سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017
رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: با وجود یک میلیون و 700 هزار فیش واریزی حج تمتع برای 17 سال زائر حج داریم و تا اطلاع ثانوی هیچ ثبت نامی برای حج تمتع انجام نمی شود.
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :

توقف ثبت نام حج تمتع تا اطلاع ثانوی / برای 17 سال زائر حج داریم

رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: با وجود یک میلیون و 700 هزار فیش واریزی حج تمتع برای 17 سال زائر حج داریم و تا اطلاع ثانوی هیچ ثبت نامی برای حج تمتع انجام نمی شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی لیالی صبح شنبه در نشست خبری با بیان اینکه زمان اولین پرواز حج 29 مهرماه به سمت مدینه است گفت: در حج امسال 624 کاروان، 49 هزار و 550 زائر را در مدینه اول و 50 هزار و 660 زائر در مدینه دوم مدیریت می کنند.

وی با اشاره به اینکه از 103 هزار زائر بیت الله الحرام 30 درصد از زائران را افراد بالای 65 سال تشکیل می دهند گفت: تمامی اقدامات پزشکی و درمانی برای سالمندان در مکه و مدینه پیش بینی شده است.

حج

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: از تاریخ 29 مهر ماه تا 18 آبان ماه از 17 ایستگاه پروازی تمامی زائران حج به مکه و مدینه اعزام می شوند و محدوده زمانی 30 آبان ماه تا 18 آذر ماه نیز زمان برگشت زائران پیش بینی شده است.

لیالی در ادامه تصریح کرد: ایران تنها کشوری است که با استقرار دو آشپزخانه مرکزی در مدینه و دو آشپزخانه در مکه غذای زائران خود را تامین می کند. همچنین با توجه به حضور سالمندانی که سالهای قبل به دلیل شیوغ آنفلوآنزا نتوانستند در حج حضور یابند به سفارش آنها غذای مورد نظرشان در آشپزخانه ها تهیه می شود.

وی گفت: در حج امسال 40 درصد از زائران در هتلها و 60 درصد در ساختمانهای مکه و مدینه اسکان داده می شوند. همچنین اتوبوسهای مورد نیاز برای انتقال زائران در شهرها و تردد میان مکه و مدینه پیش بینی شده است.

وی افزود: همچنین هر کاروان با یک پزشک و دو مرکز درمانی در مکه و مدینه آماده ارائه خدمات درمانی به زائران هستند.

لیالی از آغاز سال تحصیلی دانشکده علمی کاربردی حج خبر داد و افزود: این دانشکده در ابتدا با 300 دانشجو از ترم اول در 7 منطقه کشور با هدف افزایش سطح آگاهی و مدیریت زائران آغاز به کار کرده است.

 

وی افزود: این دانشکده اکنون در مقطع کاردانی و به زودی در مقاطع کارشناسی به تربیت مدیران متخصص در امور مدیریت حج و زیارت می پردازد.

به گفته لیالی، سال گذشته 165 زائر به جرم حمل مواد مخدر در زندانهای عربستان محبوس شدند که با پیگیری سازمان حج و زیارت، وزارت امور خارجه و سفارت ایران تعدادی از آنها آزاد شده اند.

وی با بیان اینکه هم اکنون تنها دو زائر ایرانی در زندانهای عربستان محبوس هستند گفت: هر چند که این دو زائر به جز حمل مواد مخدر تخلفات دیگری هم داشتند ولی تلاش می کنیم تا پایان مهر ماه آنها را آزاد کنیم.

 

وی در مورد مشکلات زائران از فرودگاه جده به شهر مدینه گفت: به دلیل اینکه پرواز مستقیم به مدینه نداریم مجبوریم مسافران را از فرودگاه جده به مدینه منتقل کنیم.

 

لیالی در مورد نحوه انتقال زائران به منا و عرفات در حج امسال گفت: در سالهای گذشته سه هزار و 100 اتوبوس تحویل آنها شده و زائران به منا و عرفات منتقل می شدند ولی در سال جاری عربستان خط مسیر مستقیم زائران به منا و عرفات را ایجاد کرده که زائران ایرانی با 700 اتوبوس بسیار سریعتر از گذشته به منا و عرفات منتقل شوند.

وی با اشاره به تاخیر پروازهای حجاج در سالهای گذشته اظهار داشت: در صورتی که تاخیرها بالای 6 ساعت باشد شرکت هواپیمایی سعودی و ایرانی متعهدند خسارت تاخیر و تامین غذا و هتل زائر را پرداخت کنند.

لیالی در مورد محدودیت اعزام دختران مجرد به حج تمتع گفت: این محدودیت در حج عمره اجرا می شود ولی وزارت حج عربستان هیچ گونه محدودیتی برای اعزام زائران زن و مرد به حج تمتع لحاظ نکرده است.

رئیس سازمان حج و زیارت در پاسخ به این سئوال که هنوز خرید و فروش فیش حج در سطح کشور وجود دارد گفت: تا کنون هیچ گونه شکایتی برای خرید و فروش حج نداشته ایم و این دلالی ها در چرخه سازمان حج وجود ندارد.

وی در مورد زمان ثبت نام حج تمتع گفت: با وجود یک میلیون و 700 هزار فیش واریزی برای حج تمتع برای 17 سال زائر حج داریم و تا اطلاع ثانوی هیچ گونه ثبت نامی برای حج تمتع انجام نمی شود.

منبع:مهر

تنظیم برای تبیان:هنگامه سهرابی

تلفن : 81200000
پست الکترونیک : public@tebyan.com
آدرس : بلوارکشاورز ، خیابان نادری ، نبش حجت دوست ، پلاک 12

ارتباط با ما

روابط عمومی

درباره ما

نقشه سایت

تعدادبازدیدکنندگان
افراد آنلاین