فاخر با آقار فاخر با پروداكشن بزرگ در سینمای غرب اختصاص داده می‌شود، بودجه چندان قابل‌توجهی هم نیست به هر حال اگر قرار است فیلم خوب ساخته شود، باید برای آن هزینه كرد.

این منتقد در ادامه بازی های این فیلم را مثبت ارزیابی كرد و افزود: گرچه این فیلم، بازیگران شاخص زیادی ندارد. اما در مجموع، بازیگران هم، بازی‌های خوبی داشته‌اند و از عهده كار برآمده‌اند.

زهره یزدان پناه در پایان گفت‌وگو نیز خاطرنشان كرد: در مجموع فیلمنامه، ساختار و كارگردانی «ملك سلیمان» گامی مثبت در كارنامه شهریار بحرانی و سینمای ایران است.

تنظیم برای تبیان : مسعود عجمی

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین