سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
جشنواره بین المللی رسانه‌های دیجیتال؛ نمایشگاهی که در دوره نخست برگزاری خود یعنی در اردیبهشت ماه سال 1386 به مدت هشت روز با هدف بستر سازی در جهت رشد و شکوفایی استعدادهای فراوان در كشور و فراهم کردن نیازهای موجود، در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران ...
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

نگاهی به چهارمین جشنواره و نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال

جشنواره و نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال 

جشنواره بین المللی رسانه‌های دیجیتال؛ نمایشگاهی که در دوره نخست برگزاری خود یعنی در اردیبهشت ماه سال 1386 به مدت هشت روز با هدف بستر سازی در جهت رشد و شکوفایی استعدادهای فراوان در كشور و فراهم کردن نیازهای موجود، در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران در مساحت 2 هزار متر مربع و با برپایی یکصد کارگاه و نشست و نیز با چهار بخش اصلی و دو بخش جانبی و عرضه آثار در 300 غرفه پا به عرصه ظهور گذاشت، در چهارمین دوره برگزاری خود که استارت آن از 16 مهرماه در مصلی بزرگ امام خمینی(ره) زده می شود، تولیدکنندگان و اصحاب رسانه های دیجیتال، در مساحتی بالغ بر 70 هزار متر مربع، با برپایی بیش از 250 کارگاه و نشست و با 10 بخش اصلی و 6 بخش جانبی و عرضه آثار در حدود 850 غرفه فعالیت خود را آغاز می کنند. این رشد نشان از توجه و حمایت مسئولان مربوطه و نیز میزان علاقه مندی و استقبال فعالان به این فناوری دارد.

چندی پیش مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان و مشاهده ظرفیت های موجود در جوانان علاقه مند، توانمند و مومن که در حوزه رسانه های دیجیتال بسیارند، ورود به این عرصه و پرداختن به این موضوع را مورد تاکید قرار دادند. البته پرداختن به این فناوری از تاکیدات ایشان در سند چشم انداز 20 ساله هم به شمار می رود. پیرو تاکید رهبر انقلاب اسلامی، در اولین اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت نهم مركز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال را تاسیس کرد. یکی از اصلی ترین برنامه های دراز مدت این مركز به جهت تاثیر گذاری بر جامعه ایران با هدف آشنا سازی عموم جامعه با رسانه‌های دیجیتال، برگزاری جشنواره و نمایشگاه ملی رسانه های دیجیتال و نرم‌افزار های چند رسانه ای است. می توان اینگونه گفت که جشنواره ملی رسانه های دیجیتال و نرم‌افزارهای چند رسانه‌ای با حضور خود سعی می کند تا علاوه بر كشف استعدادهای جدید تولیدکنندگان و اصحاب رسانه‌های دیجیتال جایگاهی معتبر، مطمئن و دائمی برای ارائه ارزیابی فعالیت های خود پیدا کند.

محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در نخستین نشست خبری چهارمین جشنواره و نمایشگاه رسانه های دیجیتال درباره نقش این وزارتخانه در توسعه این صنعت گفت: «وزارت ارشاد در حوزه ساماندهی ، حمایت و فرهنگ سازی در توسعه و رشد این فن آوری گام های قابل توجهی برداشته است». به گفته حسینی، یکی از کارهای خوب صورت گرفته در نمایشگاه رسانه های دیجیتال اجرای قانون حمایت از پدید آورندگان نرم افزارهای رایانه ای و شناسنامه دار کردن و ثبت نرم افزارهای رایانه ای در کشور است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه صحبت های خود به ویژگی نمایشگاه چهارم رسانه های دیجیتال اشاره داشت و گفت: «در نمایشگاه امسال قصد داریم ارتباط و پیوند تشكیلاتی بین تولیدكنندگان محتوای دیجیتالی در كشورهای اسلامی به وجود بیاوریم و در این راستا 150 سایت برتر جهان اسلام معرفی می‌شوند». نظام‌مند شدن سازو كارهای تكثیر حامل‌های دیجیتالی در كشور و نیز كمك به توسعه صادرات نرم افزارهای فرهنگی از دیگر اقداماتی است كه وزارت فرهنگ و ارشاد در حوزه رسانه های دیجیتال انجام داده است.

 

16 هزار آثار در چهارمین نمایشگاه

نمایشگاه چهارم 16 بخش دارد که 10 بخش اصلی آن شامل بخش های بین الملل، نشستها و کارگاهای تخصصی، شهر دیجیتال، مراکز و موسسات ارائه دهنده خدمات، خانواده و رسانه های دیجیتال، سازمانها و استانها، رسانه دیجیتال در آیینه هنر، مسابقات و سرگرمی، برگزیدگان ادوار جشنواره رسانه های دیجیتال و نیز نرم افزارهای رسانه‌ای می شود. 6 بخش دیگر این نمایشگاه، جشنواره ای است یعنی بحث رقابت در بخش های نرم افزارهای رسانه ای، بازی های رایانه‌ای، نرم افزارهای تلفن همراه، پایگاه های اینترنتی، هنرهای دیجیتال و پژوهش و فناوری و نوآوری در رسانه های دیجتال مطرح است. در مجموع سه دوره نمایشگاه رسانه های دیجیتال 20 هزار اثر ارسال شد و اما در چهارمین جشنواره و نمایشگاه بین المللی رسانه ای دیجیتال شركت‌كنندگان 16 هزار آثار ارسال کرده اند.

این طور که گفته می شود در این نمایشگاه شاهد رشد 60 درصدی محصولات نسبت به سال گذشته هستیم. به گفته زارع پور، سال گذشته در حوزه اینترنت 6 هزار سایت ثبت شده بود اما در نمایشگاه چهارم این تعداد به 15 هزار سایت ثبت شده رسیده است. در بخش نرم افزارهای رسانه ای در مجموع 7 هزار نرم افزار عرضه می شود که 800 نرم افزار آن برای اولین بار ارائه می شوند. علاوه بر آن در بخش پایگاهای اینترتی و وبلاگ ها بیش از 2 هزار پایگاه معرفی می شود. در بخش بازی های رایانه ای نیز نزدیک به 80 عنوان بازی که 56 بازی آن جدید است در 50 غرفه ارائه می شود . در بخش نرم افزارهای تلفن همراه بیش از 200 عنوان که 80 نرم افزار آن جدید است نیز ارائه می شود. هنرهای دیجیتال 40 غرفه داردکه 200 اثردر آن عرضه می شود. همچنین در بخش پژوهش، فناوری و نوآوری هم حدود40 غرفه فعالیت دارند که بیش از یکصد اثر در آن معرفی می شود.

دبیر چهارمین نمایشگاه و جشنواره رسانه‌های دیجیتال در ادامه افزود: «آخرین فناوری های تولید و مصرف محصولات فرهنگی دنیا را در نمایشگاه چهارم به معرض نمایش گذاشته ایم».

 

حضور نمایندگانی از 30 کشور

نمایشگاه سوم رسانه های دیجیتال که مهرماه سال گذشته برگزار شد، به خارج از مرز های ایران قدم گذاشت و واژه بین الملل را در فعالیت‌های خود گنجاند. به نوعی که بین المللی شدن جشنواره موجب افزایش اعتبار و وسعت نمایشگاه و جشنواره شد و علاوه بر آن بازدید كنندگان و مراجعان نمایشگاه نیز به نرم افزار ها و تولیدات برترین تولیدكنندگان جهانی دسترسی پیدا کردند و از طرف دیگر تولید كنندگان دیگر كشورها از بازاری بزرگ و با حجم مبادلات اقتصادی بالا منتفع شدند. سال گذشته میزبان نمایندگانی از 20 کشور بودیم و امسال شاهد حضور نمایندگانی از 30 کشور در بخشهایی همچون ارائه محصولات، نمایش توانمندی‌ها، برگزاری کارگاه‌های تخصصی هستیم.

 

بخشی از ویژه‌های نمایشگاه چهارم

به گفته دبیر چهارمین نمایشگاه و جشنواره رسانه‌های دیجیتال، امسال در نمایشگاه چهارم به مناسبت سی امین سالگرد دفاع مقدس، بخش ویژه دفاع مقدس طراحی شده است. در این بخش آثار فرهنگی دیجیتال با موضوع دفاع مقدس به نمایش گذاشته می شود. همچنین از ظرفیتهای دیجیتال برای بیان جنگ نرم و ابعاد مختلف پیروزی انقلاب و دفاع مقدس استفاده شده است.

 

 

تنظیم: هومن بهلولی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین