سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
دانشگاهها، «محیط زیست، شناسایی و پرورش نخبگان و استعدادهای جوان» به شمار می آیند و بنیاد ملی نخبگان، رؤسای دانشگاهها و مسئولان مرتبط با مراكز آموزش عالی، از این منظر به دانشگاهها توجه ویژه ای داشته باشند
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

دیدار رهبر انقلاب با نخبگان

مقام معظم رهبری دیدار با نخبگان

بخش سیاسی-حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار بیش از هزار نفر از نخبگان جوان علمی، سرمایه گذاری در عرصه «علم و فناوری و نخبه پروری» را از اولویتهای اساسی برنامه ریزی توسعه مطلوب خواندند و تشكیل چرخه كامل و بهم پیوسته انواع دانش های مورد نیاز كشور را امری ضروری و زمینه ساز تحرك و پیشرفت پایان ناپذیر در همه رشته های علمی دانستند.

در این دیدار كه صبح امروز برگزار شد ایشان، در نگاهی راهبردی، علم را تكیه گاه اصلی روند اقتدار مادی و معنوی كشور برشمردند و خاطرنشان كردند: جبران عقب ماندگی مزمن، تاریخی و تحمیلی كشور در زمینه های علمی، نیازمند تلاش جدی و دوندگی بی وقفه هر ایرانی با شرف و همه مسئولان، نخبگان، دانشجویان و استادان است.

حضرت آیت الله خامنه ای، موفقیتهای درخشان علمی در ده سال اخیر را، نشان دهنده استعداد جوشان جوانان و باعث افزایش امیدواری به آینده دانستند و افزودند: باید امیدوارانه و بدون از دست دادن حتی یك لحظه، به تواناییهای خود تكیه كنیم و با جدیت و صمیمیت، به روند علمی كشور، شتاب دهیم.

رهبر انقلاب اسلامی، با یادآوری افتخار ایرانیان به پیشرفتهای علمی در زمینه های هسته ای، سلولهای بنیادی، نانو، فناوری زیست محیطی و دیگر عرصه ها، افزودند: برای تكمیل و تعمیم این پیشرفتها به همه رشته ها، باید یك چرخه و منظومه علمی به هم پیوسته ایجاد كنیم.

دانشگاهها، «محیط زیست، شناسایی و پرورش نخبگان و استعدادهای جوان» به شمار می آیند و بنیاد ملی نخبگان، رؤسای دانشگاهها و مسئولان مرتبط با مراكز آموزش عالی، از این منظر به دانشگاهها توجه ویژه ای داشته باشند

ایشان، تشكیل چرخه علمی از انواع دانشهای مورد نیاز كشور را موجب هم افزایی علمی و شتاب متقابل رشته های مختلف علوم برشمردند و افزودند: پیشرفت های مقطعی، موردی و متكی به اشخاص و گروهها را باید به همه رشته ها، توسعه دهیم و جریانی عام و پایان ناپذیر از پیشرفت علم و فناوری را در همه عرصه ها بوجود آوریم.

حضرت آیت الله خامنه ای، دستیابی به این هدف بسیار مهم را نیازمند جهاد و مجاهدت بی وقفه علمی و توجه ویژه به نخبگان دانستند و افزودند: دانشگاهها، «محیط زیست، شناسایی و پرورش نخبگان و استعدادهای جوان» به شمار می آیند و بنیاد ملی نخبگان، رؤسای دانشگاهها و مسئولان مرتبط با مراكز آموزش عالی، از این منظر به دانشگاهها توجه ویژه ای داشته باشند.

رهبر انقلاب اسلامی، فراهم آوردن زمینه و امكانات سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز نخبگان را مهمترین راه حمایت از آنان خواندند و خاطرنشان كردند: نخبگان به دنبال كار و تلاش و ژرف نگری و پیشرفت كشورند و باید زمینه مناسب حركت را برای آنان فراهم كرد.

مقام معظم رهبری دیدار با نخبگان

ایشان، نقشه جامع علمی را ترسیم كننده بخش مهمی از نیازهای علمی كشور دانستند و با اشاره به ضرورت فعالیت نخبگان در مسیر تأمین این نیازها افزودند: فعالیت هایی كه نشان دهنده جسارت، اهتمام، اعتماد به نفس و بلند پروازی نخبگان است، حقیقتاً مطلوب و جذاب است.

حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار علاوه بر تأكید بر تشكیل چرخه بهم پیوسته علوم مورد نیاز كشور، ایده مهم دیگری را تحت عنوان ایجاد چرخه زنجیروار تبدیل فكر و اندیشه به محصولات تجاری مطرح كردند.

ایشان در همین بحث افزودند: باید چرخه ای بوجود آوریم كه در آن ایده های ذهنی نخبگان و نابغه ها، به مراكز علمی تحویل شود تا پس از پرورش علمی این ایده ها، نخبگان فناوری و صنعتی با كار و تلاش جدی، آنها را به محصولات صنعتی و غیرصنعتی تبدیل كنند و دستگاههای ذیربط نیز زمینه تولید و تجاری كردن این محصولات را فراهم سازند.

رهبر انقلاب اسلامی، تجاری سازی را، مهم دانستند و خاطرنشان كردند: یافته های علمی و صنعتی باید بتوانند به شكل صحیح، تولید ثروت كنند و مسئولان دستگاههای ذیربط باید از آغاز پروژه های علمی – صنعتی به فكر تجاری سازی باشند.

حضرت آیت الله خامنه ای پیشنهاد یكی از نخبگان را مبنی بر تشكیل نوع تازه ای از شركتهای فعال در عرصه علمی و فناوری، مفید دانستند و دولت را به مدیریتی هوشمندانه در زمینه حمایت ویژه از اینگونه شركتها توصیه كردند.

ایشان، تشكیل حداقل یك پژوهشگاه در هر دانشگاه را كاری ضروری و زمینه ساز رشد علمی و فعالیت بیشتر نخبگان برشمردند و خاطرنشان كردند: استفاده از استادان بازنشسته در این پژوهشگاهها می تواند حلقه وصل نسل جدید نخبگان و استادان قدیمی و مجرب دانشگاهها باشد.

تأكید مداوم بر اهمیت علم و پیشرفت علمی، از سر تعارف و تشریفات و احساسات كاذب و موسمی نیست چرا كه محاسبات دقیق نشان می دهد علم و دانش، مبنای واقعی اقتدار مادی و معنوی هر كشور است و هر ملتی در این رقابت عقب بماند مجبور به پیروی از دیگران است

رهبر انقلاب اسلامی، فعالیتهای حمایتی از نخبگان و توجه ویژه به مسئله «نخبگان» را در سالهای اخیر، بسیار خوب و قابل تقدیر ارزیابی كردند و با اشاره به تلاش بیشتر در این زمینه افزودند: باید به گونه ای عمل كرد كه پیچ و خمهای رایج اداری، شیرینی این خدمات را بكام نخبگان تلخ نكند.

حضرت آیت الله خامنه ای، رصد و بررسی دائم نتایج سرمایه گذاریهای انجام شده در مقوله نخبگان را ضروری دانستند و افزودند: لازم است فعالیتها و پیشرفتهای علمی كشورهای همسایه و اسلامی را نیز، دائماً رصد كرد و در برنامه ریزیها و فعالیتها مورد توجه قرار داد.

رهبر انقلاب اسلامی مبنای تأكید جدی نظام اسلامی بر اهمیت علم را محاسبه دقیق و تشخیص عمیق خواندند و خاطرنشان كردند: تأكید مداوم بر اهمیت علم و پیشرفت علمی، از سر تعارف و تشریفات و احساسات كاذب و موسمی نیست چرا كه محاسبات دقیق نشان می دهد علم و دانش، مبنای واقعی اقتدار مادی و معنوی هر كشور است و هر ملتی در این رقابت عقب بماند مجبور به پیروی از دیگران است.

مقام معظم رهبری دیدار با نخبگان

حضرت آیت الله خامنه ای هدف نظام اسلامی از پیشرفت علمی را مغایر با اهداف غربی ها خواندند و با اشاره به فجایع كشورهای غربی در مسیر پیشرفت علمی خود در مناطق مختلف جهان افزودند: هدف غرب از پیشرفت علمی، به دست آوردن ثروت بود و در این مسیر، در برخورد با ملتها در شبه قاره هند، افریقا، شرق آسیا و آمریكای لاتین ذره ای اخلاق و ایمان و حقوق مردم را رعایت نكردند.

ایشان، توسعه ستم گری، ایجاد شكاف طبقاتی، بی توجهی به حقوق اساسی ملتها را از جمله نتایج هدف گذاری ناصحیح علم در غرب خواندند و افزودند: در اسلام، تزكیه قبل از علم قرار دارد چرا كه اگر تزكیه و تربیت انسانی نباشد علم به ابزاری برای خباثت و جنایت تبدیل می شود.

ایشان، هدف اصلی جمهوری اسلامی را برای دستیابی به پیشرفت علم و فناوری، توسعه فضایل انسانی و دفاع حقیقی از حقوق انسان دانستند و تأكید كردند: ما علم را برای دستیابی به اقتدار حقیقی و برافراشتن پرچم عدالت و انسانیت در جهان دنبال می كنیم تا بتوانیم ضمن حمایت از مظلوم، در مقابل ظلم و جور ستمگران و سلطه جویان ایستادگی كنیم.

رهبر انقلاب اسلامی در پایان سخنانشان افزودند: نخبگان علمی كشور، دانشجویان، استادان، مسئولان و آحاد ایرانیان، راه جدیدی را در عرصه هدف گذاری برای پیشرفت علمی می گشایند و با دستیابی به اقتدار علمی به عنوان مبنای اقتدار مادی و معنوی، پرچم پرافتخار ارزشهای اسلامی را در جهان برمی افرازند.

در ابتدای این دیدار دكتر حسین میرزایی استادیار جامعه شناسی و برگزیده جشنواره خوارزمی و فارابی، آیت الله قره قانی فارغ التحصیل دكترای مهندسی مكانیك و رتبه اول المپیاد

دانش آموزی در سال 81 – سارا دادرس دانشجوی كارشناسی ارشد مهندسی برق دانشگاه تربیت مدرس و دانش آموخته رتبه اول در سال 89 – دكتر حسینیان رتبه سوم المپیاد شیمی و عضو مركز تحقیقات سرطان جهاد دانشگاهی – دكتر محمدرضا واعظی استادیار رشته مهندسی مواد و دانش آموخته رتبه اول در سال 89 – محمدجواد حاجی احمدی برگزیده المپیاد شیمی در سال 87 و دانشجوی كارشناسی ارشد رشته برق در دانشگاه صنعتی اصفهان و امیرمسعود فریدی زاد دانشجوی كارشناسی ارشد طراحی صنعتی و رتبه دوم المپیاد دانشجویی طراحی صنعتی – به بیان دیدگاهها و نظریات خود درخصوص مسائل علمی و دانشگاهی و همچنین بیان نتایج برخی كمیته های تخصصی هم اندیشی نخبگان جوان پرداختند. مهمترین محورهای مطالبی كه این نخبگان جوان بیان كردند عبارت است از:

-    ضرورت توجه بیشتر به علوم انسانی و محققان این رشته به منظور تولید نظریه های زیست بومی

-    اهمیت تأسیس پایگاه جامع داده های اجتماعی و فرهنگی كشور برای رشته های علوم اجتماعی

-    ایجاد فضای مناسب و بازتر در دانشگاهها و زمینه سازی برای بیان دیدگاههای مختلف

-    تناسب نداشتن تعداد اساتید و دانشجویان در مقاطع تحصیلات تكمیلی و ضعف پژوهشی برخی اساتید

-    استفاده از اساتید جوان و آشنا با علوم و پیشرفتهای روز در دانشگاهها

-    هدایت پروژه های مقاطع تحصیلات تكمیلی به سمت بخش صنعت و نیازهای عملی و صنعتی

-    لزوم تغییر نگاه سنتی به بانوان و استفاده علمی و غیرشعاری از توان مدیریت و علمی آنان در سطوح بالا

-    ارائه تسهیلات به بانوان برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تكمیلی در داخل

مقام معظم رهبری دیدار با نخبگان

-    حمایت از تأسیس مركز خاورمیانه ای سرطان در جهاد دانشگاهی

-    ایجاد بسترهای لازم برای تحقیق در عرصه های جدید پزشكی در لیزر و ژنتیك

-    توجه بیش از پیش به كیفیت مقالات و كارهای پژوهشی و هدایت آن به سوی تحقیقات كاربردی

-    ترویج چاپ مقالات علمی در مجلات معتبر داخلی

-    لزوم نظارت جدی بر نحوه هزینه بودجه های تحقیقاتی

-    اولویت دادن به اخلاق علمی در تدوین شاخص های پژوهش

-    ضرورت وجود ارزیابی علمی دائمی برای اساتید دانشگاهها و مراكز علمی

-    چالاك شدن ساختار شورای عالی انقلاب فرهنگی به منظور تأثیرگذاری جدی تر

-    اهمیت تدوین آیین نامه و چارچوبهای كرسی های آزاداندیشی در دانشگاهها

-    و عملی كردن وعده های داده شده و مصوبات دولت برای حمایت از نخبگان

در این دیدار دكتر سلطانخواه معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان گزارشی از عملكرد یكساله این بنیاد بیان كرد و با اشاره به قانونمند سازی حمایتهای بنیاد از همه اقشار و اصناف نخبگان و استعدادهای برتر و تدوین و بازنگری آیین نامه های مرتبط گفت: بنیاد ملی نخبگان در سه بخش فرهنگی، حمایت و پشتیبانی، و توسعه ای و ارتباطی از نخبگان، حمایت مادی و معنوی می كند و با توسعه دفاتر استانی در 19 مركز برای ایجاد فرصت برابر برای تمام نخبگان تلاش می كند.

دكتر سلطانخواه حمایت از شركتها و تعاونی های دانش بنیان، تجاری سازی فناوری و تكمیل حلقه های نوآوری را از دیگر اقدامات بنیاد ملی نخبگان برشمرد و افزود: برای شناسایی، هدایت و شكوفایی استعدادهای دانش آموزان برتر در سراسر كشور طرح شهاب با همكاری آموزش و پرورش تدوین شده كه مراحل اجرایی آن در حال طی شدن است.

منبع:دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله العظمی خامنه ای

تنظیم:سعید آقازاده

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین