سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
هُنَّ لِباسٌ لَكُمْ وَ أَنْتُمْ لِباسٌ لَهُن‏» لباس آرام بخش نیست، جنس لباس آرام بخش است. اگر یك لباس خشنی تن کنیم ، بدن به خارش می‌افتد . گاهی وقت‌ها با ازدواج زندگی پر از نکبت می شود ، برای اینكه جنس همسر به همسر نمی‌خورده است. قرآن می‌گوید : « لِتَسْك
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وجه تشبیه زن و شوهر به لباس!

لباس  

خانواده واحد بنیادین جامعه وکانون اصلی رشد و تعالی انسان است و تربیت و عواطف اجتماعی به عنوان مهم ترین ویژگی نظام انسانی ، از خانواده نشأت می گیرد و توجه به نقش محوری زن به عنوان محور عاطفه و تربیت و نقش محوری مرد در امر تربیت و تأمین معیشت و اداره زندگی امری ضروری است .

 

ضرورت تشکیل خانواده

خداوند متعال می فرماید : « مردان و زنان بی همسر خود را همسر دهید ، همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را اگر فقیر و تنگدست باشند ، خداوند از فضل خود ، آنان را بی نیاز می سازد . خداوند گشایش دهنده و آگاه است. » (1)

این آیه تأکید می کند که همه باید به امر ازدواج افراد مجرد همت گمارند و تنها به دلیل مشکلات اقتصادی از تشکیل خانواده نهراسند ؛ چرا که خداوند وعده گشایش داده است ؛ چنان که پیامبر اسلام (ص) فرموده: « هر کس ازدواج را از ترس فقر ، ترک کند ، گمان بد به خدا برده است ؛ زیرا خداوند متعال می فرماید : اگر آنها فقیر باشند خدا آنها را از فضل خود بی نیاز می سازد .»

 

آئین همسرداری

در قرآن می فرماید : «عاشروهن» ، عاشروا یعنی معاشرت کنید ، زندگی کنید .«عاشروهن بالمعروف»(2) یعنی به طور معروف و معقول و پسندیده زندگی کنید .

 

حق سالاری ؛ نه مردسالاری و نه زن سالاری

دو کلمه غلط در جامعه ما وجود دارد ؛ مرد سالاری و زن سالاری ، که هردو طبق نظر قرآن غلط هستند . درزندگی باید حق سالاری جریان داشته باشد . قرآن می فرماید : « وَلَهُنَّ مِثْلُ الَّذِی عَلَیْهِنَّ » (3) ، اسلام بر تبعیض هریک از زوجین بر دیگری کاملاً مخالف است و همیشه جانب حق را رعایت می کند . می فرماید : به همان مقداری که بر ضد خانم ها هست باید به نفع خانم ها هم باید باشد ،  " وَلَهُنَّ مِثْلُ الَّذِی عَلَیْهِنَّ  " یعنی اگر یک تکلیفی بر دوش خانم هست باید یک منافعی هم به جیب خانم برود . اگر یک تکلیفی بر دوش مرد هست ، باید یک بهره ای هم مرد داشته باشد . اگر خرج خانه با مرد است و بار زندگی روی دوش مرد ، پس تمکین هم  بر زن واجب است .

گفتیم که نه مردسالاری خوب است و نه زن سالاری . در قرآن کلمه «حُدُودَ اللَّهِ » زیاد آمده است . چند بار در قرآن گفته است : «تِلْكَ حُدُودُ اللَّهِ » (4)  ، حدودالله ؛ یعنی حد و مرز الهی . یعنی اصل  نه توقعات زن باشد و نه بخل مرد ،بلکه اصل حدود الهی است .

همسر هم محدودیت دارد ، آدمی كه همسر دارد ، وظیفه‌اش این است كه نان به خانه ببرد ،غذا ببرد ، اول وقت در خانه باشد ، پول آب بدهد، برق بدهد و ... ازدواج محدودیت می‌آورد ، ولی این محدودیت ارزش دارد .

یاد کردن از نعمتها و خوشیهای زندگی

در آیات قرآن می فرماید : « وَاذْكُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَیْكُمْ » (5) ، نعمتهای خدا را هم یاد کنید . گاهی اوقات در زندگی دائم نبش قبر می کنیم ! تو این کار را کردی !این را چرا گفتی !چرا رفتی و...  " وَاذْكُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَیْكُمْ " . خوبی‌ها را هم ببینیم و بگوییم  ،تا زندگی شیرین شود و نعمت ها برایمان افزونی یابد .

 

زن و مرد لباس یکدیگرند

قرآن می فرماید : همسر برای همسر لباس است ؛ « هُنَّ لِبَاسٌ لَكُمْ وَأَنْتُمْ لِبَاسٌ لَهُنَّ » (6) . در لباس طرح و رنگ و جنس باید مناسب باشد .

لباس سومین نیاز بشر است . اولین نیاز بشر، اكسیژن است ، دومین نیاز بشر، غذا است. سومین نیاز بشر همسر است . لباس چه خصوصیاتی دارد ؟

رنگ و دوخت لباس، نشانه‌ی سلیقه و شخصیت انسان است .

اینکه چه همسری انتخاب كنیم ، از انتخاب همسر معلوم می‌شود كه ایشان ، در چه فكری است . فقط فكر زیبایی است ، ثروت است ، پست است ؟ دوخت لباس و جنس لباس نشانه‌ی شخصیت انسان است . انتخاب همسر هم نشانه‌ی شخصیت انسان است .

گاهی یك لكه تمام ارزش لباس را زیر سؤال می‌برد.همسر هم همین طور است . گاهی یك حركت در خانواده ، كل هویّت خانواده راازبین می برد .

 

همیشه چیزهای گران و پر زرق و برق دار بهترین نیستند !

 گاهی وقت‌ها ما فكر می‌كنیم كه مثلاً چون كباب گران است ، انرژی بیشتری دارد  و حال آنكه ممكن است انرژی خرما از گوشت بیش‌تر باشد . فكر می‌كنیم كه خانمی كه پدرش كارخانه‌دار است ، تاجر است ، سرمایه‌دار است و تحصیلاتش فوق لیسانس است ، حتماً دختر خوبی هم هست ! حتماً لباس گران بهترین لباس نیست ! گاهی آدم یك غذاهایی ساده می‌خورد ، اما ویتامینش از غذاهای تشریفاتی بیش‌تر است .

 

لباس محدودیت می‌آورد ، اما مصونیّت زا است

لباس محدودیت می‌آورد. زمستان كه لباس می‌پوشیم نمی‌توانیم بدویم . کفش که پا می کنیم احساس تنگی در پا می کنیم . لباس یك محدودیت‌هایی می‌آورد ، ولی نمی توانیم بگوییم كه حالا كه محدودیت می‌آورد پس ما لباس ،کفش نپوشیم .لباس و کفش ما را از سرما و گرما وخاروخاشاک حفظ می کند . همسر هم محدودیت دارد ، آدمی كه همسر دارد ، وظیفه‌اش این است كه نان به خانه ببرد ،غذا ببرد ، اول وقت در خانه باشد ، پول آب بدهد، برق بدهد و ... ازدواج محدودیت می‌آورد ، ولی این محدودیت ارزش دارد .

 

همسر، مایه آرامش روحی و روانی

 لباس آرام بخش نیست ، جنس لباس آرام بخش است . اگر یك لباس خشنی تن کنیم ، بدن به خارش می‌افتد . گاهی وقت‌ها  با ازدواج زندگی پر از نکبت می شود ، برای اینكه جنس همسر به همسر نمی‌خورده است . قرآن می‌گوید : « لِتَسْكُنُوا» (7) همسر آرامش‌بخش است  ،  جنس لباس آرام بخش می دهد .

لباس عیب را اصلاح می‌كند ، می پوشاند . اگر همسری عیب داشت ، فكر كنید ، چگونه اصلاح كنید ، آبروریزی نکنید !

پیامبراسلام (ص) فرموده : « هر کس ازدواج را از ترس فقر ، ترک کند ، گمان بد به خدا برده است ؛ زیرا خداوند متعال می فرماید : اگر آنها فقیر باشند خدا آنها را از فضل خود بی نیاز می سازد .»

لباس زیبا ، نشانه ی شادابی است

 در خانواده اگر زن و شوهر خودشان را برای همدیگر آرایش و زینت كنند ، این آرایش و زینت شادی‌بخش است . زندگی را گرم می‌كند. كلماتی كه به هم می‌گویند می تواند در شادیشان سهم بزرگی داشته باشد . حدیث داریم كه اگر مردی به زنش بگوید دوستت دارم ، این كلمه تا آخر عمر در ذهن زن می‌ماند. در حدیث دیگری آمده اگر كسی را دوست داری ، به او بگو. تشكر كردن ، عذرخواهی كردن از اشتباهات ، اینها زندگی را شیرین می‌كند .

 امیدوارم که زندگیتان همیشه پایدار و شاداب باشد .

                                                                                                          تنظیم: زهرا اجلال - گروه دین و اندیشه تبیان


پی نوشت ها :

1- نور /32

2- النساء /19

3- البقرة /228

4- همان  / 229

5-همان /231

6-همان  /187

7- روم /21

 

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین