تبیان، دستیار زندگی
نصرالله ترابی نماینده مردم شهرکرد در هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اقتصادی....
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

تعیین میزان یارانه بر حسب تورم

نصرالله ترابی

بخش اقتصاد- نصرالله ترابی  نماینده مردم شهرکرد معتقد است که اگر این میزان با میزان بالا رفتن تورم یکسان باشد خوب است.وی نماینده هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون اقتصادی است که به عنوان یک کارشناس اقتصادی در کشور مطرح است.

نصرالله ترابی با اشاره به هدفمند کردن یارانه ها ، گفت: باید دید با هدفمند کردن یارانه ها میزان تورم و قیمت ها تا چه میزان بالا خواهد رفت.

به گفته عضو کمیسیون اقتصادی اگر میزان بالا رفتن قیمت ها به همین میزان یارانه نقدی باشد، این میزان خوب است ولی اگر میزان تورم و قیمت ها از میزان یارانه دریافتی بالاتر رود آن وقت مردم به مشکل می خورند.

ترابی نحوه پرداخت یارانه ها را منوط به صدور قبوض دانست و گفت : اگر قبوض هر دوماه یکبار به دست مردم برسد، باید یارانه ها نیز هر دو ماه یکبار پرداخت شود و اگر قبوض هر یک ماه یکبار صادر شود یارانه نیز باید هر یک ماه یکبار به حساب مردم ریخته شود.

بالا رفتن قیمت سوخت بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها موجب گسترش استفاده از حمل و نقل عمومی خواهد شد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به لزوم ذخیره سازی کالاهای ضروری، گفت: قبل از اجرای قانون هدفمندی باید کالاهای ضروری و اقلام حیاتی برای مردم به اندازه کافی ذخیره شود تا در مواقع ضروری با ورود این کالاها به بازار، از بالا رفتن قیمت ها و فشار به مردم جلوگیری شود.

ترابی با تاکید بر لزوم گسترش شبکه  حمل و نقل عمومی، از آماده نشدن زیرساخت های لازم در این بخش برای اجرای قانون هدفمندی انتقاد کرد و گفت: متاسفانه زیر ساخت های لازم در بخش حمل و نقل عمومی برای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مهیا نشده است و از آنجا که بیشترین تاثیر اجرای این قانون در بخش انرژی و حامل های سوختی است، باید توجه بیشتری به این موضوع می شد.

وی همچنین افزود: بالا رفتن قیمت سوخت بعد از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها موجب گسترش استفاده از حمل و نقل عمومی خواهد شد و چنانچه زیر ساخت های این بخش آماده نشود و حمل ونقل عمومی به نحو احسن گسترش نیابد، هدفمند کردن یارانه ها موجب بروز مشکل در بخش حمل و نقل عمومی و در نهایت ایجاد نارضایتی در میان مردم خواهد شد.

مصاحبه از: مجید سعیدی

تنظیم برای تبیان: حمیدی فر