سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
شناگران ملی پوش ایران در رکوردگیری ،ورودی بازی‌های آسیایی را نگرفتند .........
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

شناگران بدون ورودی در گوانگجو

شناگران بدون ورودی در گوانگجو

شناگران ملی پوش ایران در رکوردگیری ،ورودی بازی‌های آسیایی را نگرفتند.

اردونشینان طبق برنامه کمیته ملی المپیک  شنبه در استخر مجموعه آزادی تهران به آب زدند. البته در مواد50 متر قورباغه، 50 متر کرال پشت، 50 متر آزاد، 50 متر پروانه و 4 در 100 متر آزاد. اما  رکورد هیچ کدام به رکورد نفر ششم بازیهای آسیایی دوحه نرسید.

در ماده 50 متر قورباغه که محمد علیرضایی غایب بزرگ  آن بود رکورد 29 ثانیه و 2 صدم ثانیه ملاک بود اما رکوردهای ثبت شده سروش خواجکی و پوریا مالدار قصری با آن فاصله زیادی داشت. سهیل آشتیانی، پاشا وحدتی و محمد بیداریان هم در ماده 50 متر آزاد شنا کردند. آنها هم به رکورد تعیین شده 23 ثانیه و 32 صدم ثانیه نرسیدند.

در 50 متر پروانه گامر دیلانچیان و سعید آشتیانی با رکورد 24 ثانیه و 76 صدم ثانیه برابر نشدند.رکورد 26 ثانیه و 69 صدم ثانیه برای 50 متر کرال پشت بود. اما پوریا مالدار قصری و جمال چاوشی با فاصله داشتند. در ماده 4 در 100 متر آزاد تیمی هم رکورد 3 دقیقه و 31 ثانیه بود هیچ شناگری رکورد را نزد. محمد بیداریان، پاشا وحدتی، امین نوشادی و سعید آشتیانی در این ماده شنا کردند. رضا حبیبی ناظر کمیته ملی المپیک  در باره این رکوردگیری می گوید: «رکوردهای ثبت شده با آنچه ملاک بود فاصله زیادی داشت. اگر چه ما ارفاق زمانی هم برای آنها در نظر گرفتیم.»

اما غلامحسین کریمی مدیر تیم های ملی شنای ایران اما معتقداست این مساله به حجم بالا و فشار تمرینی زیاد شناگران برمی‌گردد: «هنوز شناگران فشار تمرینی بالایی را دارند. وقتی ورزشکار بدنش شید نکرده نمی شود انتظار رکورد داشت. در حالی که همانها در مسابقه های جهانی رم ،رکوردهای خوبی را ثبت کرده اند. باید آنها را در هفته دوم تیپر که مسابقه های قهرمانی کشور هم هست ببینید. نه حالا.»

حبیبی با این که تا حدی حرفهای کریمی را قبول دارد اما می گوید: «آقای اجاق در هفته اول تیپر 3 تا 4 جلسه ریکاوری به شناگران داده . از طرفی رکوردگیری در مسافت های کوتاه بوده و خیلی نیاز به ریکاوری طولانی مدت ندارد.» ناظر کمیته ملی المیپک با این که گزارشش را در باره عدم موفقیت شناگران به دبیرکل کمیته ملی المپیک داده اما بر اعزام شناگران تاکید دارد: «من جدای از گزارشم اما در خواست اعزام شناگران به بازیهای آسیایی را به صورت کتبی داده ام. چرا که شنا با بقیه ورزش ها فرق می کند. مقاومت در آب 12 برابر هواست. درواقع شناگری نوعی ریاضت است. مثل واترپلو نیست که انگیزه بیرونی بخواهد بلکه نیاز به انگیزه درونی دارد. پس من خواستم که حداقل شنای ایران در مواد 50 و 100 متر قورباغه،کرال سینه ،پشت و پروانه انفرادی و 4 در 100 متر تیمی و4 در 200 متر مختلط  تیمی بازیهای آسیایی شناگر داشته باشیم.»

شنا، فراتر از یک ورزش

او دلیل رکوردگیری روز شنبه را به عدم حضور شناگران در تورنمنت های بین المللی ربط می دهد:«فدراسیون طبق برنامه ای که به کمیته ملی المپیک داده بود باید شناگران رادر مقاطع مختلف به مسابقه های برون مرزی اعزام می کرد اما این اتفاق نیفتاد تا ما مجبور شویم از آنها رکورد گیری کنیم.اگر آنها در تورنمنت ها شرکت می کردند دیگر نیازبه رکورد گیری نبود.» مدیر تیم های ملی شنا برنامه حضور شناگران در تورنمنت های بین المللی را رد می کند:«مشکلات عدم تطابق برنامه ای هم از طرف ما و هم به خاطر تغییر مدیریت فدراسیون وجود داشته اما هیچ وقت قرار نبوده با این شرایط تیم در تورنمنت ها حاضر شود.یعنی برنامه ای نداشتیم که اجرا نشده باشد.»

با این شرایط اما حبیبی معتقداست شناگران می توانند در فرصت باقی مانده برای گوانگ ژو آماده آماده شوند: «با این که بچه ها ورودی را نگرفته اند اما اگر در این فرصت بجنبند و زیر نظر کوترو خوب تمرین کنند، می توانند در گوانگ ژو جزو هشت نفر اول بازیها شوند. حتی علیرضایی  رکوردهای خودش را تکرار کند می تواند جزو پنج نفر اول باشد.»

او اما با کریمی درباره مایو موافق نیست:«شنا کردن با مایو خیلی در کار بچه های ما تاثیر گذار نیست. این مساله برای شناگران تاپ دنیا مطرح است نه شناگران ما که با رکورد آسیا 3 -4 ثانیه فاصله دارند.»به نظر کریمی تیم ملی شنا حداقل باید با 8 و حداکثر10 شناگر به گوانگ ژو برود:«ما برای اعزام تیم روی مواد تیمی زوم کرده ایم.پس به شناگرانی در مواد مختلف نیاز داریم وبا این حساب باید حداقل 8 و حداکثر 10 شناگر ببریم.»

به نظر او نباید از شنایی که 36 سالی است در بازیهای آسیایی فینالیست نشده انتظار داشت اما می‌گوید: «ورزش پایه ویترین ورزش است و باید حاضر شود و فکر می کنم اگر بچه ها به فینال برسند عملکرد آبرومندانه ای داشته  باشند.» با این که هنوز کمیته ملی المپیک در این باره تصمیم نهایی را نگرفته و آن را به جلسه هیات اجرایی و سعیدلو موکول کرده اما از صحبتهای قبلی بهرام افشارزاده می‌شود حدس زد نام شناگران در لیست مسافران گوانگ‌ژو ثبت خواهد شد. افشارزاده پیش از این گفته بود: «نمی توانیم یک سری از رشته های پایه را رها کنیم.رشته هایی مثل شنا،ژِیمناستیک و دوومیدانی. چرا که واقعیت ورزش ما همین است که می بینیم. شنای ما همین است. اگر در کشور بماند ضربه می خوریم ،از بین می رود.»

تنظیم برای تبیان: رضا سیگاری

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین