تبیان، دستیار زندگی
پدران باید حواس‌شان به این نکته باشد که مادر شدن فرآیندی خسته‌کننده و طاقت‌فرساست.... می‌پرسید چرا؟ برای پاسخ، کافی است خودتان از مادری که چند ماه از تولد کودکش گذشته بپرسید آیا انرژی همیشگیش را دارد؟
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

وقتی همسرت مادر می شود

تولد نوزاد

پدران باید حواس‌شان به این نکته باشد که مادر شدن فرآیندی خسته‌کننده و طاقت‌فرساست....

می‌پرسید چرا؟ برای پاسخ، کافی است خودتان از مادری که چند ماه از تولد کودکش گذشته بپرسید آیا انرژی همیشگیش را دارد؟ اغلب افراد پاسخ می‌دهند: نه! حتی خودتان می‌توانید ظاهر خسته آنها را ببینید. به هر حال اضافه شدن مسایل دوره نقاهت بارداری و زایمان، تطابق با نقش جدید مادری و انجام کارهای روزمره به علاوه کم‌خوابی، باعث می‌شود او یک مادر خسته باشد. اما اینکه شما چه‌طور می‌توانید بین خستگی طبیعی در مادر و خستگی که نیازمند کمک و حمایت شما است تفاوت قایل شوید، مهم است. برای این کار باید علل این خستگی را بدانید. پزشکان معتقدند قطع مکرر خواب به دلیل شیردهی یا تعویض پوشک نوزاد یا گریه‌های شبانه او، محرومیت از خواب، افسردگی یا اضطراب، کم‌خونی‌ ،تغذیه نامناسب، کمبود برخی موادمعدنی، کمبود استروژن و شاید هم نارسایی و کم‌کار شدن غده فوق‌کلیه می‌توانند از جمله علل این خستگی باشند. خیلی از مشکلات سلامتی در مادرانی که تازه زایمان کرده‌اند به علت بی‌خوابی‌شان است. حتما می‌پرسید چرا همسرتان نمی‌تواند خوب بخوابد. پرسش خوبی است. علاوه بر اینکه برنامه خواب و شیر خوردن نوزاد این روند را مختل می‌کند، ترشح آدرنالین اضافه که به مادر در طول روز کمک می‌کند تا مسوولیت بچه را داشته باشد، در هنگام شب نیز او را بیدار نگه می‌دارد. نگرانی و اضطراب نیز از جمله دلایل دیگرند. به چند اقدام موثر که شما همسران آگاه و تازه‌پدرهای حامی می‌توانید انجام بدهید اشاره می‌کنم:

برای ساعت هایی نوزاد خود را به خانواده خود یا همسرتان بسپارید و با همسرتان به یک محیط شاد و تفریحی بروید . و سعی کنید در این زمان اندک او را  از اشتغالات ذهنی فارغ کنید و فرصتی برای تغییر روحیه او به وجود آورید.

برنامه‌ای را طراحی کنید که شما و همسرتان درست زمانی که کودک خواب است، بخوابید. بی‌خوابی باعث می‌‌شود تا از بودن با کودک خود به سرعت خسته شوید.

قطعا در طول مرخصی پدرشدن (چند روز یا حدود یک هفته مرخصی بگیرید) می‌توانید کارهای نوزاد و نوبت خواب را در نظر بگیرید.

از همسرتان بخواهید شیر خود را آماده کرده و چند ساعتی استراحت کند و شما در این زمان می‌توانید به نوزاد شیر بدهید یا پوشک او را عوض کنید.

اگر گریه بچه مانع خواب است از داروخانه گوش‌بند مخصوص تهیه کنید و هر کدام در نوبت خواب از آن استفاده کنید. بعد از اینکه مرخصی‌تان تمام شد و به سر کار برگشتید، می‌توانید شب‌های جمعه و شنبه عهده‌دار این مسوولیت شوید.

سعی کنید در تعطیلی آخر هفته در طول روز بخوابید. نکته مهم دیگر آن است که می‌توانید کودک را بیدار کنید و شیرش را زودتر از موعد به او بدهید. اگر ساعت 10 شیر خورده است و وقت بعدی ساعت 1 صبح است و شما می‌خواهید ساعت 12 نیمه شب بخوابید، نترسید. او را بیدار کنید و مجددا شیر بدهید. این کار باعث می‌شود او تا ساعت 3 بخوابد و شما هم استراحت کنید. اما گاهی شما به عنوان پدر نمی‌توانید مرخصی بگیرید یا از خواب خود کم کنید و هم‌زمان تمرکز روی کارتان هم داشته باشید. اگر چنین است راهکار ما را در هفته بعد بخوانید.

گاهی پای درد و دل همسرتان بنشینید. فراهم سازی زمینه ای برای حرف زدن و بازگو کردن مسئولیت ها و مشغله ها و دریافت همدلی از سوی شنونده می تواند به تخلیه هیجانی او منجر شده و انرزی او را برای ادامه تقویت نماید .

برای ساعت هایی نوزاد خود را به خانواده خود یا همسرتان بسپارید و با همسرتان به یک محیط شاد و تفریحی بروید . و سعی کنید در این زمان اندک او را  از اشتغالات ذهنی فارغ کنید و فرصتی برای تغییر روحیه او به وجود آورید.

گاهی پای درد و دل همسرتان بنشینید. فراهم سازی زمینه ای برای حرف زدن و بازگو کردن مسئولیت ها و مشغله ها و دریافت همدلی از سوی شنونده می تواند به تخلیه هیجانی او منجر شده و انرزی او را برای ادامه تقویت نماید .

پس از این که نوزاد شما کمی بزرگتر شد برنامه یک مسافرت دو یا سه روزه را بچینید . تغییر آب و هوا و دور شدن از شرایط معمول زندگی می تواند شما و همسرتان را برای شروعی مجدد آماده تر سازد .

مشغله زندگی نباید اجازه دهد که شما ابراز محبت و عاطفه را از یکدیگر دریغ کنید. بنابراین چنین زمانی را حتما به یکدیگر اختصاص دهید . 

الهه رضاییان- سلامت

تغییر و تنظیم: کهتری

مقالات مرتبط

شاید برای شما هم اتفاق بیفتد

فرشته ای وارد می شود

زندگی با یک زن غرغرو

مردها می توانند مادر شوند؟

به شوهر من نزدیک نشوید

یک نیاز مردانه

فرصتی برای گفت و گو

این ترانه عاشقانه است

خط قرمز های رابطه زناشویی

خوشبخت ها معجزه نمی کنند

مشاوره
مشاوره
در رابطه با این محتوا تجربیات خود را در پرسان به اشتراک بگذارید.